6-sidet indpakning af isoleringsplader uden brug af krympeovn

6-sidet indpakning af isoleringsplader uden brug af krympeovn

Tentoma A/S har installeret en ny RoRo StretchPack-løsning til vandtæt indpakning af isoleringsplader hos Steinbacher Dämmstoff GmbH i Østrig. Den automatiserede løsning har erstattet de to tidligere pakkelinjer, der pakkede forskellige størrelser af plader ind

Steinbacher havde i noget tid ledt efter en ny løsning til indpakning af sine PU-isoleringsplader. Den primære årsag var behovet for en vandtæt indpakning.

Produktionschef hos Steinbacher i Erpfendorf i Østrig, Markus Brandstätter fortæller:
-Det er vigtigt for os at have en vandtæt indpakning. I travle perioder opbevarer vi ikke altid pladerne under tag inden forsendelse, og vores slutkunder opbevarer altid pladerne udendørs på selve byggepladsen. Markus Brandstätter fortsætter:

-Vores tidligere indpakning var simpelthen ikke vandtæt, hvilket udgjorde en risiko for vand mellem pladerne ved udendørs opbevaring.

Tidligere blev isolereringsplader i standardstørrelse (1200x600 mm) pakket med en banderolefilm om hver stak med plader, hvilket resulterede i 4-sidet indpakning. De blev derefter stablet på en palle, som blev indpakket med strækfilm. De større plader blev tidligere indpakket med krympefolie, men der var konstant problemer med svejsningerne. Så ingen af indpakningsmetoderne var fuldstændig vandtæt.

6-sidet indpakning -fuldt forseglet og vandtæt
RoRo StretchPack er en 6-sidet indpakning, hvor produktet føres vandret ind i en rørformet hættestrækfolie. Kun de to filmender skal svejses for at opnå en forseglet og fuldstændig vandtæt indpakning. Indpakning og forsegling sker i den samme proces, og det sker uden brug af krympeovn. Teknikken er udviklet af Tentoma i Broager ved Sønderborg, og den er inspireret af den velafprøvede vertikale strækfilmsteknik, der typisk anvendes til 5-sidet indpakning af pallegods.

-For et par år siden blev vi for første gang introduceret til RoRo StretchPack®princippet fra Tentoma, fortæller Markus Brandstätter, og fortsætter:

-Efter den indledende forundersøgelse sendte vi forskellige størrelser af isoleringsplader til Tentoma for at få lavet testindpakning. Da testindpakningen kom tilbage til os, blev de grundigt testet med hensyn til pakningskvalitet, miljøpåvirkning, logistik mv. Vi undersøgte også forbrugsudgifter, potentielle besparelser og automatisering for at vurdere hvordan businesscasen var.

50% energibesparelse ved at fjerne krympeovn
Energieffektivitet og omkostningsbesparelser for at øge bæredygtigheden er fokusområder for Steinbacher.

-Tidligere blev 20-30% af indpakningen foretaget ved brug af krympeovn. Nu bliver alt indpakket med RoRo StretchPack. Ved en direkte sammenligning mellem vores tidligere pakkeløsning og RoRo StretchPack har vi samlet set reduceret energiforbruget med ca. 50% på indpakningslinjen, siger Markus Brandstätter.

  Produktionschef hos Steinbacher i Erpfendorf i Østrig, Markus Brandstätter

Filmforbruget er også en vigtig parameter i forhold til både omkostninger og bæredygtighed. Steinbacher overvåger filmforbruget per palle. Selvom Steinbacher er gået fra 4-sidet til 6-sidet indpakning, har virksomheden opnået en filmreduktion per palle ved at bruge RoRo StretchPack®.

Markus Brandstätter tilføjer:
-Nu hvor vi er blevet fortrolige med den nye indpakningslinje, vil vi optimere processen for yderligere filmreduktion.

 Steinbacher Dämmstoff GmbH  er en østrigsk full-service leverandør af isoleringsmaterialer (EPS/PU/PE/Stenuld), som betjener det centraleuropæiske marked. Den familieejede virksomhed har også fabrikker i Polen og Tyskland

En struktureret projektforløb
Sammenfattende gik projektprocessen godt fra den første kontakt til installation og idriftsættelse. I forbindelse med installationen uddannede Tentoma tre medarbejdere fra Steinbacher som superbrugere på den nye indpakningslinje.

-Det var et struktureret forløb, hvor der var god kommunikation med Tentoma. Vi afholdt faste månedlige møder og senere da FAT (Factory Acceptance Test) nærmede sig, afholdt vi også ugentlige møde. Både FAT og installationen var godt planlagt og udført, fortæller Markus Brandstätter, og tilføjer

-Efter introduktionen følte vores medarbejdere sig fortrolige med den nye indpakningslinje. Vi er tilfredse med kapaciteten og indpakningskvaliteten af den nye RoRo StretchPack indpakningsløsning.

-lipe

21/8 2023
  • Zalando har valgt PostNord TPL

    Zalando har valgt PostNord TPL

    transport ›PostNord TPL skal drive Zalandos nordiske distributionscenter i Brunna. Opgaven er en af de største opgaver i virksomhedens historie og markerer et stort skridt fremad for partnerskabet
  • GLS' nye distributionscenter i Randers er åbnet

    GLS' nye distributionscenter i Randers er åbnet

    transport ›I sidste uge slog pakkedistributøren dørene op til centret, der øger kapacitet markant og medfører bl.a. flere arbejdspladser, mindre motorvejskørsel og flere elbiler
  • Grøn flyrute er helt sort

    Grøn flyrute er helt sort

    transport ›Norwegians kommende indenrigsrute med biobrændsel udleder ifølge rapport mere CO2 end traditionelt flyfuel. Forbrugerrådet TÆNK kalder grøn betegnelse for Greenwashing
  • Den bedste - for femte år i træk

    Den bedste - for femte år i træk

    transport ›DHL Express' omkring 45.000 medarbejdere har endnu engang kårets deres arbejdsplads til Europas bedste
  • Norwegian skal flyve første 'grønne' indenrigsrute

    Norwegian skal flyve første 'grønne' indenrigsrute

    transport ›Selskabet har sammen med sine samarbejdspartnere vundet statens udbud om at flyve med 40% Sustainable Aviation Fuel (SAF) mellem Aalborg og København. Udbuddet er det første af sin slags i EU
  • Nye dækregler i Danmark og Sverige – allerede nu

    Nye dækregler i Danmark og Sverige – allerede nu

    transport ›I Danmark gælder nye dækregler også for lastbiler og busser til denne vinter – og i Sverige er lovgivningen strammet væsentligt, hvilket kan udfordre den tunge sektor
  • AI hjælper med flådestyringen

    AI hjælper med flådestyringen

    transport ›Flåderådgiver fra Webfleet er en ny AI-drevet løsning, der skal gøre det enklere, hurtigere og mere effektivt for flådeteams at få adgang til drifts- og performance-data
  • Styrker sikkerhedsparkering for tung trafik

    Styrker sikkerhedsparkering for tung trafik

    transport ›Sikkerhedsparkeringen til 35 lastbiler er resultatet af et strategisk samarbejde mellem Drivers First, Venturi Fastigheter og Øresundsbron