BHS Logistics køber First Cargo

BHS Logistics køber First Cargo

BHS Logistics udvider forretningen og styrker dækningen i Norden og Europa med købet af den svenske speditionsvirksomhed First Cargo med fokus på landevejstransport i hovedmarkederne Sverige, Spanien, Italien og Portugal samt egne kontorer og terminaler i Gøteborg, Malmø og Madrid

First Cargos 31 erfarne medarbejdere råder over omkring 70 køretøjer gennem samarbejdspartnere og har et tæt samarbejde med 15 terminaler i hovedmarkederne samt et stærkt netværk i Frankrig, Tyskland og Østrig.

Virksomhedens aktiviteter og geografiske dækning er et stærkt match med BHS Logistics’ flåde på 500 kontrollerede enheder og virksomhedens styrkepositioner i Danmark, Norden, Tyskland og Benelux-landene.

Købet vil styrke BHS Logistics og sikre kunderne i begge virksomheder en bedre partner med bredere og dybere dækning.

- Vi er glade for at byde velkommen til de dygtige medarbejdere i First Cargo, der har skabt en fantastisk virksomhed og et værdifuldt netværk, som vi ser frem til at samarbejde om at udvikle og udvide som en del af BHS Logistics.

- Vores virksomheder har mange kulturelle ligheder og supplerer hinanden perfekt i de nordiske og europæiske markeder – og vi glæder os til at sætte fart på internationaliseringen sammen og skabe et endnu bedre tilbud til kunderne, siger Morten Studsgaard, ejer og administrerende direktør i BHS Logistics.

Den samlede virksomhed vil have et bredere netværk og en større kundebase samt opnå stordriftsfordele ved at lade alle kundevendte medarbejdere trække på BHS Logistics’ stærke administration og organisation.

Det skaber et godt udgangspunkt for at drage fordel af den forventede vækst i samhandelen mellem de nordiske lande og First Cargos hovedmarkeder i Spanien, Italien og Portugal i de kommende år.

Samtidig vil First Cargos specialkompetencer inden for temperaturstyrede transporter, farligt gods og bilindustrien samt anden e-commerce supplere BHS Logistics’ markedsledende position inden for transport af farmaceutiske produkter.

First Cargo har arbejdet målrettet med kvalitet og miljøhensyn for at styrke konkurrenceevnen og har siden 2011 være certificeret inden for kvalitet (ISO 9001) og miljø (ISO 14001).

I 2022 blev First Cargo som den første svenske transportvirksomhed ISO 26000-certificeret på baggrund af indsatsen inden for socialt medansvar og bidrag til en mere bæredygtig udvikling.

- Vi har været meget omhyggelige med at finde det perfekte hjem for First Cargo i BHS Logistics, der er rundet af familieejerskabet og deler vores værdier og fokus på ansvarlighed, ordentlighed og gensidig respekt.

- Samtidig har BHS Logistics skabt en stærk organisation, som gør det muligt for os at accelerere væksten i et højere tempo, mens vi fastholder det ufravigelige fokus på at levere personlig transportservice af den højeste standard, siger Thomas Lindström, medstifter og administrerende direktør i First Cargo.

I forlængelse af transaktionen fortsætter First Cargo driften uændret under navnet First Cargo part of BHS Logistics, ligesom to af ejerne Thomas Lindström og Johan Almén fortsætter i virksomheden, mens Leif Johnsson går på pension.

Den fjerde medejer, Sven Algholm, døde for nylig efter længere tids sygdom. Ejerskiftet medfører ingen ændringer i organisationen eller kundeforhold og -vilkår. Parterne har aftalt ikke at oplyse købsprisen.

-hawin

4/1 2024
  • Luftforurening under lup

    Luftforurening under lup

    transport ›Nyt forskningsprojekt skal undersøge niveauer af ultrafine partikler og kemiske stoffer i lufthavne og finde nye løsninger til at mindske medarbejderes eksponering
  • Maersk har bestilt otte nye containerskibe

    Maersk har bestilt otte nye containerskibe

    transport ›Kinesiske New Times Shipbuilding Co. Ltd. skal levere otte 366 meter lange skibe i en helt ny, kompakt serie til det danske rederi
  • Flere rekorder på Øresundsbroen

    Flere rekorder på Øresundsbroen

    transport ›2025 blev det hidtil mest travle år for forbindelsen mellem Danmark og Sverige. Såvel lastbiltrafik som fritidsrejser og passagerantal satte rekorder
  • - Opters TMS er afgørende for vores vækst

    - Opters TMS er afgørende for vores vækst

    transport ›Transport- og logistikvirksomheden Godshotel ekspanderer betydeligt i disse år. Og det nordiske flådestyringssystem, Opter har ikke blot gjort arbejdet nemmere, men er også en forudsætning for endnu en stor udvidelse
  • Molslinjen skal have ny direktør

    Molslinjen skal have ny direktør

    transport ›Efter knap tre år har Kristian Durhuus fratrådt stillingen som CEO for Danmarks største færgerederi. Ejerne i Nordic Ferry Infrastructure (NFI) leder efter anden profil
  • Bygget  på håndtryk og tillid

    Bygget på håndtryk og tillid

    transport ›I snart 50 år har Gert Hansen arbejdet med Iveco og bygget forretninger op fra bunden. For direktøren i REA Erhvervsbiler er relationer, nærvær og ansvar stadig kernen i en sund forretning – også i en branche i hastig forandring
  • Dansk-kinesisk samarbejde om klimavenlig skibsfart

    Dansk-kinesisk samarbejde om klimavenlig skibsfart

    transport ›Flere "grønne" skibe og maritime teknologier på globalt plan. Det er ønsket med det Memorandum of Understanding, Erhvervsminister Morten Bødskov i denne uge har underskrevet under et besøg i Kina
  • Flere vælger vinterdæk

    Flere vælger vinterdæk

    transport ›Sommerens ændring af færdselsloven, som betyder at kørsel med sommerdæk i vinterføre kan straffes med bøde, har påvirket dækvalget denne vinter, hvor flere bilister har skiftet til vinterdæk