Brintlastbiler skal understøtte Toyotas logistik i Europa

Brintlastbiler skal understøtte Toyotas logistik i Europa

Den internationale industri- og produktionsvirksomhed, VDL Groep, har netop introduceret sin første brintdrevne lastbil, der benytter brændselsceller fra Toyota. Brintlastbilen skal i første omgang bruges til at teste og evaluere, hvordan teknologien kan forbedres yderligere til flere fremtidige køretøjer

Toyotas europæiske hovedkontor, Toyota Motor Europe, og den internationale industri- og produktionsvirksomhed, VDL Groep, indgik for godt et år siden samarbejde om udviklingen af en brintlastbil.

Nu er de to koncerner klar til at introducere deres første brintlastbil. Ved at integrere Toyotas brintteknologi i VDL Groeps lastbiler sigter den japanske mobilitetskoncern efter at fjerne CO2-udledningen helt fra sin logistik i Europa.

Den første brintlastbil skal bruges som kørende testplatform på almindelig vej, og undervejs vil teknologiens ydeevne og pålidelighed blive evalueret.

Som en del af samarbejdet har VDL Groep yderligere fire brintlastbiler i støbeskeen. Det er planen, at de skal køre for Toyotas logistikpartnere, VOS Transport Group, CEVA, Groupe Cat og Yusen.

Brintlastbilerne skal over en femårig periode integreres i transportvirksomheders daglige ruter mellem Antwerpen i Belgien, Lille i Frankrig, Köln i Tyskland og Amsterdam og Rotterdam i Holland.

Der ligger mindst én brinttankstation på hver af de fire ruter samt back up løsninger, såfremt det skulle blive nødvendigt.

Samarbejdet mellem alle parter forventes at øge forståelsen for, hvordan brintlastbiler kan integreres på de europæiske veje og derved bidrage til Europas energiomstilling.

Den femårige forsøgsperiode forventes at accelerere udviklingen af en bæredygtig brintinfrastruktur i hele Europa i overensstemmelse med EU's krav for infrastruktur for alternative drivmidler - også kaldet AFIR.

Projektet med brintlastbiler supplerer Toyotas initiativer for at eliminere CO2 fra sin logistik og understøtter samtidig mobilitetsgigantens langsigtede mål om blive fuldstændig CO2-neutral i Europa inden 2040.

Udover elektrificeringen af personbiler ser Toyota stor værdi i at samarbejde med flere partnere for at fremskynde omstillingen til en bæredygtig fremtid.

Toyota samarbejder derfor med virksomheder fra alle mobilitetssektorer med forskellige kompetencer for at teste og levere effektive løsninger.

Toyotas hovedfokus er reduktion CO2 og mener, at det sker både hurtigst og mest optimalt gennem et samspil af flere teknologier. Derfor udvikler og markedsfører koncernen flere forskellige teknologier som hybrid, plug-in hybrid, el og brint.

-hawin

13/9 2023
  • Ny koncernledelse i DSV efter afsluttet opkøb af DB Schenker

    Ny koncernledelse i DSV efter afsluttet opkøb af DB Schenker

    transport ›Efter at have opnået alle myndighedsgodkendelser til DSV's overtagelse af den tyske logistikvirksomhed, bliver handlen en realitet den 30. april. Samtidig sker de første udnævnelser i koncernledelsen
  • Global aftale om klimaneutral skibsfart i 2050

    Global aftale om klimaneutral skibsfart i 2050

    transport ›Efter to ugers intense forhandlinger blev et flertal i FN's Søfartsorganisation, IMO, i sidste uge enige om global klimaeregulering for skibsfarten. Aftalen skal endeligt vedtages i oktober 2025 ved afstemning
  • Nordjysk samarbejde om at aftage grøn brint

    Nordjysk samarbejde om at aftage grøn brint

    transport ›Vendelbo Spedition og Hirtshals Transport Center ser frem til at få grøn brint ind i porteføljen. Begge virksomheder deltager i projektet CONVEY på Hirtshals Havn, der har fokus på at producere grøn brint til blandt andet transportsektoren
  • Flere penge til grøn omstilling af tung transport

    Flere penge til grøn omstilling af tung transport

    transport ›Transportministeriet har nu offentliggjort, at der i 2025 og 2026 udmøntes 425 millioner kroner til grøn omstilling af den tunge vejtransport. Det er et væsentligt højere beløb end tidligere aftalt, og vil accelerere den grønne omstilling, mener Mobility Denmark
  • SIXT og Sortimo indleder partnerskab

    SIXT og Sortimo indleder partnerskab

    transport ›Den danske mobilitetsudbyder, SIXT, har indledt et partnerskab med Sortimo Bilindretning, der forhandler udstyr til alle typer af varevogne. En del af SIXTs portefølje af varevogne til udlejning bliver nu indrettet med Sortimos reolsystemer, der understøtter skiftende behov hos håndværkere og erhvervsdrivende
  • Brintbranchen har valgt ny bestyrelse

    Brintbranchen har valgt ny bestyrelse

    transport ›Uffe Borup, Everfuel er genvalgt som formand, lige som Therese Bording Hermann, Topsoe, er genvalgt som næstformand. Bestyrelsen vil i det kommende bestyrelsesår arbejde for, at brint og Power-to-X (PtX) kan opskalere i Danmark, og vi kan fastholde rollen som én af Europas førende lande indenfor brint og PtX
  • Årets Varebil: favoritsejr til Nissan Interstar og Renault Master

    Årets Varebil: favoritsejr til Nissan Interstar og Renault Master

    transport ›Begge biler er helt identiske, endda på pris, og begge biler fås både som rene el-biler og som klassisk varebil med dieselmotorer
  • Stor besøgsfremgang på Transportmessen

    Stor besøgsfremgang på Transportmessen

    transport ›Med 28.903 besøgende oplevede Transportmessen en besøgsfremgang på 22% i forhold til 2023-udgaven af messen, og det kunne mærkes hos udstillerne, der beretter om tre særdeles udbytterige dage. Skandinaviens førende transportmesse fandt sted i MCH Messecenter Herning 3.-5. april 2025