Dachser overtager logistikudbyderen Brummer

Dachser overtager logistikudbyderen Brummer

Den østrigske virksomhed, Brummer er specialist i transport af temperaturstyrede fødevarer mellem Tyskland, Østrig og nabolandene. Med opkøbet styrker Dachser dermed sit netværk til transport og opbevaring af fødevarer i Europa

Dachser køber alle Brummerkoncernens driftsaktiviteter. Virksomhederne har aftalt ikke at offentliggøre købsprisen, og overtagelsen afventer godkendelse af de tyske og østrigske konkurrencemyndigheder.

I 2023 genererede de familieejede virksomheder en omsætning på omkring 128 millioner euro, hvilket placerer dem blandt de førende leverandører af fødevarelogistik i Centraleuropa. Brummer Logistik GmbH blev grundlagt i 1977 i Neuburg am Inn i Bayern, hvor selskabet ejer et anlæg på 40.000 m² til køle- og frostvarer.

Brummer Logistic Solutions GmbH & Co KG blev stiftet i 2021 og råder over 45.000 m² lagerplads på sit forretningssted i St. Marienkirchen i Østrig. Det muliggør strategisk konsolidering af varestrømme fra hele Europa tæt på grænsen mellem de to lande, hvilket fremmer optimal udnyttelse af transportkapaciteten og mere effektive transittider. På kernemarkederne i Sydtyskland og Østrig beskæftiger Brummer i dag ca. 950 medarbejdere.

Som en full service-logistikudbyder fokuserer Brummer på transport, oplagring og kontraktlogistiktjenester på tværs af grænser for fødevarer i Tyskland, Østrig og nabolandene. Brummer tilbyder disse tjenester inden for hele temperaturintervallet, herunder for frosne fødevarer, der skal opbevares ved under -18 grader celsius. Derudover tilbyder Brummer omfattende logistikløsninger til kunder i detailhandlen og industrien.

Betydelige vækstpotentialer
I 2013 var Brummer en af grundlæggerne af European Food Network, som dækker 34 europæiske lande under Dachsers systemledelse. Inden for dette netværk har producenter, leverandører og detailhandlere på markedet for fødevarer adgang til unik netværksdækning for stykgodstransport i Europa.

Opkøbet vil udløse et betydeligt vækstpotentiale for Brummer.

-Brummer har været en af markedslederne inden for fødevarelogistik i Østrig og det sydlige Tyskland i mange år, fortæller Hans Brummer og Simone Brummer-Leebmann, som i fællesskab er administrerende direktører for og ejere af Brummer forud for overtagelsen, og fortsætter:

-Vores deltagelse i Dachsers europæiske netværk åbner op for yderligere vækstmuligheder. Derfor tager vi vores partnerskab, som har udviklet sig gennem årene, til næste niveau. Vi styrker vores langsigtede position på markedet og tilbyder vores kunder nye muligheder for grænseoverskridende stykgodstransport og kontraktlogistiktjenester for fødevarer. Det giver også vores medarbejdere tryghed og stabilitet.

Samtidig vil Dachsers kunder få adgang til Brummers distributionsnetværk i Sydtyskland, Østrig og Slovenien. Virksomheden betjener primært dette netværk med mere end 350 chauffører på lønningslisten og sin egen flåde bestående af over 300 kølebiler.

-Med købet af Brummer overtager vi en virksomhed, der har et godt ry som førende på kvalitet. Samtidig er vi glade for at udvide vores eget fødevarelogistiknetværk i Centraleuropa. Kombineret med vores nylige opkøb af Müller Fresh Food Logistics i Holland og Frigoscandia i Nordeuropa befæster vi vores position som en af de førende fødevarelogistikvirksomheder i Europa, forklarer Burkhard Eling, CEO hos Dachser.

-lipe

17/4 2024
  • Fandt hjælp før virksomheden og kroppen gik ned

    Fandt hjælp før virksomheden og kroppen gik ned

    transport ›Økonomisk modvind blev efterfulgt af en blodprop, men vognmand Michael Rasmussen nægtede at give op og søgte gratis hjælp gennem den landsdækkende Early Warning-indsats. I dag har han styr på driften og ro i kroppen
  • Elbilister slipper for omveje

    Elbilister slipper for omveje

    transport ›Det er slut med bøvlede omveje for at lade bilen op på de længere ture gennem Danmark. Fra årsskiftet sætter Vejdirektoratet strøm til 288 lynladere langs motorvejene
  • Brevet hitter i december

    Brevet hitter i december

    transport ›Danskerne sendte 50 procent flere breve sidste december end en gennemsnitlig måned hos dao, der forudser en tilsvarende stigning i år. Trenden drives ifølge ekspert især af unge som modspil til digital overmætning
  • Julehandlen slår klikrekord

    Julehandlen slår klikrekord

    transport ›Danskerne klikker flere pakker hjem end nogensinde før og hos Bring er pakkevolumenerne steget med 21 procent under julesalget – tre områder skiller sig ud
  • Også bilister bør synes

    Også bilister bør synes

    transport ›Ni ud af ti bilister har svært ved at få øje på cyklister og fodgængere uden reflekser eller lygter, viser nye tal. Ubehandlet synstab kan få fatale konsekvenser i trafikken, særligt i vintermørket, hvor modkørendes skarpe forlygter udfordrer øjnene. INDLÆG
  • I stumper og stykker

    I stumper og stykker

    transport ›Det danske EU-formandskab har landet en aftale mellem Rådet og Europa-Parlamentet om bedre design og genbrug af udtjente køretøjer som biler, busser og lastbiler. Fremover skal de kunne skilles ad og delene genanvendes og dermed sikre bedre udnyttelse af materialer og kritiske råstoffer
  • Autologistik i overhalingsbanen

    Autologistik i overhalingsbanen

    transport ›Bahn Express rejser fem mio. euro til nytænkning og udfordring af den europæiske autologistikbranche. Første stop er Danmark, hvor der nu er etableret et fuldt kontor.
  • Afsted efter pakkerne - nu

    Afsted efter pakkerne - nu

    transport ›Black Friday har sat nye rekorder hos Bring. Pakkemængderne er steget med over 30 procent sammenlignet med sidste år, og pakkeshops landet over er allerede godt fyldt op. Derfor opfordrer Bring til at man henter pakkerne hurtigst muligt