DanPilot investerer for at imødekomme efterspørgsel

DanPilot investerer for at imødekomme efterspørgsel

Lodsvirksomheden oplever en fortsat høj aktivitet og en stadigt stigende efterspørgsel på sinservice. Omsætningen i transitsegmentet steg i 1. halvår 2023 med 17,5% sammenholdt med den samme periode sidste år, men øgede personaleomkostninger mv. har kostet

Den fortsat øgede efterspørgsel har været forbundet med betydelige ordinære ekstraudgifter, og DanPilot styrker driften betydeligt for at tilgodese det stigende kundeengagement. Det sker ved investering i lokationer, der øger effektiviteten og giver optimale forhold for kundeservicen, samt ved en planlagt omfattende investering i rekruttering og uddannelse af nye lodser.

Den historisk store investering i en betydelig opnormering af lodser forventes at fortsætte ind i 2024 for at styrke lodseriet til fremtiden og tilgodese flere kunders ønske om at øge deres engagement hos DanPilot.

 -Det er yderst positivt, at DanPilot oplever et højt kundeengagement, som også forpligter os til fortsat at yde vores bedste og samtidig investere i opfyldelse af fremtidens kundebehov. Det første halvår har været operationelt udfordrende og har krævet en ekstraordinær indsats for bedst muligt at imødekomme kundernes behov og fortsat levere det altafgørende høje sikkerhedsniveau, siger DanPilots administrerende direktør, Erik Merkes Nielsen.

DanPilot reducerede priserne med 3% på transitlodsningerne fra årsskiftet til 2023. Prisreduktionen har naturligvis også påvirket halvårsregnskabets resultat, der for koncernen endte med et tab på 8,7 mio. kr. før skat. Sammenholdt med de planlagte investeringer er resultatet i overensstemmelse med forventningerne.

-DanPilot er en selvstændig offentlig virksomhed, der er ejet af den danske stat og har til formål at servicere alle kunder med den bedste sikkerhed på konkurrencedygtige vilkår. De omfattende investeringer er en cementering af vores styrke og beslutsomhed på at levere en kundeoplevelse, der er så tæt på 100% som praktisk mulig. Samtidig driver vi et fremsynet og innovativt lodseri, der investerer i de fremtidige digitale muligheder, understreger Erik Merkes Nielsen.

Nøgletal fra DanPilots halvårsregnskab
Omsætningen for perioden udgjorde 261,9 mio. kr., en stigning på 13% sammenholdt med 1. halvår 2022.
Personaleomkostninger udgjorde for perioden 217,8 mio. kr. mod 177,6 mio. kr. i 1. halvår 2022. Stigningen er et udtryk for uddannelse og træning af nye lodser samt ekstraordinære omkostninger forbundet med øget aktivitet.
Halvårsresultatet er et tab på 8,7 mio. kr. før skat.
Egenkapitalen udgør 146,0 mio. kr., hvilket er et fald på 5 procent i forhold til 2022

Om DanPilot – Lodseriet Danmark
DanPilot er en selvstændig offentlig virksomhed, der er ejet 100% af den danske stat. Lodseriet skaber sikkerhed til søs og i havne i hele Danmark og i Grønland, fordi DanPilots højt specialiserede lodser kender farvandene og forebygger uheld.

DanPilot lodser hvert år godt 21.000 skibe, der sejler transit mellem Skagen og Gedser/Allinge gennem Storebælt og Øresund og skibe, der skal ind og ud af danske havne. DanPilot har 16 lodsstationer i Danmark og yderligere fem bådpladser. I alt har DanPilot ca. 400 medarbejdere, heraf ca. 200 lodser og ca. 115 bådførere. DanPilot har hovedkvarter i Svendborg.

-lipe

30/8 2023
  • Nye ladeparker skyder op ved motorvejen nær Aarhus

    Nye ladeparker skyder op ved motorvejen nær Aarhus

    transport ›Vejdirektoratets entreprenør har netop taget hul på arbejdet med at bygge ladeparker til elbiler på rastepladserne Pedersminde og Blankhøj på E45 Østjyske Motorvej. De skal stå færdigt i starten af 2026, og er de første af i alt 22 ladeparker, som Vejdirektoratet opfører i år
  • Webfleet indgår samarbejde med Krone om trailertelematik

    Webfleet indgår samarbejde med Krone om trailertelematik

    transport ›Bridgestone’s globale flådestyringsløsning, har indgået samarbejde med den skandinaviske trailerproducent om at tilbyde en integreret telematikløsning for trailere gennem Webfleets OEM.connect-partnerprogram
  • PostNord dropper breve og satser på pakkelevering

    PostNord dropper breve og satser på pakkelevering

    transport ›Ved årsskiftet leverer koncernen sit sidste brev, fyrer 1500 medarbejdere og vil i stedet fokusere på at blive danskernes foretrukne pakkeleverandør, lyder det fra PostNord. Årsagen er den stigende digitalisering af breve
  • Forlænget klimamålsfrist og mere støtte til europæiske bilproducenter

    Forlænget klimamålsfrist og mere støtte til europæiske bilproducenter

    transport ›EU-Kommisionen giver Europas bilproducenter to ekstra år til at nå sine CO2-mål. Samtidig bliver der afsat 13,5 milliarder kroner til at støtte produktion af batterier og førerløse biler
  • John Hurtig er ny CEO for Hedin Nordic Truck

    John Hurtig er ny CEO for Hedin Nordic Truck

    transport ›Den 1. marts er John Hurtig tiltrådt som ny CEO for Hedin Nordic Truck. Han kommer i rollen til at lede Hedin Nordic Trucks aktiviteter i Sverige, Danmark, Norge og Finland og erstatter Håkan Jönsson, som dermed forlader Hedin Mobility Group
  • Blue Water og Arcadia eFuels indgår samarbejde om CO2-transport

    Blue Water og Arcadia eFuels indgår samarbejde om CO2-transport

    transport ›De to virksomheder har underskrevet et Memorandum of Understanding om transport af flydende CO2 til Arcadia eFuels' kommende produktionsanlæg i Vordingborg. Anlægget vil bruge indfanget CO2 i produktionen af bæredygtigt flybrændstof (eSAF)
  • Nyt partnerskab sikrer leverancer af medicin på køl til private

    Nyt partnerskab sikrer leverancer af medicin på køl til private

    transport ›Online-apoteket Apopro har, som det første i Danmark, indgået samarbejde med last-mile virksomheden Gordon for at gøre det lettere for danske forbrugere at få leveret kølekrævende medicin under trygge og sikre forhold
  • Transportmessen udvider området til reservedele, værktøj og tilbehør

    Transportmessen udvider området til reservedele, værktøj og tilbehør

    transport ›Opbakningen til Transport 2025 til april er så stor blandt udstillerne inden for reservedele, værktøj og tilbehør, at de ikke længere kan være i en enkelt hal - af samme grund får de nu ekstra plads i en anden hal