Dækintelligens reducerer bremselængden

Dækintelligens reducerer bremselængden

Integration af dækintelligens fra Goodyear SightLine i avancerede ABS-systemer kan, ifølge dækproducenten, reducere bremselængden yderligere

Goodyear og TNO, en hollandsk forskningsorganisation, er nået frem til nye muligheder for at forbedre køretøjssikkerheden via integration af dækintelligens i styringen af det blokeringsfri bremsesystem (ABS) i et testkøretøj.

ABS er en vigtig sikkerhedskomponent i moderne biler. Systemet er udviklet til at hjælpe bilisten med at bevare kontrollen over styretøjet under opbremsning.

Gennem fælles forskning og test på et fysisk testkøretøj har Goodyear og TNO tydeligt vist, at et forbedret ABS system, udstyret med oplysninger om dæktype og grad af nedslidning kan forbedre systemets samlede effektivitet og reducere bremselængden med så meget som 1,75 meter(1).

Det skriver Goodyear Tire & Rubber Company i en pressemeddelelse, som på baggrund af tal fra National Highway Traffic Safety Administration, slår fast, at der skete mere end 1,7 millioner kollisioner bagfra i 2021, hvilket svarer til næsten en tredjedel af alle kollisioner i USA (2).

Det hedder endvidere, at integrationen af dækintelligens kan øge trafiksikkerheden ved at reducere bremselængden og derved hjælpe bilister med at undgå ulykker eller reducere alvorligheden af kollisioner.

- Vores samarbejde med TNO har givet os uvurderlig viden, som hjælper os med at levere bedre produkter til vores kunder såvel som at forbedre fremtidens mobilitet, siger Werner Happenhofer, vice president, Tire Intelligence and eMobility solutions, Goodyear.

- Hos Goodyear tror vi på, at vi ved at udnytte fordelene ved dækintelligens kan bidrage til det ambitiøse mål om at reducere antallet af trafikulykker i fremtiden.

Goodyear og TNO begyndte at samarbejde i 2021.

Gennem fælles forsknings- og test har målet været at evaluere og forbedre ABS-controllerens ydeevne på en fysisk bil via integration af intelligent dækinformation.

- TNO er optaget af at forbedre køretøjers sikkerhed, effektivitet og bæredygtighed. Vores samarbejde med Goodyear har til formål at mindske bremselængden med hver eneste centimeter, det er muligt.

- Vi tror fuldt og fast på, at vi ved at forbedre samspillet mellem dæk og bremsesystemer kan bidrage til at reducere antallet af ulykker og i sidste ende redde liv, siger Machteld de Kroon, administrerende direktør, Unit Mobility & Built Environment, TNO. 

Goodyear SightLine, som er Goodyears pakke af dækintelligensteknologier, giver et direkte overblik over dækkets, køretøjets og vejens tilstand ved hjælp af avancerede algoritmer og overvågning i realtid.

Goodyears udvikling af intelligente dækteknologier er med til at ændre fremtidens transport og bane vejen for en mere intelligent og bæredygtig mobilitet i fremtiden.

-hawin

 

1)Beregnet på grundlag af en intern undersøgelse med vinterdæk i dimensionen 205/55R16 monteret på en prototypebil på tør bane, hvor bremselængden for bilen, der kørte 80 km/t med en testindstillet ABS-controller, blev sammenlignet med det samme køretøj med en ikke-testindstillet ABS-controller.

2)National Highway Traffic Safety Administration, Traffic Safety Facts Annual Report Tables, Tabel 29: Kollisioner, angivet efter første skadevoldende hændelse, type af kollision, og kollisionens alvorlighed, 2021

Om TNO
Den hollandske organisation for anvendt videnskabelig forskning TNO er den største uafhængige forsknings- og udviklingsorganisation i Holland. Vi forbinder mennesker og viden med henblik på at skabe innovation og evidensbaseret viden, der fremmer branchens konkurrenceevne inden for bæredygtighed og trivsel i samfundet. Nu og i fremtiden. Sammen med vores partnere retter vi et særligt fokus mod de sociale udfordringer, der ligger i at skabe et sikkert, sundt, bæredygtigt og digitalt samfund. Dette er vores mission, og det er den, der motiverer vores mere end 5.000 fagfolk hos TNO i det daglige arbejde.

9/1 2024
  • Luftforurening under lup

    Luftforurening under lup

    transport ›Nyt forskningsprojekt skal undersøge niveauer af ultrafine partikler og kemiske stoffer i lufthavne og finde nye løsninger til at mindske medarbejderes eksponering
  • Maersk har bestilt otte nye containerskibe

    Maersk har bestilt otte nye containerskibe

    transport ›Kinesiske New Times Shipbuilding Co. Ltd. skal levere otte 366 meter lange skibe i en helt ny, kompakt serie til det danske rederi
  • Flere rekorder på Øresundsbroen

    Flere rekorder på Øresundsbroen

    transport ›2025 blev det hidtil mest travle år for forbindelsen mellem Danmark og Sverige. Såvel lastbiltrafik som fritidsrejser og passagerantal satte rekorder
  • - Opters TMS er afgørende for vores vækst

    - Opters TMS er afgørende for vores vækst

    transport ›Transport- og logistikvirksomheden Godshotel ekspanderer betydeligt i disse år. Og det nordiske flådestyringssystem, Opter har ikke blot gjort arbejdet nemmere, men er også en forudsætning for endnu en stor udvidelse
  • Molslinjen skal have ny direktør

    Molslinjen skal have ny direktør

    transport ›Efter knap tre år har Kristian Durhuus fratrådt stillingen som CEO for Danmarks største færgerederi. Ejerne i Nordic Ferry Infrastructure (NFI) leder efter anden profil
  • Bygget  på håndtryk og tillid

    Bygget på håndtryk og tillid

    transport ›I snart 50 år har Gert Hansen arbejdet med Iveco og bygget forretninger op fra bunden. For direktøren i REA Erhvervsbiler er relationer, nærvær og ansvar stadig kernen i en sund forretning – også i en branche i hastig forandring
  • Dansk-kinesisk samarbejde om klimavenlig skibsfart

    Dansk-kinesisk samarbejde om klimavenlig skibsfart

    transport ›Flere "grønne" skibe og maritime teknologier på globalt plan. Det er ønsket med det Memorandum of Understanding, Erhvervsminister Morten Bødskov i denne uge har underskrevet under et besøg i Kina
  • Flere vælger vinterdæk

    Flere vælger vinterdæk

    transport ›Sommerens ændring af færdselsloven, som betyder at kørsel med sommerdæk i vinterføre kan straffes med bøde, har påvirket dækvalget denne vinter, hvor flere bilister har skiftet til vinterdæk