Dobler op på ladestandere i Danmark

Dobler op på ladestandere i Danmark

Antallet af ladepunkter i Danmark blev fordoblet i forhold til juli sidste år. Med det stigende salg af elbiler er det også tiltrængt med fortsat flere ladestandere, da behovet for ladestandere kun bliver større i fremtiden.

Der er kommet markant flere ladestandere til de danske forbrugere. I juli måned sidste år var der 6.779 offentlige ladepunkter i Danmark. Dette tal var vokset til 13.641 offentlige ladepunkter i juli 2023.

Der var dermed tale om en imponerende stigning i antallet af offentlige ladepunkter på 6.862 ladepunkter eller 101 procent, når man sammenligner med juli måned året forinden.

Endnu større var væksten i antallet af offentlige lynladepunkter. Antallet af offentlige lynladepunkter steg med 107 procent fra 613 offentlige lynladepunkter i juli 2022 til 1.266 offentlige lynladepunkter i juli 2023.

I samme periode steg antallet af elbiler på de danske veje med 66 procent. Dermed var væksten blandt ladepunkter større end stigningen i antallet af biler, hvilket er betyder, at biler konkurrerer om hvert ladepunkt.

Fordoblingen af antallet af ladestandere betød, at der ved udgangen af juli var 11,1 elbiler per offentligt tilgængeligt ladepunkt på landsplan.

Det er en klar forbedring fra juli 2022, hvor der var 13,5 elbiler per offentligt tilgængeligt ladepunkt. Udviklingen fra juli 2022 til juli 2023 betyder derfor bedre vilkår for elbilisterne, da opladningen af bilen er blevet nemmere.

- Det er positivt at der kommer flere ladepunkter per bil, både for elbilisterne og for den grønne omstilling af bilparken. Ansvaret for den nødvendige ladeinfrastruktur ligger i høj grad ved kommunerne, hvor der i nogle kommuner er stort behov. Der er en stor opgave i at få udbredt flere offentlige ladestandere til de borgere, der ikke har mulighed for opsætning af en privat ladestander, siger Mads Rørvig, adm. direktør for De Danske Bilimportører.

Stigende elektrificering kalder på udbygning af ladeinfrastruktur
I takt med at elektrificering måned for måned spiller en større rolle i bilsalget, betyder det naturligvis højere krav til den offentligt tilgængelige ladeinfrastruktur.

Omstillingen til opladelige biler er i gang, hvilket fremstår tydeligt i første halvår af 2023, hvor andelen af nyregistrerede opladelige biler har været 45 procent.

Et tal som forventes at stige markant frem mod 2030. Derfor er det vigtigt at fastholde udviklingen, som gør det muligt at oplade alle elbilerne på de danske veje.

Markedsreguleringer er nødvendige
Med den stigende andel af opladelige biler er det ikke kun forbedrede offentlige lademuligheder, der er behov for, men også gennemskuelige markedsvilkår omkring betaling for opladning.

Det er vigtigt at sikre, at elbilsejere ikke står dårligere stillet, når det kommer til betaling for opladning, som et resultat af manglende konkurrence.

De Danske Bilimportører foreslår derfor, at udbygningen af den danske ladeinfrastruktur følges op af politisk handling, der understøtter et frit lademarked og bidrager til et konkurrencepræget marked.

- Der må ikke være tvivl om hvad en opladning koster, når man står ved standeren eller hvad en tilsvarende opladning koster andetsteds. Den grønne omstilling har kun gavn af, at lademarkedet er baseret på fri konkurrence med gennemsigtighed, siger Mads Rørvig, adm. direktør for De Danske Bilimportører.

-hawin

11/8 2023
  • Pakkevolumen vokser

    Pakkevolumen vokser

    transport ›Bring fortsætter med at tage markedsandele på det danske pakkemarked. På trods af hård konkurrence er Brings pakkevolumen i Danmark steget med 28 procent i årets første halvår.
  • GLS Denmark udnævner ny salgsdirektør

    GLS Denmark udnævner ny salgsdirektør

    transport ›Michael Jønsson er hentet i egne rækker hos GLS Denmark og tiltræder sin nye stilling som salgsdirektør pr. 1. september
  • 300 grams vinflaske letter - også - omkostningerne

    300 grams vinflaske letter - også - omkostningerne

    transport ›Glasproducenten Ardagh Glass Packaging-Europe (AGP-Europe) har lanceret en ny letvægtsvinflaske, som kan være en af løsningerne på stigende priser og højere miljøkrav
  • DHL udnævner ny CEO for Europa

    DHL udnævner ny CEO for Europa

    transport ›Rainer Haag overtager stillingen som CEO for DHL Supply Chain Europe, og får dermed ansvaret for 16 centraleuropæiske markeder
  • Saferoad nu også i Litauen

    Saferoad nu også i Litauen

    transport ›Saferoad Group, som står bag Saferoad Services, har netop opkøbt Gatas, en virksomhed med 80 medarbejdere, der udfører og vedligeholder vejmarkeringer og udstyr til trafiksikkerhed i Litauen
  • Populære, sjællandske rastepladser får 28 lynladere

    Populære, sjællandske rastepladser får 28 lynladere

    transport ›Rastepladserne Karlslunde Øst og Karlslunde Vest langs Køge Bugt Motorvejen er nogle af de mest velbesøgte langs de danske motorveje. Nu bliver de begge udvidet med 14 lynladere til elbiler
  • Færgepassagerer kan blive klogere på Østersøens økosystem

    Færgepassagerer kan blive klogere på Østersøens økosystem

    transport ›Scandlines har sammen med den tyske miljøorganisation NABU åbnet informationsrum ombord på Rødby-Puttgartenfærger, hvor de 5 millioner årlige passagerer kan få indsigt i farvandet og rederiets grønne ambitioner
  • Heavy Duty-specialisten solgt til en af sine største konkurrenter

    Heavy Duty-specialisten solgt til en af sine største konkurrenter

    transport ›Farum-virksomheden FARUSA er efter 102 år som familiejet solgt til den globale koncern, Nefab Group. Hidtil har de konkurreret om industrikunder, der har brug for stærke og solide transportemballager, men nu vil bølgepap, træ og krydsfiner blive tilbudt fra samme virksomhed