Fandt hjælp før virksomheden og kroppen gik ned

Fandt hjælp før virksomheden og kroppen gik ned

Økonomisk modvind blev efterfulgt af en blodprop, men vognmand Michael Rasmussen nægtede at give op og søgte gratis hjælp gennem den landsdækkende Early Warning-indsats. I dag har han styr på driften og ro i kroppen

Michael Rasmussen følte presset. Meget presset.

Som vognmand arbejdede han ofte 70 timer om ugen, spekulationerne kørte rundt i hovedet, og han løb stærkere for at indhente det, der ikke hang sammen i regnskabet.

- Der ligger et pres på en. Jeg følte mig ikke stresset på nogen måde, men alligevel spekulerer du og mærker, at det kører rundt i hovedet. Det gjorde så også, at jeg fik en blodprop, siger Michael Rasmussen.

Da han kom på benene igen, kunne Michael Rasmussen se, hvor alvorligt det stod til. Han drev en virksomhed, hvor kroner og ører ikke hang sammen, og hvor flere af de lastbiler, han ejede, ikke gav nok.

Han vidste, at hvis han ikke stillede noget op, ville han være på vej mod en betalingsstandsning eller konkurs. Det var dér, han mærkede, at han havde brug for nogen udefra til at vende tingene med.

Derfor tog han kontakt til Early Warning, som er et gratis tilbud under erhvervshusene, hvor han kunne tale med folk, som ikke kendte hans baggrund, men som kunne gennemgå virksomheden sammen med ham fordomsfrit og uden følelser.

- Jeg var i gang med mange ting og tænkte: Gør jeg noget forkert? Det gav mig meget, at de kunne se på det udefra og vende tingene med mig, uden at de havde følelser involveret.

- De kom jo ikke med en mening om mig. De så bare på tallene og på mulighederne. Det var godt, at det var råt og kontant. Det gav ro på en anden måde, siger han.

Ikke unormalt, at økonomien vakler

Michael Rasmussen er langt fra den eneste virksomhedsejer, der har søgt hjælp, når presset er blevet for stort.

Hvert år rækker flere hundrede små og mellemstore virksomheder ud til Early Warning, som er forankret hos Erhvervshus Midtjylland og som drives i samarbejde mellem alle fem erhvervshuse.

Her kan virksomhedsejere over hele landet få gratis og uvildig sparring, når økonomien eller driften vakler.

Den seneste effektmåling udarbejdet af Teknologisk Institut viser, at Early Warning har markant betydning for virksomhedernes chancer for at komme videre.

43 % af de virksomheder, der gennemfører et forløb, overlever, selvom de typisk står i alvorlige vanskeligheder, når de søger hjælp. Samtidig vil 72 % anbefale ordningen til andre.

Early Warning er finansieret af Danmarks Erhvervsfremmebestyrelse. Siden 2007 har mere end 10.000 virksomheder fået hjælp gennem ordningen, og Michael Rasmussens forløb er et af de mange, der viser behovet for indsatsen.

- Michaels historie er et godt eksempel på det, vi møder mange steder i landet. Når presset vokser, og man står alene med beslutningerne, kan det være svært at se en vej frem.

- Derfor er det afgørende, at virksomhedsejere rækker ud i tide og får uvildig sparring. Vores tilbud handler om at skabe overblik og finde realistiske muligheder sammen på en måde, der gør det muligt at træffe beslutninger med ro, siger Morten Møller, national leder for Early Warning.

For Michael Rasmussen betød hjælpen, han modtog, at der kom en plan på bordet. Han fik hjælp til at gennemgå økonomien og skille sig af med de lastbiler, der ikke tjente penge. I dag har han to biler tilbage – dem, som giver overskud – og han har styr på driften igen:

- Havde jeg ikke gjort noget, var det endt i konkurs. Det er jeg ikke et sekund i tvivl om. Nu står jeg et helt andet sted, siger han.

-hawin


19/12 2025
  • Travle dage på påskegul bro

    Travle dage på påskegul bro

    transport ›Skærtorsdag den 2. april og påskedag søndag den 5. april bliver de travleste rejsedage over Storebæltsbroen i Påsken. For at markere helligdagene bliver broen lyst op i gul
  • Mere tid på vejen, mindre tid ved ladestanderen

    Mere tid på vejen, mindre tid ved ladestanderen

    transport ›Iveco tester trådløs opladning af el-varebiler både under kørsel og ved stilstand. Teknologien kan give transportvirksomheder mere driftstid og færre afbrydelser i hverdagen.
  • Flere værnepligtige kan afhjælpe chaufførmanglen

    Flere værnepligtige kan afhjælpe chaufførmanglen

    transport ›Manglen på chauffører presser transportbranchen, men Dansk Erhverv Transport peger på værnepligten som et potentiale for en ny vej ind i faget
  • Kraftig papirwrap til transportemballage

    Kraftig papirwrap til transportemballage

    transport ›Producenten af horisontale film- og papiremballagemaskiner Hugo Beck, vil på interpack-messen fra den 7. - 13. maj lancere paper S som alternativ til plast
  • Ny, nordisk satsning på last-mile

    Ny, nordisk satsning på last-mile

    transport ›Under navnet Geopt styrker softwarevirksomheden Progrits sit tilbud inden for transport og logistik, og udnævner samtidig Mikkel Leffers Svendstrup til ny Chief Commercial Officer og CEO for de danske selskaber Dimaps og TetraSoft
  • Ahlsell nytænker afhentning

    Ahlsell nytænker afhentning

    transport ›Som følge af stigende transportpriser kan bygge- og håndværksvirksomheder nu helt gratis afhente teknikvarer fra Ahlsell på 19 distributionshubs hos Danske Fragtmænd. Ordningen er inspireret af det private pakkemarked
  • Håndelag og præcision på Storstrømsbroen

    Håndelag og præcision på Storstrømsbroen

    transport ›Saferoad Services har udført kørebaneafmærkningen på den nye Storstrømsbro. De specielle grønne rumleriller, der adskiller vejbanerne på broen, er udlagt manuelt og med stor præcision
  • Hver femte personbil i Danmark kører på el

    Hver femte personbil i Danmark kører på el

    transport ›Der er tale om lidt af en milepæl i den grønne omstilling af bilparken: 20 procent af danske personbiler kører nu på el