Forstyr-ikke-funktion er ukendt for mange bilister

Forstyr-ikke-funktion er ukendt for mange bilister

Seks ud af ti bilister er ikke klar over, at de kan sætte deres mobil på "Forstyr ikke", når de kører bil, viser en undersøgelse fra Rådet for Sikker Trafik. Det kunne ellers give bilisterne færre forstyrrelser og færre klip i kørekortet (regionale tal og tal for klip per politikreds).

Politiet uddelte sidste år knap 19.000 klip (se tal pr. politikreds længere nede) til bilister, der brugte deres telefon eller andet håndholdt teleudstyr, mens de kørte i trafikken.

Det er både dyrt og risikabelt, når man fjerner en hånd fra rattet for at fiske mobilen frem og taste på den.

Og hvis man har svært ved at lade mobilen være, så kan man hjælpe sig selv på en enkel måde. Fx ved at slå \"Forstyr ikke - jeg kører bil\"-funktionen til på sin mobil, så man ikke bliver forstyrret på køreturen. 

Men næsten seks ud af ti bilister (58 %), der har en mobil, kender slet ikke denne funktion. Det viser en undersøgelse, som Rådet for Sikker Trafik har gennemført (se regionale tal nederst).

- Vi ved, at mange har svært ved at lade mobilen være, hvis den ringer eller vibrerer. Og når man kører i trafikken, så kan det være risikabelt, da det fjerner fokus fra andre i trafikken.

- Derfor er det oplagt, at man bruger de hjælpemidler, der er. Det kan fx være at slå \"forstyr ikke\"-funktionen til på mobilen under køreturen, siger Lisbeth Sahl Bauditz, seniorprojektleder i Rådet for Sikker Trafik.

Sådan undgår du forstyrrelser
Når man slår funktionen \"Forstyr ikke - jeg kører bil\" til på sin mobil, så sender mobilen automatisk en sms til den person, der prøver at ringe eller skrive til dig.

I den kan der fx stå, at du ikke kan svare lige nu, da du kører bil, men at du vender tilbage, når du holder ind til siden.

Det kan give ro til køreturen og mere fokus på trafikken. Og det er der brug for, da der i seks ud af ti dødsulykker i trafikken er uopmærksomhed og manglende orientering involveret, viser ulykkestal fra Vejdirektoratet. 

For at hjælpe bilisterne viser Rådet for Sikker Trafik i en video, hvordan man slår \"Forstyr ikke - jeg kører bil\"-funktionen til på sin iPhone.

-hawin

Fakta - ny undersøgelse: 
Mange af de bilister, der har en smartphone, kender ikke \"Forstyr ikke - jeg kører bil\"-funktionen på deres mobil: 


Mange mobiltelefoner og smartwatches har en \"forstyr ikke - jeg kører bil\"-funktion. Denne funktion kan man aktivere, så man ikke får beskeder og notifikationer, når man kører bil. Har du aktiveret denne funktion, så du ikke får beskeder og notifikationer på din mobiltelefon, når du kører bil? (kilde: Repræsentativ undersøgelse gennemført i 1. kvartal af 2024 af Rådet for Sikker Trafik og Epinion blandt 1.733 bilister, der har en mobiltelefon)

  • Ja, det har jeg: 7 %
  • Nej, det har jeg ikke, for jeg kender ikke funktionen: 58 %
  • Nej, det har jeg ikke, men jeg kender godt funktionen: 35 %

Herunder regionale tal:

Nordjylland:

    • Ja, det har jeg: 8 % 
    • Nej, det har jeg ikke, for jeg kender ikke funktionen: 55 % 
    • Nej, det har jeg ikke, men jeg kender godt funktionen: 38 %

 

Midtjylland:

    • Ja, det har jeg: 6 % 
    • Nej, det har jeg ikke, for jeg kender ikke funktionen: 62 % 
    • Nej, det har jeg ikke, men jeg kender godt funktionen: 32 %

 

Syddanmark:

  • Ja, det har jeg: 6 % 
  • Nej, det har jeg ikke, for jeg kender ikke funktionen: 56 % 
  • Nej, det har jeg ikke, men jeg kender godt funktionen: 38 %

Hovedstaden:

  • Ja, det har jeg: 8 % 
  • Nej, det har jeg ikke, for jeg kender ikke funktionen: 59 % 
  • Nej, det har jeg ikke, men jeg kender godt funktionen: 32 %

Sjælland: 

  • Ja, det har jeg: 7 % 
  • Nej, det har jeg ikke, for jeg kender ikke funktionen: 54 % 
  • Nej, det har jeg ikke, men jeg kender godt funktionen: 38 %

Klip for brug af håndholdt mobil i 2023:

 

Så mange klip uddelte politikredsene i 2023 til trafikanter for brug af håndholdt mobil (kilde: Rigspolitiet):

 

    • Nordjylland: 1.047 
    • Østjylland: 1.285 
    • Midt- og Vestjylland: 1.938 
    • Sydøstjylland: 1.411 
    • Syd- og Sønderjylland: 1.353 
    • Fyn: 1.200 
    • Sydsjælland og Lolland-Falster: 1.147 
    • Midt- og Vestsjælland: 1.026 
    • Nordsjælland: 846 
    • Københavns Vestegn: 1.763 
    • København: 5.761 
    • Bornholm: 51 

 

  • I alt: 18.828 
31/5 2024
  • Fandt hjælp før virksomheden og kroppen gik ned

    Fandt hjælp før virksomheden og kroppen gik ned

    transport ›Økonomisk modvind blev efterfulgt af en blodprop, men vognmand Michael Rasmussen nægtede at give op og søgte gratis hjælp gennem den landsdækkende Early Warning-indsats. I dag har han styr på driften og ro i kroppen
  • Elbilister slipper for omveje

    Elbilister slipper for omveje

    transport ›Det er slut med bøvlede omveje for at lade bilen op på de længere ture gennem Danmark. Fra årsskiftet sætter Vejdirektoratet strøm til 288 lynladere langs motorvejene
  • Brevet hitter i december

    Brevet hitter i december

    transport ›Danskerne sendte 50 procent flere breve sidste december end en gennemsnitlig måned hos dao, der forudser en tilsvarende stigning i år. Trenden drives ifølge ekspert især af unge som modspil til digital overmætning
  • Julehandlen slår klikrekord

    Julehandlen slår klikrekord

    transport ›Danskerne klikker flere pakker hjem end nogensinde før og hos Bring er pakkevolumenerne steget med 21 procent under julesalget – tre områder skiller sig ud
  • Også bilister bør synes

    Også bilister bør synes

    transport ›Ni ud af ti bilister har svært ved at få øje på cyklister og fodgængere uden reflekser eller lygter, viser nye tal. Ubehandlet synstab kan få fatale konsekvenser i trafikken, særligt i vintermørket, hvor modkørendes skarpe forlygter udfordrer øjnene. INDLÆG
  • I stumper og stykker

    I stumper og stykker

    transport ›Det danske EU-formandskab har landet en aftale mellem Rådet og Europa-Parlamentet om bedre design og genbrug af udtjente køretøjer som biler, busser og lastbiler. Fremover skal de kunne skilles ad og delene genanvendes og dermed sikre bedre udnyttelse af materialer og kritiske råstoffer
  • Autologistik i overhalingsbanen

    Autologistik i overhalingsbanen

    transport ›Bahn Express rejser fem mio. euro til nytænkning og udfordring af den europæiske autologistikbranche. Første stop er Danmark, hvor der nu er etableret et fuldt kontor.
  • Afsted efter pakkerne - nu

    Afsted efter pakkerne - nu

    transport ›Black Friday har sat nye rekorder hos Bring. Pakkemængderne er steget med over 30 procent sammenlignet med sidste år, og pakkeshops landet over er allerede godt fyldt op. Derfor opfordrer Bring til at man henter pakkerne hurtigst muligt