Forsvaret rammer ny aftale om busserDet bliver busser magen til denne MAN Lions Coach R09 - 13,4 meter, som Forsvaret snart skal tage i brug. Busserne bliver naturligvis lakeret i Forsvarets valgte farver.

Forsvaret rammer ny aftale om busser

Ny rammeaftale på busser til det danske forsvar baner vejen for effektiv logistik, når den nye værnepligt træder i kraft

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse (FMI) har sammen med MAN Truck & Bus Danmark, netop underskrevet en ny rammeaftale, om levering af i alt 26 nye MAN busser til intern logistik og transport i det danske Forsvar.

Der er desuden aftalt en option på efterbestilling af yderligere 10 identiske busser, inden for de følgende 12 måneder.

Udvælgelseskriterierne var sammensat af pris, funktionalitet og kvalitet, hvor MAN, set over en 10-årig periode, har afgivet det mest konkurrencedygtige bud.

De nye busser afløser Forsvarets gamle flåde af MAN busser, hvoraf de fleste er mere end 20 år gamle.

Aftalen styrker partnerskabet
Det er ikke mere end to måneder siden at Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse og MAN kunne offentliggøre en meget stor aftale om levering af eksterne værkstedsydelser til Forsvaret og Beredskabsstyrelsen, som indebærer at MAN skal stå for service og vedligeholdelse af Forsvarets køretøjer over 5.500 kg.

Den nye aftale om levering af nye busser er således en understregning af et mangeårigt partnerskab mellem det danske Forsvar og MAN.

Et partnerskab, som går mere end fire årtier tilbage og hvor MAN siden 1980 har leveret over 2.600 tunge køretøjer, samt forestået servicering og teknisk support.

Der er tale om MAN´s topmodel MAN Lions Coach i en 3-akslet variant på 13,4 meter, med fokus på ekstra god sædeafstand. Det er af hensyn til de i alt 48 passagerers bagage og personlige udrustning.

Busserne er top udstyret med luksussæder, klimaanlæg samt alle de nyeste former for komfort samt aktiv og passiv sikkerhed.

Det gælder blandt andet MAN OptiView, som er kamera sidespejle i stedet for konventionelle sidespejle, ESP, ASR/ABS, EBA+ med fodgænger genkendelse, højresvings assistent, Birdview 360 graders kamera, ekstra sidebelysning med mere.

Drivlinjen er MAN nye D26, 6-cylindret dieselmotor med 520hk, koblet til en fuldautomatisk, 12-trins MAN TipMatic gearkasse. 

Busserne klargøres og leveres fra MANs afdeling i Esbjerg, der logistisk ligger bedst, i forhold til leveringen af busserne på det danske Forsvars mange forskellige lokationer.    

- Vi er stolte over den tillid, Forsvaret atter viser os, og vi ser frem til at løfte denne vigtige opgave sammen med vores busfabrik, udtaler MAN Danmarks repræsentanter bag aftalen.

-hawin

22/5 2025
  • GLS' nye distributionscenter i Randers åbnet

    GLS' nye distributionscenter i Randers åbnet

    transport ›I sidste uge slog pakkedistributøren dørene op til centret, der øger kapacitet markant og medfører bl.a. flere arbejdspladser, mindre motorvejskørsel og flere elbiler
  • Norwegian skal flyve første 'grønne' indenrigsrute

    Norwegian skal flyve første 'grønne' indenrigsrute

    transport ›Selskabet har sammen med sine samarbejdspartnere vundet statens udbud om at flyve med 40% Sustainable Aviation Fuel (SAF) mellem Aalborg og København. Udbuddet er det første af sin slags i EU
  • AI hjælper med flådestyringen

    AI hjælper med flådestyringen

    transport ›Flåderådgiver fra Webfleet er en ny AI-drevet løsning, der skal gøre det enklere, hurtigere og mere effektivt for flådeteams at få adgang til drifts- og performance-data
  • Styrker sikkerhedsparkering for tung trafik

    Styrker sikkerhedsparkering for tung trafik

    transport ›Sikkerhedsparkeringen til 35 lastbiler er resultatet af et strategisk samarbejde mellem Drivers First, Venturi Fastigheter og Øresundsbron
  • Fisketransport i kasser af forbrugerplast

    Fisketransport i kasser af forbrugerplast

    transport ›Fossile råvarer er erstattet med BASF-pyrolyseolie fra forbrugerplast i de transportkasser fra Knauf Industries, som blandt andre er taget i brug af en spansk seafood-leverandør
  • Leman styrker sit air & sea-netværk

    Leman styrker sit air & sea-netværk

    transport ›Det danskfunderede, globale transport- og logistikfirma, Leman opkøber Raben Groups Air & Sea-aktiviteter i Tyskland og Polen med virkning fra 1. januar 2026
  • Forenklet varebilskørsel skrottet

    Forenklet varebilskørsel skrottet

    transport ›Transportministeren vil alligevel ikke afskaffe uddannelses- og prøvekrav for de varebilschauffører, som kører gods for fremmed regning
  • Solceller er næste skridt

    Solceller er næste skridt

    transport ›Green Energy har gang i et pilotprojekt med DHL Freight Sverige, hvor avancerede solcellesystemer testes på ti lastbiler drevet af HVO og flydende biogas, LBG.