Fra 0 til 4.000 Nicolai Sperling, salgsdirektør van, hos MAN Truck & Bus, kan slå fast at der nu kører mere end 4.000 MAN TGE på de danske landeveje.

Fra 0 til 4.000

På bare otte år har MAN TGE rundet en milepæl med stort antal varebiler på de danske landeveje

Siden lanceringen i slutningen af 2017 er der nu over 4.000 MAN TGE varebiler på de danske veje.

Det er et resultat, som vækker begejstring hos MAN Truck & Bus og som er skabt på baggrund af målrettet nytænkning, sikkerhed i førersædet og en dyb forståelse for de professionelle brugeres behov.

Det skriver MAN i en pressemeddelelse. 

Her kommer Nicolai Sperling, salgsdirektør, van, MAN Truck & Bus Danmark ind på at man hos MAN var bevidste om at man skulle gøre tingene anderledes da man gik ind på varebilsmarkedet. 

- Vi kommer fra lastbilverdenen, hvor driftsikkerhed, sikkerhed og hurtig og professionel kundeservice er alfa og omega.

- Den tilgang har vi taget med, da vi lancerede MAN TGE – og det har været nøglen til succesen, siger Nicolai Sperling, salgsdirektør, van, MAN Truck & Bus Danmark.

Allerede fra dag ét valgte MAN at gå højt op i sikkerhed, hvor aktiv nødbremse blev standardudstyr fra lanceringsdatoen.

Og MAN TGE fulgte op i segmentet med LED-lys i varerummet, bakkamera som sikkerhedsfeature og fuld LED-forlygter. I 2025 var MAN TGE blandt de første på markedet med fem års garanti – et klart signal om tillid til produktets kvalitet og holdbarhed.

For MAN handler succes ikke kun om teknologi – det handler i lige så høj grad om relationen til kunderne.

- Vi er de professionelles valg, fordi vi selv er professionelle. Vores sælgere arbejder udelukkende med erhvervskunder, og vi trækker på vores landsdækkende netværk af værksteder til at tilbyde truck service også til varebilskunderne.

- Det giver en service- og driftssikkerhed, man normalt kun forbinder med lastbiler – men som vi nu har bragt ind i varebilssegmentet.

- Med afsæt i mange års erfaring fra lastbilsegmentet har MAN udviklet TGE med løsninger, der møder de professionelle brugeres behov i hverdagen – fra sikkerhedssystemer til funktioner, der letter arbejdet, forklarer Nicolai Sperling.

-hawin

29/8 2025
  • Stigende godsmængder over Øresund

    Stigende godsmængder over Øresund

    transport ›Sidste år steg den samlede vejtrafik på Øresundsbroen med 2,1 procent. Og væksten er drevet af godstransport og pendling, viser årsrapporten fra Øresund Konsortiet
  • - Transportbranchens største AI-barriere er cyberangreb

    - Transportbranchens største AI-barriere er cyberangreb

    transport ›For for år siden var mangel på arbejdskraft transportvirksomhedernes største hindring for høj udnyttelse af kunstig intelligens. Nu har cybersikkerhed overhalet, viser ny rapport fra Cisco
  • Shippingdirektører er bekymrede for fremtiden

    Shippingdirektører er bekymrede for fremtiden

    transport ›Den geopolitiske uro giver panderynker hos shippingbosserne, viser en rundspørge fra Danske Rederier. Næsten halvdelen vurderer, at forholdene er blevet værre det seneste år, og fire ud af fem siger, driftsomkostningerne er steget
  • Kia udvider PV5-programmet

    Kia udvider PV5-programmet

    transport ›Nye elektriske varebiler kombinerer høj kapacitet og optimal smidighed til danske virksomheder inden for transport af gods og effektiv distribution i byerne
  • Metro tog lastbilen hjem

    Metro tog lastbilen hjem

    transport ›Det første af 34 metrotog er netop ankommet til København fra Alstoms værksted i Rotterdam, hvor det har gennemgået en gennemgribende modernisering
  • Stærk helårs-nyhed til autocamperfolket

    Stærk helårs-nyhed til autocamperfolket

    transport ›Bridgestones nye camper-helårsdæk Duravis Camper All Season er Bridgestones første camperdæk nogensinde. Det er udviklet til at give sikkerhed, holdbarhed og tryghed året rundt
  • Nyt anlæg til tung transport i Næstved

    Nyt anlæg til tung transport i Næstved

    transport ›Som led i en fortsat udbygning af det landsdækkende netværk åbner Uno-X Truck et anlæg i Næstved, der skal imødekomme den stigende efterspørgsel på effektiv tankning i vækstområdet
  • Tre bølgepapløsninger til krævende transportkæder

    Tre bølgepapløsninger til krævende transportkæder

    transport ›Emballageproducenten Mondi præsenterer et sortiment af semikemiske løsninger, udviklet til bl.a fødevarer og tungt gods på lange transporter, køleopbevaring og miljøer med høj luftfugtighed