Fra 0 til 4.000 Nicolai Sperling, salgsdirektør van, hos MAN Truck & Bus, kan slå fast at der nu kører mere end 4.000 MAN TGE på de danske landeveje.

Fra 0 til 4.000

På bare otte år har MAN TGE rundet en milepæl med stort antal varebiler på de danske landeveje

Siden lanceringen i slutningen af 2017 er der nu over 4.000 MAN TGE varebiler på de danske veje.

Det er et resultat, som vækker begejstring hos MAN Truck & Bus og som er skabt på baggrund af målrettet nytænkning, sikkerhed i førersædet og en dyb forståelse for de professionelle brugeres behov.

Det skriver MAN i en pressemeddelelse. 

Her kommer Nicolai Sperling, salgsdirektør, van, MAN Truck & Bus Danmark ind på at man hos MAN var bevidste om at man skulle gøre tingene anderledes da man gik ind på varebilsmarkedet. 

- Vi kommer fra lastbilverdenen, hvor driftsikkerhed, sikkerhed og hurtig og professionel kundeservice er alfa og omega.

- Den tilgang har vi taget med, da vi lancerede MAN TGE – og det har været nøglen til succesen, siger Nicolai Sperling, salgsdirektør, van, MAN Truck & Bus Danmark.

Allerede fra dag ét valgte MAN at gå højt op i sikkerhed, hvor aktiv nødbremse blev standardudstyr fra lanceringsdatoen.

Og MAN TGE fulgte op i segmentet med LED-lys i varerummet, bakkamera som sikkerhedsfeature og fuld LED-forlygter. I 2025 var MAN TGE blandt de første på markedet med fem års garanti – et klart signal om tillid til produktets kvalitet og holdbarhed.

For MAN handler succes ikke kun om teknologi – det handler i lige så høj grad om relationen til kunderne.

- Vi er de professionelles valg, fordi vi selv er professionelle. Vores sælgere arbejder udelukkende med erhvervskunder, og vi trækker på vores landsdækkende netværk af værksteder til at tilbyde truck service også til varebilskunderne.

- Det giver en service- og driftssikkerhed, man normalt kun forbinder med lastbiler – men som vi nu har bragt ind i varebilssegmentet.

- Med afsæt i mange års erfaring fra lastbilsegmentet har MAN udviklet TGE med løsninger, der møder de professionelle brugeres behov i hverdagen – fra sikkerhedssystemer til funktioner, der letter arbejdet, forklarer Nicolai Sperling.

-hawin

29/8 2025
  • Asfaltindustrien advarer mod pirater

    Asfaltindustrien advarer mod pirater

    transport ›Omrejsende asfaltpirater tilbyder billigt asfaltarbejde, som viser sig at være dyrt klamphuggeri. Efter hændelser i Aarhus og Haderslev råber Asfaltindustrien vagt i gevær
  • Komplet portefølje af ellastbiler

    Komplet portefølje af ellastbiler

    transport ›MAN har haft verdenspremiere på sin 16-tons eTGM til by- og regional transport. Den fuldender rækken af elektriske distributionsmuligheder med fælles teknologi fra 12 til 50 ton
  • Transport-fonds formand takker af

    Transport-fonds formand takker af

    transport ›Susanne D. Provstgaard overtager posten som ny formand i FDE Fonden, hvor Jens Iwer Petersen takker af efter 17 år i spidsen
  • Sløjt marked for grønt brændstof medfører fyringer

    Sløjt marked for grønt brændstof medfører fyringer

    transport ›Teknologivirksomheden Topsoe nedlægger 440 stillinger, dropper planlagt udvidelse i USA og sætter dansk fabrik på pause. Især power-to-x-forretningen bliver ramt
  • En mere effektiv driftsmodel

    En mere effektiv driftsmodel

    transport ›Danske Fragtmænd bliver ny teknikdistributør for Lemvigh-Müller. Aftalen kombinerer driftssikkerhed, bedre kapacitetsudnyttelse og mindre CO2-udledning
  • Smugkig på Molslinjens kommende kæmpefærger

    Smugkig på Molslinjens kommende kæmpefærger

    transport ›Byggeriet af Molslinjens tre batteridrevne mega-katamaraner er nu i gang i Tasmanien, og med en ny animationsvideo og hjemmeside kan danskerne følge projektet frem mod første afgang i 2028. Se video:
  • Descartes opkøber Idelic

    Descartes opkøber Idelic

    transport ›Opkøbet tilfører data til Descartes Global Logistics Network (GLN) og styrker virksomhedens AI-baserede tilbud til vognparker
  • Køletransport med tre energikilder

    Køletransport med tre energikilder

    transport ›Amerikanske Nivalis har opkøbt europæiske SolarEdge e-Mobility for at blive markedsførende med lastbiler, der kan køre på en kombination af solenergi, e-aksel og opladning fra elnettet