Frode Laursen i spil til national CSR-pris

Frode Laursen i spil til national CSR-pris

Logistikvirksomheden har ansat cirka 90 udsatte ledige og skabt en arbejdsplads med plads til forskellighed, der giver tryghed og godt omdømme. Nu er virksomheden nomineret til CSR People Prize 2024

Frode Laursen er præget af en uformel virksomhedskultur med fokus på de enkelte medarbejderes forskellighed og udvikling. Det til trods for at være en del af en branche med stor konkurrence og fokus på omkostninger og ressourcer.

Virksomheden er blandt de førende logistikoperatører inden for områderne dagligvarer og byggemateriale og beskæftiger omkring 900 medarbejdere i Danmark. Omkring 10 % af dem er folk i jobprøvning, fleksjob eller virksomhedspraktik.

-Vi er glade og beærede. Social ansvarlighed og rummelighed er et af de områder, hvor vi gerne vil skille os ud. Derfor betyder nomineringen rigtig meget for os, fortæller Trine Bank Hansen, HR-chef i Frode Laursen.

Alternative løsninger og godt omdømme sikrer nemmere rekruttering
Virksomheden lægger vægt på at have et godt samarbejde med jobcentrene og 3F, samtidig med at man ansætter medarbejdere med forskellige udfordringer og gør meget ud af at rumme disse og understøtte deres trivsel.

-Det handler først og fremmest om at se mulighederne frem for begrænsningerne. Nogle steder har vi i stedet for en fuldtidsstilling oprettet to deltidsstillinger eller fleksjobs – og det har været en god løsning både for os og for medarbejderne, fortæller Trine Bank Hansen.

Forskellen gøres i det daglige arbejde
Alternative løsninger og et godt omdømme har gjort rekruttering nemmere. Alt sammen bakket op af ejere og en ledelse, der mener, at social ansvarlighed er vigtig. HR-chefen understreger dog, at den virkelige forskel gøres i det daglige arbejde ude på alle lokationerne, hvor mentorer, elevansvarlige og lokale ildsjæle, sørger for at skabe en inkluderende arbejdsplads.

-Med CSR People Prize-nomineringen kan vi sige tak til alle vores medarbejdere. Særligt de ildsjæle i organisationen, der får den del af vores kultur, der handler om, at alle skal have en mulighed for at arbejde, til at leve, forklarer Trine Bank Hansen.

En tilgang, man kun kan inspireres af
En erfaren jury har udvalgt de nominerede blandt et bredt felt med mere end 50 indstillede virksomheder. Juryens formand Mette Rønnau, direktør i Cabi, fortæller, at det i år har været en svær opgave at udvælge de nominerede i et særdeles stærkt felt:

-Selvom Frode Laursen tilhører en branche præget af et stort fokus på omkostninger og ressourcer, prioriterer de indsatser, der måske ikke giver afkast nu og her, men som giver et kæmpe udbytte over længere tid. I en tid med stor mangel på arbejdskraft, bliver de ikke så hårdt ramt, fordi de formår at rekruttere og rumme en brede skare af medarbejdere, forklarer Mette Rønnau.

Fra den samlede jury, der består af syv personer med særlig indsigt i arbejdsmarkedet, erhvervslivet, forskningens verden, det kommunale beskæftigelsesområde og sociale investorer, lyder der også ros til Frode Laursen:

-Vi er imponeret over Frode Laursens initiativer for at fastholde medarbejdere. Virksomheden har god dialog med sygdomsramte medarbejdere og den enkeltes udfordringer. Er der tale om personlige problemer, går de rigtig langt for, at medarbejderen kan komme tilbage. De tilbyder også jobrotation, hvor fx chauffører kan komme ind på kontoret som disponenter og på den måde fortsætte i virksomheden, fremhæver juryen.

Vinderne af de enkelte kategorier afsløres ved CSR People Prize 2024 torsdag den 14. november 2024 hos GAME Streetmekka i København med start kl. 12.00.

-lipe

7/11 2024
  • Investering i chaufførområdet skal styrke væksten

    Investering i chaufførområdet skal styrke væksten

    transport ›Dagrofa Foodservice har et mål om at vinde 2.000 nye kunder i den udkørende forretning. Derfor foretager fødevaregrossisten en strategisk investering i sine nuværende og kommende lastbilchauffører
  • Fra trainee til TCO Manager

    Fra trainee til TCO Manager

    transport ›Hedin Nordic Truck har udnævnt Lukas Andersen til TCO Manager med ansvar for servicekontrakter og Total Cost of Ownership-relaterede aktiviteter på tværs af de nordiske markeder
  • Miljøscreeninger bliver standardiseret

    Miljøscreeninger bliver standardiseret

    transport ›Vejdirektoratet og Danmarks Miljøportal har udviklet et digitalt værktøj, der skal sikre ensrettede og kvalificerede miljøscreeninger, når der anlægges ny infrastruktur
  • Erfaring, viden og vogndata som strategisk vækstmotor

    Erfaring, viden og vogndata som strategisk vækstmotor

    transport ›SCT Transport A/S har netop udnævnt økonomichef Mikkel Rimhoff, 40, til økonomidirektør
  • Bro bliver opkaldt efter Dronning Margrethe

    Bro bliver opkaldt efter Dronning Margrethe

    transport ›Den nye Storstrømsbro, der krydser Storstrømmen og forbinder Sjælland og Falster via Masnedø, skal bære navnet Dronning Margrethe II's Bro
  • Proaktiv flådestyring bliver afgørende

    Proaktiv flådestyring bliver afgørende

    transport ›Stigende omkostninger, større kompleksitet i driften og strengere EU-lovgivning vender op og ned på vognmandsbranchen. Hos Bridgestone mener man, at det vil påvirke den måde, hvorpå europæiske vognmandsvirksomheder vil bruge flådestyring i 2026
  • Iran-konflikt omdirigerer på ny containertrafikken

    Iran-konflikt omdirigerer på ny containertrafikken

    transport ›Få uger efter at bl.a. Mærsks skibe havde genoptaget sejladsen via Det Røde Hav, ændrer USAs og Israels angreb på Iran igen ruten mellem Asien og Europa til syd om Afrika
  • Shell-netværket vokser

    Shell-netværket vokser

    transport ›Med opkøbet af 21 ubemandede tankstationer fra HK Olie udbygger energiselskabet DCC Energi nu bilisternes adgang til Shells brændstoffer.