GLS Denmark blandt Danmarks bedste arbejdspladser

GLS Denmark blandt Danmarks bedste arbejdspladser

Tirsdag aften blev GLS Denmark igen kåret til den femte bedste arbejdsplads i Danmark i kategorien Store Arbejdspladser. Det er Great Place to Work, der står bag kåringen, som foregik i Cirkusbygningen i København

Set i lyset af de turbulenser, der har været på pakkemarkedet i løbet af de seneste år, så var det ikke selvsagt, at GLS Denmark igen skulle være blandt top fem i 2017.

-Med de udfordringer pakkemarkedet har stået og står overfor, så var vi på ingen måde sikre på, at vores medarbejdere for andet år i træk ville sende os op blandt top fem i Danmark. Hos GLS Denmark er vi utrolig stolte over det skulderklap, vi har fået af vores medarbejdere, siger General Manager Karsten Klitmøller fra GLS Denmark.

Udnævnelser sker nemlig på baggrund af GLS' egen medarbejderundersøgelse, hvor 88,3% af medarbejdere har svaret, og hvor tilfredshedsscoren lå på hele 86% - en fremgang på 4%-point i forhold til sidste år. Medarbejderundersøgelsen tager afsæt i Great Place to Works rammer.

-Vi blev en del af Great Place to Work for nogle år siden, da vi gerne ville vide, hvor vi lå i forhold til andre danske virksomheder i vores størrelse, når det gælder en god arbejdsplads. Det var og er stadig en god ramme for os til at finde ud af, hvad der virker, og hvad der ikke gør - og ikke mindst hvad vi skal have yderlige fokus på, siger Karsten Klitmøller.

Styrket samarbejde

Igen i år har medarbejderundersøgelsen peget på konkrete fokusområder, som GLS Denmark ønsker at arbejde målrettet med i løbet af det kommende år.

Sidste år var et af fokusområderne at styrke samarbejdet på tværs af afdelingerne. Der er nu mundet ud i et større vidensdelingsprogram, hvor indsatsen allerede bærer frugt i år, da medarbejderundersøgelsen netop viser en fremgang på området.

-Og det er jo netop dét, der giver mening for os - at vi sammen med vores medarbejdere kan afdække udfordringer og sammen kan finde løsningerne, der rent faktisk fungerer og gør vores hverdag bedre, siger Karsten Klitmøller.

 

 

 

15/11 2017
  • Flere ladeudtag netværket

    Flere ladeudtag netværket

    transport ›Med købet af den østjyske energikoncern Auras offentlige ladeforretning udvider Norlys sit landsdækkende ladenetværk med mere end 275 ladeudtag
  • Nye klimakrav påvirker hele værdikæden

    Nye klimakrav påvirker hele værdikæden

    transport ›Fra 1. juli træder skærpede klimakrav i kraft for byggebranchen. Iveco forventer at det sætter strøm til markedet for eldrevne varevogne og lastbiler
  • Tyveri af ladekabler eksploderer

    Tyveri af ladekabler eksploderer

    transport ›OK oplever flere og flere tyverier af ladekabler og skruer derfor op for kampen mod kobbertyvene
  • Flexbus forsøger sig med kollektiv trafik

    Flexbus forsøger sig med kollektiv trafik

    transport ›En ny type kollektiv trafik har set dagens lys i Vordingborg Kommune. En flexbus på rute 668 er en del af et forsøgsprojekt igangsat af Region Sjælland
  • Først i Europa med ny tung Man-el-lastbil

    Først i Europa med ny tung Man-el-lastbil

    transport ›Bring har sat sin første tunge el-lastbil i drift i Danmark. Lastbilen, der er 25 meter lang, er den første af sin slags, som MAN har leveret til Europa
  • Københavns Lufthavn dropper fossil diesel

    Københavns Lufthavn dropper fossil diesel

    transport ›Københavns Lufthavn har fået sin sidste leverance af fossil diesel. Fra 1. juli køber lufthavnen HVO biodiesel til sine egne dieselkøretøjer og teknisk udstyr - fra plæneklippere til brandbiler og kæmpestore sneryddere. I alt overgår omkring 320 enheder til det fossilfri brændstof.
  • Offentlige ladestandere til ellastbiler på vej på havnen i Aalborg

    Offentlige ladestandere til ellastbiler på vej på havnen i Aalborg

    transport ›Et nyt samarbejde mellem Port of Aalborg og Norlys betyder, at ellastbiler snart kan tanke strøm på Rørdalsvej i Aalborg. Projektet bliver en del af Norlys’ landsdækkende udbygning af ladeinfrastruktur til tung transport og skal styrke den grønne omstilling i både transportsektoren og havnens erhvervsliv
  • Fart på udbygningen af lynladernetværket

    Fart på udbygningen af lynladernetværket

    transport ›Lynladning langs motorvejsnettet er essentielt for at elbilister kan komme nemt og hurtigt videre, når de kører på tværs af landet – og det bliver kun nemmere fremover. E.ON Drive Infrastructure har nemlig vundet seks rastepladser i vejdirektoratets seneste udbud