Grønnere fremtid på vej

Grønnere fremtid på vej

Transport- og logistikvirksomheden H. Daugaard har investeret massivt i el-lastbiler og de første tre er nu leveret og taget i brug

H. Daugaards investering i el-lastbiler markerer starten på en bredere elektrificering af virksomhedens flåde og understreger  ambition om at reducere CO2-udledningen og fremme mindre miljøbelastende løsninger i transportbranchen.

- Vi vil ikke blot følge udviklingen – vi vil være med til at forme den, udtaler Palle Albertsen, fleet manager hos H. Daugaard, og fortsætter:

- El-lastbilerne er et naturligt næste skridt i vores strategi for at sikre både fremtidens logistik og en mere ansvarlig transportsektor.

De tre eldrevne lastbiler er de første i en planlagt række af grønne investeringer, og H. Daugaard har allerede bestilt yderligere el-lastbiler, der leveres senere i år.

Køretøjerne har en rækkevidde på op til 600 km og vil blive integreret på ruter, hvor de kan udnyttes optimalt, så omlægningen til el sker effektivt og med høj driftssikkerhed.

Et bredt løft for miljøet og virksomheden

Blandt fordelene ved eldrevne lastbiler fremhæver H. Daugaard især den reducerede CO2-udledning, fraværet af lokal luftforurening og den støjsvage kørsel – sidstnævnte en fordel i både bymiljøer og for chaufførernes arbejdsmiljø.

- Vi har haft en meget positiv modtagelse internt. Chaufførerne har hurtigt taget teknologien til sig og fremhæver især komforten og den næsten lydløse kørsel som noget helt særligt, siger Palle Albertsen.

El-lastbilerne er allerede blevet tænkt ind i virksomhedens daglige drift. Ruteplanlægningen er tilpasset, så rækkevidden udnyttes optimalt, og opladningen indgår som en naturlig del af logistikflowet.

- En af de største udfordringer har været planlægningen af opladning og tilpasning af ruter. Det har krævet tæt dialog mellem chauffører og disponenterne.

- Vi har derfor investeret i egen opladningsinfrastruktur og opdateret vores IT-systemer, så vi kan optimere både rækkevidde og ladetider. Det er helt afgørende for at sikre, at el-lastbilerne bliver et effektivt værktøj – ikke en begrænsning, forklarer Palle Albertsen.

Teknologisk innovation og fremtidssikring

Som en del af virksomhedens fremtidssikrede strategi har H. Daugaard investeret i Mercedes-Benz lastbiler med Megawatt-ladning, som vil gøre det muligt at oplade til 400 km kørsel på under en halv time, når den nødvendige ladeinfrastruktur er på plads i løbet af de kommende et til halvandet år.

Investeringen understøtter ikke kun den nuværende elektrificering af flåden, men sikrer også, at H. Daugaard er klar til at udnytte de teknologiske fremskridt, når de bliver tilgængelige.

Langsigtet strategi og samarbejde

Elektrificeringen er en integreret del af H. Daugaards overordnede bæredygtighedsstrategi, hvor ambitionen er løbende at erstatte dele af flåden med eldrevne alternativer i takt med teknologiens udvikling.

- Vi ser en stor værdi i at indgå partnerskaber med både producenter, energiselskaber og teknologileverandører, der kan bringe både os og branchen videre. Fremtiden for transport kræver, at vi tænker i helheder og samarbejder på tværs af sektorer, siger Palle Albertsen.

-hawin

 

 

 

5/8 2025
  • Afsted efter pakkerne - nu

    Afsted efter pakkerne - nu

    transport ›Black Friday har sat nye rekorder hos Bring. Pakkemængderne er steget med over 30 procent sammenlignet med sidste år, og pakkeshops landet over er allerede godt fyldt op. Derfor opfordrer Bring til at man henter pakkerne hurtigst muligt
  • Solenergi supplerer HVO-løsningerne

    Solenergi supplerer HVO-løsningerne

    transport ›Green Energy og DHL Freight Sverige tester solcelleteknologi på lastbiler med alternative brændstoffer
  • Danmark og Sverige risikerer at misse Femerntoget

    Danmark og Sverige risikerer at misse Femerntoget

    transport ›En ny rapport viser at 120 procent flere lastbiler på svenske og danske veje ikke længere blot er en risiko, men et sandsynligt scenarie, hvis der ikke investeres i jernbaneinfrastrukturen
  • Trætte chauffører er dårligt for trafiksikkerheden

    Trætte chauffører er dårligt for trafiksikkerheden

    transport ›Hver anden af de varebilschauffører, der kører i lang tid ad gangen, angiver, at de ofte eller meget ofte er så trætte, at de har svært ved at holde øjnene åbne under kørslen. Direktør for Rådet for Sikker Trafik opfordrer til, at man husker trafiksikkerheden, når de mange pakker fra Black Friday skal distribueres
  • MAN financial services - nu i Danmark

    MAN financial services - nu i Danmark

    transport ›Så er det officielt. MAN Financial Services er startet i Danmark og giver MAN-kunder adgang til et komplet udvalg af finansieringsløsninger samlet under ét tag
  • Pas på falske leveringsbeskeder

    Pas på falske leveringsbeskeder

    transport ›Når pakkestrømmen stiger op til black week og jul, øger det risikoen for at blive snydt online. Brings sikkerhedschef giver tips til, hvordan man undgår det
  • Ny dækbøde står ikke alene

    Ny dækbøde står ikke alene

    transport ›En ny lov betyder, at føreren af bilen nu risikerer bøder på 1.000 kroner pr. dæk, hvis dækkene vurderes som ‘åbenbart uegnede’ til vejret. Men det er langt fra den eneste bøde, der kommer bag på bilisterne, forklarer ekspert
  • Ny gps på truckermenuen

    Ny gps på truckermenuen

    transport ›Michelin føjer skræddersyet gps til sin Truckfly-app, som allerede hjælper 615.000 truckere i Europa