Klæbemiddel til sikker pallelast kommer på verdensmarkedet

Klæbemiddel til sikker pallelast kommer på verdensmarkedet

Beumer hhs har udviklet en ny metode til at fastgøre forsendelseskasser på paller uden brug af plastfolier og mellemlægsark. I stedet sørger en lille smule smelteklæbemiddel på hver kasse for skridsikkerheden under transporten, og minimerer dermed både affald og omkostninger

-Princippet er lige så enkelt, som det er intelligent, forklarer fra den globale specialist i intralogistiksystemer i sit pressemateriale:

Før palleteringen sprøjter det nyudviklede påføringssystem et skridsikkert smelteklæbemiddel på hver kasse. Bare en lille mængde er nok til at sikre kasserne - som helst skal være stablet i et sammenlåst mønster. Med klæbemidlet sprøjtet på alle lag af en palle, forhindrer det kasserne i at forskubbe sig under transport. Især interne transporter er i mange tilfælde mulige helt uden pallefolie.

Den ressourcebesparende innovation fra Baumer hhs minimerer den plastfolie, som for eksempel stræk- og krympefolie, der bruges til at sikre pallelast, hvilket igen reducerer både affaldsmængder og omkostninger og forenkler logistikken.

Teknikken effektiviserer også depalleteringsarbejdet, fordi der skal fjernes mindre plastfolie. Mellemliggende pallelag, som f.eks. papirark, er ikke længere nødvendige.

Klæbemiddel kan også gå i genbrugssystemet
-Set i lyset af den akutte mangel på arbejdskraft kan en forenkling af logistikken på denne måde være en vigtig faktor for industrivirksomheder.Desuden mindsker den nye løsning typiske risici ved depalletering: kasser fyldt med produkter, der kan glide af pallen, skarpe knive, som medarbejderne bruger til at fjerne plastfolie, plastaffald, der ligger på gulvet, og som man kan snuble over, forklarer Beumer og fortsætter:

Den betydelige reduktion i både brug af pallefolie og affald forbedrer også ressourceeffektiviteten i transport- og logistikprocesser, og et vigtigt miljømæssig aspekt er, at kasserne, som er sprayet med de minimale mængder skridsikkert klæbemiddel, kan kasseres i det eksisterende papirgenbrugssystem.

I modsætning til det, er polyethylenfilm (PE-LD og PE-HD), der ofte bruges til at sikre paller og transportlaster, ikke umiddelbart genanvendelige.

-Denne ressourcebesparende innovation til sikring af paller og transportlaster har fået en overvældende respons på tværs af markedet. Efter at have set de første få systemer i drift hos førende virksomheder i forskellige brancher for at verificere de betydelige fordele, sender vi nu løsningen til hele verden, forklarer Martin Kotecki, Packaging Business Development Manager hos Baumer hhs.

-lipe

8/2 2024
  • Drone show satte ny besøgsrekord

    Drone show satte ny besøgsrekord

    transport ›Net nyligt afviklede International Drone Show i Odense cementerede sin status som en af Nordens største dronebegivenheder ved at tiltrække mere end 1.000 industriaktører på tværs af forsvar, energi, landbrug, mobilitet og kritisk infrastruktur
  • Enorme gevinster ved en Østlig Ringvej uden om Amager

    Enorme gevinster ved en Østlig Ringvej uden om Amager

    transport ›En sænketunnel langs Amagers østkyst kan i 2050 reducere trafikken i indre dele af København med 14 procent, fjerne knap hver fjerde lastbil ved Rådhuspladsen og årligt spare trafikanter for over fire millioner timer i trafikken
  • El-færges batterier går i land

    El-færges batterier går i land

    transport ›Ærø el-færgen Ellens 26.000 battericeller er slidte. I stedet for at skotte dem vil to SDU-forskere bruge batterierne i et nyt projekt, hvor de skal lagre sol og vind
  • Ekspert: Digitalisering står stille hos danske SMV’er

    Ekspert: Digitalisering står stille hos danske SMV’er

    transport ›Mange små og mellemstore virksomheder får ikke forløst digitaliseringens potentiale, især i brancher som byggeri, detail og transport, vurderer Niklas Winther fra SMVdanmark. Men effekten er tydelig, og det har man allerede erfaret hos rejsearrangøren Corporate Travel & Events
  • ''MANs fremtid starter nu''

    ''MANs fremtid starter nu''

    transport ›Efter hundrede år med diesel-lastbiler producerer MAN nu elektriske lastbiler i serie. Det har krævet store investeringer i overgangen til elektromobilitet, primært på fabrikkerne i Bayern, hvor fleksibel produktion af el- og diesel-lastbiler på samme linje nu er realiseret
  • Hedin Nordic Truck sælger Iveco Odense

    Hedin Nordic Truck sælger Iveco Odense

    transport ›Hedin Nordic Truck har indgået aftale om salg af Hedin Nordic Truck Retail Odense til Iveco-forhandleren REA Erhvervsbiler. Frasalget sker for at styrke Ivecos position på Fyn på både salg og service gennem en styrket og fokuseret organisation.
  • Uno-X Truck udvider med lynladning i Kolding

    Uno-X Truck udvider med lynladning i Kolding

    transport ›Uno-X Truck fortsætter udrulningen af lynladning til den tunge transport med en ny lokation i Kolding. Anlægget bliver femte stop i rækken og markerer en strategisk styrkelse af den nødvendige ladeinfrastruktur i Danmark, siger markedsdirektør Michael B. Hansen
  • Aarhus Tech udvider sin digitale vognpark

    Aarhus Tech udvider sin digitale vognpark

    transport ›Med støtte fra FDE Fonden indkøber Aarhus’ største erhvervsskole, Aarhus Tech, fem lastbilsimulatorer, der skal give elever på vejgodsuddannelsen erfaring bag rattet, inden de kører ud på de virkelige veje