Komité: Afstanden mellem Sydfyn og Sydhavsøerne skal halveresIllustration: Ved at bygge en fremskudt havn i Tårs kan sejltiden halveres.

Komité: Afstanden mellem Sydfyn og Sydhavsøerne skal halveres

Politikere og erhvervsorganisationer på tværs af kommuner og regioner vil bruge Femern Bæltforbindelsen til at skabe en grøn transportkorridor, der øger mobiliteten i Danmark

Den kommende Femern Bælt-forbindelse kommer til at øge mobiliteten markant i Østdanmark med tunnel til Tyskland samt nye veje og hurtige togforbindelser op gennem Sjælland. Men en relativ lille tillægs-investering kan faktisk skabe massiv effekt på mobiliteten mellem Fyn/Sydfyn og Lolland-Falster, også kendt som Sydhavsøerne.

Ombygget havn halverer transporttiden
-Det handler om at udnytte Femern Bælt-forbindelsens fulde potentiale. En udbygning af færgehavnen i Tårs vil halvere overfartstiden på Spodsbjerg-Tårs ruten og åbne for nye muligheder i syd og mod vest og skabe en helt ny sammenhængskraft'. Sådan lyder det fra Langelands borgmester Tonni Hansen (SF), som er formand for 'Rute 9 Komitéen'.

I dag tager det 45 minutter at sejle mellem Spodsbjerg på Langeland og Tårs på Lolland. Ved at bygge en fremskudt havn i Tårs, så færgen undgår den lave vandstand i den nuværende havn, kan sejladsen bringes helt ned på 22 minutter med afgang hver halve time frem for timedrift.

Stærk og bredt sammensat komite
-Mobilitet er en afgørende parameter for udvikling og vækst, og hvis der er én enkelt ting, man kunne gøre for at give hele dette område et løft i konkurrenceevne, så er det netop at opgradere Spodsbjerg-Tårs overfarten, og at man får bundet landsdelene bedre sammen, så der for virksomhederne er bedre rekrutteringsmuligheder og for unge mennesker flere uddannelsesmuligheder. Sådan siger DI's branchedirektør for infrastruktur og mobilitet, Michael Svane, der er næstformand for komiteen.

Udover SF-borgmesteren på Langeland tæller komiteen også borgmestrene Holger Schou Rasmussen (S) fra Lolland, Bo Hansen (S) fra Svendborg og John Brædder (G) fra Guldborgsund kommuner samt formanden for Region Sjælland Heino Knudsen (S). Derudover er der repræsentanter fra Dansk Metal, DI, Landdistrikternes Fællesråd og Femern Belt Development.

-Jeg har konstant fokus på at få hele Region Sjælland bundet godt sammen med det øvrige Danmark og resten af Europa. I det arbejde er Femern-forbindelsen enormt vigtig, og en fremtidig udbygning af havnen i Tårs og en halvering af transporttiden mellem landsdelene vil være et stærkt løft og give endnu flere muligheder for at få fuldt udbytte af den kommende Femern-forbindelse for borgere og virksomheder, siger Heino Knudsen (S), formand for Region Sjælland.

En af landets travleste færgeruter
De færreste er sikkert klar over det, men Spodsbjerg-Tårs færgerne er en af de allermest benyttede danske færgeruter. Med årligt mere end 500.000 passagerer, mere end 200.000 biler og 30.000 lastbiltransporter. Fraregnet Mols-Linien Aarhus-Odden har ruten næst efter Fanø-Esbjerg overfarten landets højeste antal personbil-transporter og næst efter Køge-Rønne det højeste antal lastbiltransporter.

-En halvering af transporttiden vil reelt åbne den sydlige del af landet op. Det vil gøre en kæmpe forskel for både lønmodtagere, virksomheder og turister, at de nemt og hurtigt kan komme til og fra Tyskland, Lolland-Falster, Langeland, Fyn og for den sags skyld videre med færgen til Sønderjylland, siger Tonni Hansen.

Komitéen har netop haft sit første møde, og i den kommende tid vil medlemmerne opsøge politikere og andre beslutningstagere med tasken fuld af stærke argumenter om både samfunds- og miljøgevinsterne ved etableringen af en grøn korridor langs
Rute 9.

Rute 9 Komiteens medlemmer:
Tonni Hansen (SF), borgmester, Langeland Kommune (formand)
Michael Svane, branchedirektør for infrastruktur og mobilitet, DI (næstformand)
Holger Schou Rasmussen (S), borgmester, Lolland Kommune
Bo Hansen (S), borgmester, Svendborg Kommune
John Brædder (G), borgmester, Guldborgsund Kommune
Heino Knudsen (S), regionsrådsformand, Region Sjælland
Steffen Damsgaard, formand, Landdistrikternes Fællesråd
Pernille Birch, erhvervspolitisk konsulent, Dansk Metal
Stig Rømer Winther, direktør, Femern Belt Development
Finn Methmann, direktør, STM Vinduer
Kim Frimann, direktør, Frimann Biler
Thomas Knudsen, kommunaldirektør, Lolland Kommune
Mikkel Wesselhoff, direktør, Business Lolland Falster
Jørgen Jensen, forretningsudvikler, Business Lolland-Falster (Sekretariat)

-lipe

15/2 2021
  • Afsted efter pakkerne - nu

    Afsted efter pakkerne - nu

    transport ›Black Friday har sat nye rekorder hos Bring. Pakkemængderne er steget med over 30 procent sammenlignet med sidste år, og pakkeshops landet over er allerede godt fyldt op. Derfor opfordrer Bring til at man henter pakkerne hurtigst muligt
  • Solenergi supplerer HVO-løsningerne

    Solenergi supplerer HVO-løsningerne

    transport ›Green Energy og DHL Freight Sverige tester solcelleteknologi på lastbiler med alternative brændstoffer
  • Danmark og Sverige risikerer at misse Femerntoget

    Danmark og Sverige risikerer at misse Femerntoget

    transport ›En ny rapport viser at 120 procent flere lastbiler på svenske og danske veje ikke længere blot er en risiko, men et sandsynligt scenarie, hvis der ikke investeres i jernbaneinfrastrukturen
  • Trætte chauffører er dårligt for trafiksikkerheden

    Trætte chauffører er dårligt for trafiksikkerheden

    transport ›Hver anden af de varebilschauffører, der kører i lang tid ad gangen, angiver, at de ofte eller meget ofte er så trætte, at de har svært ved at holde øjnene åbne under kørslen. Direktør for Rådet for Sikker Trafik opfordrer til, at man husker trafiksikkerheden, når de mange pakker fra Black Friday skal distribueres
  • Få overblik over lastbilsflåden

    Få overblik over lastbilsflåden

    transport ›B2B-platformen for betalinger og mobilitetstjenester, DKV Mobility, lancerer DKV Transport Management Software – et ny flådestyringsværktøj til vognmænd og transportvirksomheder
  • MAN financial services - nu i Danmark

    MAN financial services - nu i Danmark

    transport ›Så er det officielt. MAN Financial Services er startet i Danmark og giver MAN-kunder adgang til et komplet udvalg af finansieringsløsninger samlet under ét tag
  • Pas på falske leveringsbeskeder

    Pas på falske leveringsbeskeder

    transport ›Når pakkestrømmen stiger op til black week og jul, øger det risikoen for at blive snydt online. Brings sikkerhedschef giver tips til, hvordan man undgår det
  • Ny dækbøde står ikke alene

    Ny dækbøde står ikke alene

    transport ›En ny lov betyder, at føreren af bilen nu risikerer bøder på 1.000 kroner pr. dæk, hvis dækkene vurderes som ‘åbenbart uegnede’ til vejret. Men det er langt fra den eneste bøde, der kommer bag på bilisterne, forklarer ekspert