Økonomisk beregner skal bane vejen for flere el-lastbiler

Økonomisk beregner skal bane vejen for flere el-lastbiler

Drivkraft Danmark lancerer i samarbejde med COWI en ny TCO-beregner på vidensportalen eltiltrucks.dk. Målet er at gøre det lettere for vognmænd og transportfirmaer at vurdere økonomien i at skifte fra diesel til el-lastbiler

Vognmænd og transportfirmaer kan nu få et klart overblik over de samlede omkostninger ved el-lastbiler. Drivkraft Danmark har i samarbejde med COWI udviklet en ny TCO-beregner (Total Cost of Ownership), der viser, hvordan investering, drift og vedligeholdelse spiller sammen over tid.

Ved at besvare 3 enkle spørgsmål, gives et realistisk billede af økonomien i forhold til traditionelle diesel-lastbiler, og dermed om el er økonomisk fordelagtigt for vognmænds lastbilsflåde.

-Flere el-lastbiler er altafgørende for den grønne omstilling af transporten, men mange vognmænd tøver på grund af usikkerhed om omkostningerne, siger Gent Grinvalds, e-mobilitetsansvarlig i Drivkraft Danmark, og fortsætter:

- Med TCO-beregneren håber vi, at flere vognmænd kan få et fagligt funderet og realistisk overblik over de samlede omkostninger. Vi håber på, at det gør beslutningen lettere for vognmændene og er med til, at flere tager springet til el.

Manglende viden som barriere for omstillingen
Mange vognmænd tøver stadig med at investere i el-lastbiler på grund af manglende viden og økonomisk usikkerhed. En undersøgelse blandt DTL's medlemmer viser, at kun hver tredje føler sig tilstrækkeligt klædt på, mens 63% peger på den høje anskaffelsespris som den største udfordring.

Den nye TCO-beregner er udviklet netop for at adressere disse barrierer og give et realistisk billede af de samlede omkostninger – så både store og små vognmænd kan træffe informerede beslutninger.

-Vi har bygget beregneren på realistiske scenarier og solid faglighed. Det betyder, at vognmændene kan indtaste deres egne forudsætninger og få et præcist billede af, hvordan en investering i el-lastbiler vil påvirke økonomien over tid. Når vi tager højde for både anskaffelsespris, energiforbrug, afgifter og service, bliver det tydeligt, at elektrificering af tung transport ikke kun er et miljømæssigt krav, men også kan være en sund forretning,"siger Lucas Klosterskov Perkild, konsulent hos COWI.

Med værktøjet håber Drivkraft Danmark og COWI, at særligt få flere små vognmænd med ombord i elektrificeringen af tung transport - ikke blot fordi det er et miljømæssigt krav, men også fordi det rummer et stort potentiale for forretningsopgradering.

Alle danske vognmænd kan nu få adgang til beregneren her på Drivkraft Danmarks vidensportal

-lipe

 

3/9 2025
  • I offensiven for privatforsendelser

    I offensiven for privatforsendelser

    transport ›Med et udvidet partnerskab og en fælles reklamekampagne vil Bring og Reshopper fjerne friktion i privat-til-privat-forsendelser og gøre det endnu nemmere at sende og modtage secondhandvarer
  • Fra 0 til 4.000

    Fra 0 til 4.000

    transport ›På bare otte år har MAN TGE rundet en milepæl med stort antal varebiler på de danske landeveje
  • Ny ejerkreds af MAN Truck i Danmark

    Ny ejerkreds af MAN Truck i Danmark

    transport ›Tidligere på måneden indgik MAN Truck & Bus Group en aftale om at sælge sit danske datterselskab, MAN Truck & Bus Danmark til Semler Gruppen i Danmark
  • Viljefast godschauffør er årets transportlærling

    Viljefast godschauffør er årets transportlærling

    transport ›Den nyuddannede godschauffør, Mikkel Gregersen har netop fået Transportens Lærlingepris 2025, der uddeles af Transportens Arbejdsgivere, ATL. Trods store uforudsete udfordringer undervejs fuldførte han sin uddannelse
  • Klar ved tasterne

    Klar ved tasterne

    transport ›Danske virksomheder kan søge tilskud til at elektrificere deres lastbiler og etablere ladeløsninger, når puljen til omstilling af tung transport åbner den 3. september. Meget tyder på, at der bliver rift om midlerne
  • Kurerfirma fortsætter leveringer til USA

    Kurerfirma fortsætter leveringer til USA

    transport ›Selvom flere postselskaber har sat levering til USA på pause på grund af nyt dekret fra Donald Trump, kan DHL Express fortsat levere forsendelser til USA og Puerto Rico
  • Pakkevolumen vokser

    Pakkevolumen vokser

    transport ›Bring fortsætter med at tage markedsandele på det danske pakkemarked. På trods af hård konkurrence er Brings pakkevolumen i Danmark steget med 28 procent i årets første halvår.
  • GLS Denmark udnævner ny salgsdirektør

    GLS Denmark udnævner ny salgsdirektør

    transport ›Michael Jønsson er hentet i egne rækker hos GLS Denmark og tiltræder sin nye stilling som salgsdirektør pr. 1. september