Kurerfirma fortsætter leveringer til USA

Kurerfirma fortsætter leveringer til USA

Selvom flere postselskaber har sat levering til USA på pause på grund af nyt dekret fra Donald Trump, kan DHL Express fortsat levere forsendelser til USA og Puerto Rico

USA ophæver den såkaldte de minimis-grænse på 800 USD som følge af en Executive Order fra den amerikanske præsident, Donald Trump.

De minimis-grænsen har hidtil gjort det muligt at sende varer med en forholdsmæssigt begrænset værdi toldfrit ind i landet.

Den nye ændring betyder imidlertid, at alle forsendelser – uanset værdi – fremover skal toldbehandles.

For postselskaber medfører det betydelige udfordringer, og derfor har flere – herunder for eksempel PostNord i Danmark og Sverige – indført et stop for pakker til USA på grund af de uafklarede spørgsmål om toldopkrævning.

Hos kurerselskabet DHL Express er situationen imidlertid en anden og forsendelserne fortsætter. Det skriver selskabet i en pressemeddelelse.

Heri slår Lars Sander Matjeka, der er salgs- og marketingdirektør i DHL Express Danmark, fast at det er vigtigt at understrege forskellen mellem postforsendelser og kommerciel toldbehandling.

- Hvor postselskaber må afvente nye regler og processer, kan DHL Express fortsat tilbyde vores kunder en stabil, sikker og hurtig leverance til USA og Puerto Rico.

- Vi står klar med de nødvendige løsninger, så forsendelser kan nå frem – også efter den 29. august, hvor de nye vilkår træder i kraft, siger han.

Kommerciel fortoldning for nu
USA er et af Danmarks vigtigste eksportmarkeder. De nye regler kan derfor få stor betydning – især for små og mellemstore virksomheder. Men med DHL Express’ kurerservice, er det altså fortsat hurtigt at sende pakker til amerikanerne.

- Når vi kan fortsætte vores kurérservice uden afbrydelser betyder det, at danske virksomheder stadig har adgang til det amerikanske marked, selvom postsystemet er sat på pause. Vi står til rådighed for at rådgive virksomheder om, hvordan de bedst håndterer de nye toldregler, siger Lars Sander Matjeka.

Postforsendelser til USA håndteres normalt gennem nationale postvirksomheder og USPS (United States Postal Service) via en enklere og billigere fortoldningsproces baseret på verdenspostaftalen. Det er denne mulighed, der nu er midlertidigt lukket for kommercielle forsendelser og alle varer over 100 USD.

Kommerciel fortoldning, som DHL Express tilbyder, er dog fortsat tilgængelig, men uden den tidligere toldfrie grænse. Alle varer – også under 100 USD – skal nu fortoldes.

Kun gaver fra privatperson til privatperson på op til 100 USD samt dokumenter kan fortsat sendes som hidtil. Men de amerikanske myndigheder vil være på vagt for at sikre, at kommercielle forsendelser ikke bliver sendt som gaver.

-hawin

27/8 2025
  • Bilister - Vær beredt på vintervejret

    Bilister - Vær beredt på vintervejret

    transport ›Bliver man fanget i sin bil i snestormen, er det vigtigt, at være grundigt forberedt, så man klare sig, til hjælpen når frem
  • Ny formand for Greater Copenhagen

    Ny formand for Greater Copenhagen

    transport ›Den 1. januar overtog Carl Johan Sonesson, regionsrådsformand i Region Skåne, formandsposten i Greater Copenhagen. I de kommende to år vil hans primære fokus være på infrastruktursatsninger og det integrerede arbejdsmarked
  • Sig dav til dine breve

    Sig dav til dine breve

    transport ›Fra 1. januar omdeler dao breve i hele Danmark, alle ugens dage. En tydelig skiltning på brevkassen og nem adgang kan gøre leveringen endnu mere smidig
  • Ny cargo-terminal i Billund

    Ny cargo-terminal i Billund

    transport ›Billund Lufthavn og HT Transport udvider kapaciteten med en ny cargo-terminal, der styrker lufthavnens konkurrenceevne som et af Nordeuropas største centre for luftfragt
  • Fandt hjælp før virksomheden og kroppen gik ned

    Fandt hjælp før virksomheden og kroppen gik ned

    transport ›Økonomisk modvind blev efterfulgt af en blodprop, men vognmand Michael Rasmussen nægtede at give op og søgte gratis hjælp gennem den landsdækkende Early Warning-indsats. I dag har han styr på driften og ro i kroppen
  • Elbilister slipper for omveje

    Elbilister slipper for omveje

    transport ›Det er slut med bøvlede omveje for at lade bilen op på de længere ture gennem Danmark. Fra årsskiftet sætter Vejdirektoratet strøm til 288 lynladere langs motorvejene
  • Brevet hitter i december

    Brevet hitter i december

    transport ›Danskerne sendte 50 procent flere breve sidste december end en gennemsnitlig måned hos dao, der forudser en tilsvarende stigning i år. Trenden drives ifølge ekspert især af unge som modspil til digital overmætning
  • Julehandlen slår klikrekord

    Julehandlen slår klikrekord

    transport ›Danskerne klikker flere pakker hjem end nogensinde før og hos Bring er pakkevolumenerne steget med 21 procent under julesalget – tre områder skiller sig ud