Leman styrker sit air & sea-netværk

Leman styrker sit air & sea-netværk

Det danskfunderede, globale transport- og logistikfirma, Leman opkøber Raben Groups Air & Sea-aktiviteter i Tyskland og Polen med virkning fra 1. januar 2026

Opkøbet af Raben Group afspejler Lemans stærke appetit på strategisk velbegrundede fusioner og opkøb, som understøtter virksomhedens langsigtede vækstambitioner.

Det skriver Leman i en pressemeddelelse, hvori det hedder at opkøbet styrker Lemans position i Tyskland, en af verdens største og mest indflydelsesrige økonomier, samt i Polen, et af Europas hurtigst voksende markeder.

Sammen udgør de to lande et solidt fundament for Lemans fremtidige udvikling i Europa og videre ud i verden.

- Dette er først og fremmest et strategisk skridt. Tyskland og Polen er begge nøglemarkeder med stærke økonomier og et stort potentiale for os.

- Da muligheden opstod for at overtage Air & Sea-aktiviteterne fra en betroet partner gennem mere end 30 år, var det et naturligt næste skridt. Timingen, markederne og matchet var helt rigtigt, siger René Bach Larsen, Group ceo i Leman.

En del af en global rejse
Udvidelsen i Tyskland og Polen er en del af en større rejse, som begyndte for fire år siden, da Leman etablerede sig i Kina, Taiwan, Vietnam og Mexico.

Disse skridt afspejler Lemans ambition om at opbygge et stærkt og balanceret globalt netværk, der forbinder centrale handelsruter på tværs af Europa, Asien og Amerika.

- Vi har en stærk appetit på vækst og også på flere M&A-muligheder, som giver strategisk mening. Vi vil fortsætte med at investere dér, hvor vi allerede har et solidt fodfæste, og hvor nye muligheder kan styrke vores globale air & sea-forretning, siger René Bach Larsen.

Fokuseret vækst – klar strategi
Opkøbet omfatter udelukkende air & sea-aktiviteterne. Lemans Road-strategi forbliver fokuseret på Nordeuropa og de eksisterende markeder understøttet af stærke, langsigtede partnerskaber.

For kunderne vil overgangen ske problemfrit, skriver Leman videre. De samme teams vil fortsætte med at håndtere forsendelserne med samme dedikation og omhu men nu med adgang til Lemans globale netværk med kontorer verden over og med avancerede digitale systemer.

-hawin

6/10 2025
  • Ny dækbøde står ikke alene

    Ny dækbøde står ikke alene

    transport ›En ny lov betyder, at føreren af bilen nu risikerer bøder på 1.000 kroner pr. dæk, hvis dækkene vurderes som ‘åbenbart uegnede’ til vejret. Men det er langt fra den eneste bøde, der kommer bag på bilisterne, forklarer ekspert
  • Ny gps på truckermenuen

    Ny gps på truckermenuen

    transport ›Michelin føjer skræddersyet gps til sin Truckfly-app, som allerede hjælper 615.000 truckere i Europa 
  • Der er stadig liv i brevene

    Der er stadig liv i brevene

    transport ›Fra januar 2026 er der ikke så mange andre end dao, der leverer breve, og nu lancerer distributøren en ny app og købsportal med nye løsninger og en online guide, der gør det endnu lettere at sende brevene
  • Genbrugelig barriere til transportemballager

    Genbrugelig barriere til transportemballager

    transport ›Nyt barrierepapir fra Ecotec er både genanvendeligt og biologisk nedbrydeligt og kan bl.a. holde produkter i træ- og papkasser fri for fedt og fugt i skiftende omgivelser
  • Jul og stejle - kurver

    Jul og stejle - kurver

    transport ›Øgede pakkemængder og en stejlt stigende vækstkurve var resultatet af sidste års julehandel for Bring Denmark. Derfor fordobler pakkeleverandøren medarbejderstaben under årets julehandel
  • Danskerne har tårnhøj tillid til e-handel

    Danskerne har tårnhøj tillid til e-handel

    transport ›Siden foråret er danske handler på globale webshops steget til hidtil højeste niveau. Og vi er de mest tillidsfulde onlineforbrugere i Europa, viser PostNords nyeste E-barometer
  • Plastpaller giver store besparelser

    Plastpaller giver store besparelser

    transport ›Ved at skifte de traditionelle europaller af træ ud med lettere plastpaller kan Danmarks transporterhverv se ind i årlige besparelser for over 40 millioner kroner, viser nye beregninger
  • Boxit udvider forretningen

    Boxit udvider forretningen

    transport ›Entréen på det svenske marked har givet et nyt forretningsben hos containervirksomheden Boxit, der nu transporterer og sælger spåner fra svenske granskove til danske dyreproduktioner og private dyreejere.