Mulighed for grønnere godstransport fra Hirtshals

Mulighed for grønnere godstransport fra Hirtshals

Den 7. februar åbner nyt tankanlæg med flydende naturgas på Hirtshals Transport Center ved havnen. Dermed kan gasdrevne lastbiler bruges på lige fod med dieseldrevne lastbiler i forbindelse med transport gennem Jylland

Transportsektoren viser i stigende grad interesse for at benytte grønne alternativer til diesel, og nu får transportfirmaerne mulighed for at tanke flydende naturgas (LNG), der belaster klimaet langt mindre, i Hirtshals.

Nu åbner et nyt tankanlæg med LNG-gas, og klimagevinsten ved at bruge den type brændstof er stor, da lastbilerne udleder 20 procent mindre CO2, fjerner udledningen af svovl og reducerer udledningen af skadelige sodpartikler, skriver Port of Hirtshals.

Anlægget ligger på Hirtshals Transport Center tæt på havnen.

\r\n

LNG-anlægget er blevet etableret gennem et samarbejde mellem Hirtshals Havnefond, Hirtshals Transport Center og Q8 og er et af de første i Danmark. I 2022 åbnede et lignende anlæg i Padborg, og når transportfirmaerne også får mulighed for at tanke LNG i Hirtshals, giver det dem et incitament til at investere i flere lastbiler, der kan køre på LNG-gas.

- Godstransporten får nu langt bedre mulighed for at køre på flydende naturgas. Med åbningen af anlægget i Hirtshals er det lige så let for transportfirmaerne at benytte gasdrevne lastbiler på strækningen fra den tyske grænse til Hirtshals, som det er at bruge dieseldrevne lastbiler. Nu kan chaufførerne f.eks. fylde LNG på lastbilerne, når de kommer fra eller skal til Norge, Færøerne eller Island, siger CEO Per Holm Nørgaard fra Hirtshals Havn og tilføjer:

- Tankanlægget bidrager til at styrke vores position som et centralt knudepunkt for godstrafikken i den nordlige del af Europa. Hirtshals er et vigtigt bindeled mellem Norge og EU, og det har haft stor betydning for placeringen af anlægget.

Hvert år passerer knap 150.000 lastbiler Hirtshals Havn, og blandt aktørerne i den tunge landtransport er der kommet større opmærksomhed på alternativer til dieseldrevne lastbiler i de seneste år.

I oktober 2023 åbnede Danmarks største ladestation til el-lastbiler ved Hirtshals Transport Center, så vognmændene har altså flere miljø- og klimavenlige alternativer til dieselolie, når de tanker i Hirtshals.

Flere grønne initiativer
Anlægget passer perfekt ind i Hirtshals Havns strategi om at blive den grønneste havn i Europa, når det gælder transport- og logistikløsninger samt produktion af grøn strøm og alternative brændstoffer.

Havnen arbejder med en række initiativer, der i de kommende år får stor betydning for erhvervsudviklingen i Hirtshals. Senest har Hirtshals Havn sendt etablering af op mod ni vindmøller på havnearealet samt en markant udvidelse af havnen i udbud. Derudover arbejder havnen i samarbejde med de øvrige partnere i Greenport Scandinavia om lagring og udskibning af CO2 fra havnen til tomme olie- og gasfelter i Nordsøen.

Fakta om LNG:
LNG består af naturgas, som er kølet ned til -162 grader, hvilket omdanner gassen til en væske.
Denne proces reducerer naturgassens volumen til 1/600, hvorved det kan bruges som bl.a. brændstof til lastbiler og skibe.

Sammenlignet med diesel udleder LNG op til 20 % mindre
LNG eliminerer svovludledningen, og mængden af skadelige sodpartikler reduceres markant.

På LNG-anlægget kan to lastbiler tanke ad gangen.
Flydende biogas, også kaldet LBG (forkortelse af \"liquefied biogas\"), er kemisk identisk med LNG, men vil reducere CO2-udledningen yderligere.

-lipe

6/2 2024
  • Drone show satte ny besøgsrekord

    Drone show satte ny besøgsrekord

    transport ›Net nyligt afviklede International Drone Show i Odense cementerede sin status som en af Nordens største dronebegivenheder ved at tiltrække mere end 1.000 industriaktører på tværs af forsvar, energi, landbrug, mobilitet og kritisk infrastruktur
  • Enorme gevinster ved en Østlig Ringvej uden om Amager

    Enorme gevinster ved en Østlig Ringvej uden om Amager

    transport ›En sænketunnel langs Amagers østkyst kan i 2050 reducere trafikken i indre dele af København med 14 procent, fjerne knap hver fjerde lastbil ved Rådhuspladsen og årligt spare trafikanter for over fire millioner timer i trafikken
  • El-færges batterier går i land

    El-færges batterier går i land

    transport ›Ærø el-færgen Ellens 26.000 battericeller er slidte. I stedet for at skotte dem vil to SDU-forskere bruge batterierne i et nyt projekt, hvor de skal lagre sol og vind
  • Ekspert: Digitalisering står stille hos danske SMV’er

    Ekspert: Digitalisering står stille hos danske SMV’er

    transport ›Mange små og mellemstore virksomheder får ikke forløst digitaliseringens potentiale, især i brancher som byggeri, detail og transport, vurderer Niklas Winther fra SMVdanmark. Men effekten er tydelig, og det har man allerede erfaret hos rejsearrangøren Corporate Travel & Events
  • ''MANs fremtid starter nu''

    ''MANs fremtid starter nu''

    transport ›Efter hundrede år med diesel-lastbiler producerer MAN nu elektriske lastbiler i serie. Det har krævet store investeringer i overgangen til elektromobilitet, primært på fabrikkerne i Bayern, hvor fleksibel produktion af el- og diesel-lastbiler på samme linje nu er realiseret
  • Hedin Nordic Truck sælger Iveco Odense

    Hedin Nordic Truck sælger Iveco Odense

    transport ›Hedin Nordic Truck har indgået aftale om salg af Hedin Nordic Truck Retail Odense til Iveco-forhandleren REA Erhvervsbiler. Frasalget sker for at styrke Ivecos position på Fyn på både salg og service gennem en styrket og fokuseret organisation.
  • Uno-X Truck udvider med lynladning i Kolding

    Uno-X Truck udvider med lynladning i Kolding

    transport ›Uno-X Truck fortsætter udrulningen af lynladning til den tunge transport med en ny lokation i Kolding. Anlægget bliver femte stop i rækken og markerer en strategisk styrkelse af den nødvendige ladeinfrastruktur i Danmark, siger markedsdirektør Michael B. Hansen
  • Aarhus Tech udvider sin digitale vognpark

    Aarhus Tech udvider sin digitale vognpark

    transport ›Med støtte fra FDE Fonden indkøber Aarhus’ største erhvervsskole, Aarhus Tech, fem lastbilsimulatorer, der skal give elever på vejgodsuddannelsen erfaring bag rattet, inden de kører ud på de virkelige veje