Næste generation dæk til bybusser og bytransport

Næste generation dæk til bybusser og bytransport

Goodyear lancerer det nye Goodyear Urbanmax-dæk, der er specielt designet til bybusser og bytransport. Dækket er konstrueret til at håndtere hyppig stop-and-go-trafik og til at være i konstant kontakt med fortovet

Det nye Goodyear Urbanmax har forbedret holdbarhed og brændstofeffektivitet sammenlignet med sin forgænger, hvilket gør det til det perfekte  valg til moderne bubusser.

Det skriver Goodyears presseafdeling i en omtale af dækket. 

Her fortæller dækproducenten at dækket har en slidbaneblanding med fuld silica, der giver op til 40 % højere kilometertal end sin forgænger samtidig med at den leverer lav rullemodstand (mærkat "B") og stærkt vejgreb på vådt underlag (mærkat "B"), begge opnået ved at bruge en blanding med højt silicaindhold.

Med et fire-ribbet slidbanedesign, ekstra lameller og dybe riller med afstivere giver dækket ensartet håndtering, jævnt slid og pålideligt vejgreb under alle  vejrforhold.

Den forstærkede sidevæg med slidindikatorer forbedrer, ifølge Goodyear, holdbarheden og tilbyder langvarig beskyttelse mod aggressive kantsten – en vigtig fordel for bybusser.

Derudover kan Goodyear Urbanmax opskærres og regummieres, hvilket bidrager til at forlænge dækkenes levetid yderligere og reducere de samlede omkostninger for bybusflåder takket være Goodyears regummieringsløsning.

Goodyear Urbanmax lanceres i størrelsen 275/70R22.5 (1). Takket være B-mærket inden for brændstofeffektivitet og A-mærket inden for støj kan dækket også hjælpe kunderne med at overholde  deres overensstemmelse med EU-taksonomi (2) og støtte fremskridt inden for bæredygtig mobilitet.

I takt med at byer overgår til næste generations transportløsninger, er Goodyear Urbanmax konstrueret til at understøtte diesel-, hybrid- og fuldt elektriske køretøjer.

Dækkets øgede bæreevne sikrer optimeret ydeevne for tungere elbusmodeller sammenlignet med forgængeren, hvilket giver pålidelighed på tværs af alle køretøjs-konfigurationer.

Goodyear Urbanmax er udstyret med radiofrekvensidentifikation (RFID) og muliggør integration med digitale flådestyringssystemer.

RFID-mærkerne muliggør sporing på individuelt serienummerniveau, hvilket forbedrer håndteringen af dækflow og driftseffektiviteten for transportmyndigheder og flådeoperatører.

- Goodyear Urbanmax-dækket repræsenterer fremtiden for bytransport og kombinerer forbedret kilometertal, brændstofeffektivitet og brugen af bæredygtige materialer i produktionen, siger Xavier Fraipont, VP Commercial PBU EMEA.

- Sammenlignet med sin forgænger er dette nye dæk med til at sikre, at bybusflåder kan operere med bedre pålidelighed og lavere omkostninger, samtidig med at det bidrager til mere bæredygtig mobilitet i byerne.

Goodyear mener da også at man med Urbanmax lancerer en løsning, der er skræddersyet til de skiftende krav til mobilitet i byen.

Nøgleelementerne i dette dæk er designet til at understøtte realiteterne i moderne bytransport – fra hyppige stop og skarpe sving til det voksende behov for mere effektiv drift, siger Maciej Szymaski, Marketing Director Commercial EMEA .

Goodyear Urbanmax supplerer de eksisterende Goodyear Urbanmax Commuter- og Goodyear Marathon Coach-dæk og giver flådeoperatører en omfattende portefølje, der er skræddersyet til hele spektret af mobilitetsbehov i byer og mellem byer.

-hawin

Goodyear Urbanmax lanceres i størrelsen 275/70R22.5 (1). Takket være B-mærket inden for brændstofeffektivitet og A-mærket inden for støj kan dækket også hjælpe vores kunder med at overholde  deres overensstemmelse med EU-taksonomi (2) og støtte fremskridt inden for bæredygtig mobilitet.

 

 

10/6 2025
  • Hedin Nordic Truck sælger Iveco Odense

    Hedin Nordic Truck sælger Iveco Odense

    transport ›Hedin Nordic Truck har indgået aftale om salg af Hedin Nordic Truck Retail Odense til Iveco-forhandleren REA Erhvervsbiler. Frasalget sker for at styrke Ivecos position på Fyn på både salg og service gennem en styrket og fokuseret organisation.
  • Uno-X Truck udvider med lynladning i Kolding

    Uno-X Truck udvider med lynladning i Kolding

    transport ›Uno-X Truck fortsætter udrulningen af lynladning til den tunge transport med en ny lokation i Kolding. Anlægget bliver femte stop i rækken og markerer en strategisk styrkelse af den nødvendige ladeinfrastruktur i Danmark, siger markedsdirektør Michael B. Hansen
  • Aarhus Tech udvider sin digitale vognpark

    Aarhus Tech udvider sin digitale vognpark

    transport ›Med støtte fra FDE Fonden indkøber Aarhus’ største erhvervsskole, Aarhus Tech, fem lastbilsimulatorer, der skal give elever på vejgodsuddannelsen erfaring bag rattet, inden de kører ud på de virkelige veje
  • Løsning til e-handel hædret med europæisk pris for cirkulær innovation

    Løsning til e-handel hædret med europæisk pris for cirkulær innovation

    transport ›Danske Re-Zip netop er blevet kåret som vinder af kategorien "Rising Star Recognition" ved årets Life Awards 2025 - EU’s pris for grønne, spirende løsninger
  • Vejprojekter meget billigere end budgetteret

    Vejprojekter meget billigere end budgetteret

    transport ›De seneste tre evalueringer viser, at projekterne både har øget fremkommeligheden mere end ventet, og projekterne blev billigere end budgetteret
  • Varebiler har travlt - for høj fart er udbredt

    Varebiler har travlt - for høj fart er udbredt

    transport ›Når håndværkere, pakketransporter og andre erhvervsdrivende i varebiler kører på landevejen, er tempoet oftere for højt end det er i personbiler. Den travle adfærd kan også aflæses i ulykkesstatistikken, hvor varebiler er overrepræsenterede
  • Nu er der bøde for at køre om vinteren med sommerdæk

    Nu er der bøde for at køre om vinteren med sommerdæk

    transport ›Fra og med 1. juli 2025, kan man blive idømt bødestraf ved at køre på sommerdæk, når vintervejret er kommet
  • Fremgang for Billund Lufthavn

    Fremgang for Billund Lufthavn

    transport ›Med et overskud på godt 17 millioner kroner i 2024 har Billund Lufthavn taget et vigtigt skridt mod en mere robust og bæredygtig forretning. Resultatet markerer en forbedring i forhold til 2023, hvor regnskabet viste et underskud på knap fem millioner kroner