Ny formand i ITSDanmark: 'Vi skal afvikle trafikken mere intelligent'

Ny formand i ITSDanmark: 'Vi skal afvikle trafikken mere intelligent'

Ifølge ny bestyrelsesformand i brancheforeningen ITSDanmark skal trafikken afvikles mere intelligent og udnytte ny teknologi til gavn for fremkommeligheden, trafiksikkerheden og miljøet

Intelligente Transport Systemer (ITS) skal i langt højere grad anvendes som værktøj i planlægningen af landets trafiksystemer. Det mener formanden for ITSDnmark.

- Det er vigtigt, at vi for alvor kommer til at anvende ITS som værktøj i planlægningen af vores trafiksystemer. Vi skal afvikle trafikken mere intelligent via Intelligente Transport Systemer, siger Per Hedelund, der til daglig er administrerende direktør i virksomheden ITS Teknik, som holder til i Roskilde.

Han er netop blevet valgt som bestyrelsesformand i brancheforeningen ITSDanmark, som kæmper for at udbrede Intelligente Transport Systemer, der for eksempel kan være intelligente lyskryds, parkeringshenvisning, fartvisere og cykelbarometre.

Ifølge Per Hedelund er det visionen, at landets politikere for alvor ser ITS som en god idé og mulighed:

- Vi er godt på vej, men der er lang vej endnu.

Fra grundlægger til formand

I 2003 var Per Hedelund med til at grundlægge brancheforeningen ITSDanmark sammen med den nu afgående bestyrelsesformand, Svend Tøfting. Det var derfor også helt naturligt, at stafetten gik videre til ITS Tekniks administrerende direktør.

- Jeg er glad for den tillid, bestyrelsen har vist mig. Jeg har altid været et organisationsmenneske og er god til at strukturere og planlægge. Det får jeg brug for, da bestyrelsesarbejdet jo er frivilligt, siger Per Hedelund, der også er rådsmedlem i Rådet for Sikker Trafik og bestyrelsesmedlem i Dansk Vejforening. 

Kommuner kan plukke lavthængende frugter

Hver eneste dag arbejder ITS Teknik for at udvikle, installere og vedligeholde systemer, der udnytter IT og ny teknologi til at overvåge og styre trafikken på bedste vis. Med formandskabet i ITSDanmark får Per Hedelund nu endnu større mulighed for at styrke branchen og fremme anvendelsen af ITS. 

- Det er et område, som virkelig interesserer mig. Som formand får jeg både en rigtig god indsigt i, hvad der rører sig på området på alle niveauer og bedre mulighed for at tale med vigtige interessenter og beslutningstagere. Jeg glæder mig til at være i front for en forening, som arbejder målrettet på at sætte ITS på dagsordenen, forklarer han.

Som administrerende direktør for ITS Teknik bør landets kommuner og politikere sætte endnu større fokus på trafiksignalerne.

- Noget af det mest afgørende for fremkommeligheden i byerne er trafiksignalerne. Mange af de eksisterende signalanlæg kører dårligt og bliver hverken vedligeholdt eller optimeret. Hvis trafikken ændrer sig, giver det rigtig god mening at se på, om der for eksempel skal etableres en ekstra svingbane eller foretages andre justeringer ved trafiksignalet, som kan optimere trafikken, siger Per Hedelund og fortsætter:

- Mange kommuner kan med fordel plukke de lavthængende frugter ved at vedligeholde det udstyr, man allerede har. Når en detektor går i stykker, så få den reparereret hurtigst muligt.

-hawin

7/5 2019
  • Molslinjen skal have ny direktør

    Molslinjen skal have ny direktør

    transport ›Efter knap tre år har Kristian Durhuus fratrådt stillingen som CEO for Danmarks største færgerederi. Ejerne i Nordic Ferry Infrastructure (NFI) leder efter anden profil
  • Bygget  på håndtryk og tillid

    Bygget på håndtryk og tillid

    transport ›I snart 50 år har Gert Hansen arbejdet med Iveco og bygget forretninger op fra bunden. For direktøren i REA Erhvervsbiler er relationer, nærvær og ansvar stadig kernen i en sund forretning – også i en branche i hastig forandring
  • Dansk-kinesisk samarbejde om klimavenlig skibsfart

    Dansk-kinesisk samarbejde om klimavenlig skibsfart

    transport ›Flere "grønne" skibe og maritime teknologier på globalt plan. Det er ønsket med det Memorandum of Understanding, Erhvervsminister Morten Bødskov i denne uge har underskrevet under et besøg i Kina
  • Flere vælger vinterdæk

    Flere vælger vinterdæk

    transport ›Sommerens ændring af færdselsloven, som betyder at kørsel med sommerdæk i vinterføre kan straffes med bøde, har påvirket dækvalget denne vinter, hvor flere bilister har skiftet til vinterdæk
  • Forberedelser til nedsænkning af tunnelelementer i gang

    Forberedelser til nedsænkning af tunnelelementer i gang

    transport ›De første elementer til Fehmern Bælt-tunnelsen kan efter store forsinkelser sandsynligvis blive sænket ned her i løbet af foråret. I øjeblikket gennemgår specialfartøjet IVY de sidste tests
  • Storebælt slog rekord i 2025

    Storebælt slog rekord i 2025

    transport ›Mere end 14 millioner køretøjer passerede Storebælt i 2025, der blev et rekordår for broen. Væksten skyldes bl.a. at broen var farbar døgnet rundt - Ed Sheeran i bærende birolle
  • Digital flådestyring er nøgleordet

    Digital flådestyring er nøgleordet

    transport ›I 2026 vil der være fokus på omkostningsstyring, hvis man er flådeejer i Danmark. Det forudser Webfleet, som er Bridgestones flådestyringsplatform
  • Eldrevne varebiler fordoblede andel sidste år

    Eldrevne varebiler fordoblede andel sidste år

    transport ›I 2025 udgjorde el-varebiler 30,9 procent af alle nyregistreringer mod 15,3 procent året før, og antallet af lette el-lastbiler steg også. Det viser tal fra Mobility Danmark