Ny lovgivning skaber dækproblemer

Ny lovgivning skaber dækproblemer

Vinteren er måske stadig langt væk. Mange personbiler kører dog stadig på vinterdæk i sensommervarmen. Det er en dårlig idé, mener Dækbranchen. Dækkene bliver nemlig slidt og mister det vejgreb, som er vigtigt til vinterens føre

1. juli i år trådte en ny færdselslov i kraft, hvor det nu er påkrævet at køre med egnede dæk til vinterføre.

Det betyder, at man skal sikre sin bil med helårs- eller vinterdæk, når der er sne, is eller sjap på vejene. Hvorfor bekymre sig om dette nu?

Derfor er det en rigtig god idé, at have vinterdæk på bilen, som stadig opfylder deres formål, nemlig at gribe fat i vejbanen, når det er koldt og glat.

Det skriver Dækbranchen i en pressemeddelelse. Her hedder det videre at vinterdæk, der kører hele året, lider i sommervarmen, og koster på sikkerhed, vejgreb og økonomi.

Ifølge brancheforeningen, er der rimelig stor sikkerhed for, at er de dermed mindre værd, når de til vinter skal bruges til det de er udviklet til. Og det er allerede, når vinteren melder sin ankomst i den første eller anden uge i november. 

430.000 bilister med forkerte dæk i sommervarmen
Nye tal fra Dækimportørforeningen og Rådet for Større Dæksikkerhed viser, at især bilisterne i Østdanmark, stadig kører på vinterdæk i sommervarmen.

Vanen tro er der igen foretaget tjek af personbilsbilisternes dækvalg på en række offentlige parkeringspladser i uge 26 og her kunne det konstateres, at hele 430.000 personbiler kørte på vinterdæk i sommervarmen.

Andelen fordelte sig på 17 % i Østdanmark og 14 % vest for Storebælt og samlet set kørte 16 % på helårsdæk.

Færre på sommerdæk i forhold til 2024
Ved dæktællingen i juni 2024 var andelen af biler på vinterdæk som i år, nemlig 15 % på landsplan. En ændring i dækvalget ses dog på andelen af biler på sommerdæk, som er gået tilbage med to procentpoint fra 71 % til 69 % til fordel for helårsdækkene.

- Tendensen til at flere vælger helårsdæk er stigende de senere år, hvilket for nogle bilister kan være et godt valg, hvis man vel at mærke vælger dæk af god kvalitet og kan lade bilen stå, de dage hvor der er rigtig hård vinter.

- Helårsdækkene er blevet bedre de senere år, men det er fortsat et kompromis i forhold til rigtige sommerdæk og rigtige vinterdæk, og helårsdæk kan også komme til kort, når det virkelig gælder, både sommer og vinter, siger Volker Nitz, Rådet for Større Dæksikkerhed.

Krav til dæk til vinterføre
I modsætning til sommerdæk, som man ikke må køre med i vinterføre ifølge den nye færdselslov, så må helårsdækkene gerne bruges bare de er M+S-mærkede, men man bør sikre sig, at de også e snefnugmærkede (3PMSF) – ligesom det gælder for rigtige vinterdæk.

Dette anbefales i øvrigt af Færdselsstyrelsen på deres hjemmeside i ”Vejledning om dæk”, som giver nogle gode råd med på vejen.

-hawin

13/8 2025
  • Første tilsagn sendt ud i pulje til grøn omstilling

    Første tilsagn sendt ud i pulje til grøn omstilling

    transport ›Vejdirektoratet har nu givet tilsagn til de første 47 virksomheder i årets pulje til grøn omstilling af tung vejtransport. Flere ansøgere får svar løbende
  • Travle dage på påskegul bro

    Travle dage på påskegul bro

    transport ›Skærtorsdag den 2. april og påskedag søndag den 5. april bliver de travleste rejsedage over Storebæltsbroen i Påsken. For at markere helligdagene bliver broen lyst op i gul
  • Mere tid på vejen, mindre tid ved ladestanderen

    Mere tid på vejen, mindre tid ved ladestanderen

    transport ›Iveco tester trådløs opladning af el-varebiler både under kørsel og ved stilstand. Teknologien kan give transportvirksomheder mere driftstid og færre afbrydelser i hverdagen.
  • Flere værnepligtige kan afhjælpe chaufførmanglen

    Flere værnepligtige kan afhjælpe chaufførmanglen

    transport ›Manglen på chauffører presser transportbranchen, men Dansk Erhverv Transport peger på værnepligten som et potentiale for en ny vej ind i faget
  • Kraftig papirwrap til transportemballage

    Kraftig papirwrap til transportemballage

    transport ›Producenten af horisontale film- og papiremballagemaskiner Hugo Beck, vil på interpack-messen fra den 7. - 13. maj lancere paper S som alternativ til plast
  • Ny, nordisk satsning på last-mile

    Ny, nordisk satsning på last-mile

    transport ›Under navnet Geopt styrker softwarevirksomheden Progrits sit tilbud inden for transport og logistik, og udnævner samtidig Mikkel Leffers Svendstrup til ny Chief Commercial Officer og CEO for de danske selskaber Dimaps og TetraSoft
  • Ahlsell nytænker afhentning

    Ahlsell nytænker afhentning

    transport ›Som følge af stigende transportpriser kan bygge- og håndværksvirksomheder nu helt gratis afhente teknikvarer fra Ahlsell på 19 distributionshubs hos Danske Fragtmænd. Ordningen er inspireret af det private pakkemarked
  • Håndelag og præcision på Storstrømsbroen

    Håndelag og præcision på Storstrømsbroen

    transport ›Saferoad Services har udført kørebaneafmærkningen på den nye Storstrømsbro. De specielle grønne rumleriller, der adskiller vejbanerne på broen, er udlagt manuelt og med stor præcision