Ordentlige maskiner tiltrækker dygtige maskinførere og giver attraktive opgaver03. Komatsu PC240LC-11 gravemaskine er uundværlig hos Thomas Nørgård ApS, og den bliver blandt andet brugt til at grave rør ned med.

Ordentlige maskiner tiltrækker dygtige maskinførere og giver attraktive opgaver

Entreprenør og kloakmester Thomas Nørgård har investeret i fire helt nye maskiner fra Komatsu og Manitou. Fællesnævneren er stabilitet og pålidelighed, og så giver de samtidig god komfort for maskinførerne

En Komatsu D65PXi-18 dozer, en Komatsu PC240LC-11 gravemaskine, en Komatsu PC16R-3HS minigraver og en Manitou MT625H teleskoplæsser.

Det er en del af den maskinpark, som entreprenør og kloakmester-virksomheden Thomas Nørgård i Viborg har udvidet med.

Virksomheden har 18 år på cv’et med indehaver Thomas Nørgård i front. I de første år havde han otte-ti ansatte, og i dag er det tal vokset til 60.

Over årene er mængden af projekter steget, og det har betydet en udvidelse af maskiner, så virksomheden kan være så attraktiv som mulig i forbindelse med projekter og medarbejdere.

Som et naturligt led i udviklingen blev Tobias Fogh ansat som administrerende direktør i december 2023.

- Vi vil gerne lave endnu mere af det, vi er gode til – nemlig kloakarbejde som spuling og tv-inspektion samt jord- og betonarbejde.

- I den forbindelse er det rigtig vigtigt, at vores maskinførere har noget ordentligt grej at køre i, siger Tobias Fogh.

Når valget er faldet på maskiner fra Komatsu og Manitou handler det om pålideligheden, stabiliteten og kvaliteten.

Tobias Fogh blev ansat som direktør i december 2023 og skal blandt andet være med til at sikre udviklingen i Thomas Nørgård ApS.

Nedetid på maskiner er også lig med spildte penge, og derfor er det vigtigt, at maskinerne fungerer optimalt, hvilket er tilfældet med de fire maskiner leveret af Scantruck.

Et lavt brændstofforbrug
Komatsu-dozeren har intelligent maskinstyring, som gør, at maskinføreren kan arbejde med større præcision, da han for eksempel ved helt nøjagtigt, hvor meget eller hvor lidt materiale, han mangler at køre på.

Dozeren bliver rigtig ofte brugt til byggemodningsopgaver, ligesom Thomas Nørgård ApS også ind imellem lejer den ud med fører til projekter.

- Vi kan helt sikkert mærke den intelligente maskinstyring på præcision og effektivitet, og så sparer det vores maskinfører for tid.

- At den så ovenikøbet både er støj- og vibrationsreducerende er et stort plus og giver vores maskinfører et meget bedre arbejdsmiljø, siger Tobias Fogh.

Kasper Vissing, produktchef Komatsu hos Scantruck, fortæller, at et andet positivt element ved Komatsu-dozeren er brændstofforbruget. En dozer bruger nemlig generelt meget brændstof.

- Vi kan virkelig mærke reduceringen på vores økonomi. Og når vi mindsker brændstofforbruget, mindsker det også CO2-aftrykket, hvilket er positivt, siger Tobias Fogh.

Virksomhedens Komatsu-gravemaskine er også uundværlig i det daglige arbejde. Den bliver blandt andet brugt til at grave rør ned med. Præcis som med dozeren har den også et særdeles fornuftigt brændstofforbrug, og så har den stor præcision i hydraulikken.

- Når vi har det bedste udstyr, får vi også de dygtigste maskinførere, og vores er virkelig både dygtige og erfarne. Det er vigtigt for os, at vores maskiner kan levere, og det oplever vi i den grad med Komatsu og Manitou, mener Tobias Fogh.

Special arm sikrer større dybde
Til maskinparken hører også minigraveren fra Komatsu. Thomas Nørgård har fået bygget en special udskyder-arm på maskinen, som gør, at maskinføreren kan komme endnu dybere.

- Hvis vi for eksempel bruger den til et rørbrud, er det vigtigt, at vi hurtigt og nemt kan komme ned til røret og få bruddet stoppet. Hvis ikke maskinen kan nå derned, skal vi grave med håndkraft, og det er ikke hensigtsmæssigt.

- Samtidig er minigraveren en lille og kompakt maskine, som vi nemt kan have med i vores lastbil, så vores fører slipper for at have trailer med.

Komatsu D65PXi-18 dozeren er med ude på rigtig mange opgaver for Thomas Nørgård ApS.

Når snakken falder på virksomhedens teleskoplæsser, er budskabet meget klart. Thomas Nørgård bruger den primær til at flytte rundt på materialer på byggepladser og på virksomhedens lager.

Ligesom den muligvis bliver brugt til snerydning, hvis den hvide nedbør falder fra himlen.  

- En teleskoplæsser er synonym med en Manitou. Ingen tvivl om, at der er stor kvalitet forbundet hermed. Den er bare rigtig godt skruet sammen og er af højere kvalitet end andre teleskoplæssere, og samtidig har den en god rækkevidde, siger Tobias Fogh. 

Service og hurtig hjælp er afgørende, hvis Thomas Nørgård mod forventning støder på udfordringer med maskinerne.

- Det er yderst sjældent, vi har problemer med vores maskiner. Hvis uheldet er ude, får vi god og hurtig hjælp fra Scantruck, som i øvrigt har et hold af hamrende dygtige maskinstyringsfolk, som vi kan spørge til råds, hvis vi har behov for det. Vi er meget tilfredse, understreger Tobias Fogh.

-hawin

Om Thomas Nørgård ApS

  • Thomas Nørgård ApS blev stiftet af Thomas Nørgård i 2006
  • De første mange år havde virksomheden 8-10 medarbejdere
  • I 2012 tog det fart, og flere ansatte kom med på holdet
  • I 2019 købte medarbejder Steffen Frank Birkemose Christensen sig ind i Thomas Nørgård ApS
  • Økonomi og bogholderi står Thomas Nørgårds hustru for
  • Den 1. december 2023 blev Tobias Fogh ansat som CEO med det overordnede ansvar for drift og udvikling
16/12 2024
  • Luftforurening under lup

    Luftforurening under lup

    transport ›Nyt forskningsprojekt skal undersøge niveauer af ultrafine partikler og kemiske stoffer i lufthavne og finde nye løsninger til at mindske medarbejderes eksponering
  • Maersk har bestilt otte nye containerskibe

    Maersk har bestilt otte nye containerskibe

    transport ›Kinesiske New Times Shipbuilding Co. Ltd. skal levere otte 366 meter lange skibe i en helt ny, kompakt serie til det danske rederi
  • Flere rekorder på Øresundsbroen

    Flere rekorder på Øresundsbroen

    transport ›2025 blev det hidtil mest travle år for forbindelsen mellem Danmark og Sverige. Såvel lastbiltrafik som fritidsrejser og passagerantal satte rekorder
  • - Opters TMS er afgørende for vores vækst

    - Opters TMS er afgørende for vores vækst

    transport ›Transport- og logistikvirksomheden Godshotel ekspanderer betydeligt i disse år. Og det nordiske flådestyringssystem, Opter har ikke blot gjort arbejdet nemmere, men er også en forudsætning for endnu en stor udvidelse
  • Molslinjen skal have ny direktør

    Molslinjen skal have ny direktør

    transport ›Efter knap tre år har Kristian Durhuus fratrådt stillingen som CEO for Danmarks største færgerederi. Ejerne i Nordic Ferry Infrastructure (NFI) leder efter anden profil
  • Bygget  på håndtryk og tillid

    Bygget på håndtryk og tillid

    transport ›I snart 50 år har Gert Hansen arbejdet med Iveco og bygget forretninger op fra bunden. For direktøren i REA Erhvervsbiler er relationer, nærvær og ansvar stadig kernen i en sund forretning – også i en branche i hastig forandring
  • Dansk-kinesisk samarbejde om klimavenlig skibsfart

    Dansk-kinesisk samarbejde om klimavenlig skibsfart

    transport ›Flere "grønne" skibe og maritime teknologier på globalt plan. Det er ønsket med det Memorandum of Understanding, Erhvervsminister Morten Bødskov i denne uge har underskrevet under et besøg i Kina
  • Flere vælger vinterdæk

    Flere vælger vinterdæk

    transport ›Sommerens ændring af færdselsloven, som betyder at kørsel med sommerdæk i vinterføre kan straffes med bøde, har påvirket dækvalget denne vinter, hvor flere bilister har skiftet til vinterdæk