PostNord indvier Danmarks største gods- og pakketerminal
Borgmester i Køge Kommune, Marie Stærke, klipper snoren til indvielsen, her sammen med direktør i PostNord i Danmark, Peter Kjær Jensen samt chef for pakketerminalen, Per Albrektsen.

PostNord indvier Danmarks største gods- og pakketerminal

Dansk e-handel får endnu et løft med PostNords nye, store gods- og pakketerminal i Skandinavisk Transportcenter ved Køge. 13. april klippede borgmester i Køge Kommune, Marie Stærke, snoren ved den officielle indvielse af den 25.000 kvadratmeter store terminal, der som nabo har PostNords nye kæmpelager til tredjepartslogistik

- Vores nye center i Køge bliver et knudepunkt for dansk e-handel med Danmarks største pakketerminal og et endnu større, state-of-the-art TPL-lager som nabo. Det betyder, at vi på TPL-lageret plukker og pakker netbutikkernes ordrer helt til sent om aftenen, sender dem direkte til pakketerminalen, der sorterer forsendelserne, så de kan være ude hos kunden allerede dagen efter. Det er en stor strategisk satsning, der styrker både vores og vores afsenderkunders konkurrenceevne - ikke kun i Danmark men også i Sydsverige, siger Peter Kjær Jensen, der er administrerende direktør i PostNord i Danmark.

Den nye PostNord-terminal rummer både pakkesortering, distributionshub, godsterminal samt kurer- og InNight-funktion. Alle funktioner under samme tag giver stor fleksibilitet og færre håndteringer, som i logistiklogik er afgørende for at optimere processer og nedbringe omkostninger.

For e-handlerne er den største fordel, at det vil være muligt at modtage ordrer til langt ud på aftenen og stadig få dem ud til modtagerne næste dag, hvis de har deres varer i tredjepartslogistik-lageret ved siden af terminalen.

Marie Stærke får overrakt en gave fra PostNord, som hun selv har været med til at lægge på pakkebåndet og følge hele vejen til pakkeburet.

- Det er rigtig dejligt, at vi her i Køge nu kan byde velkommen til hele Danmarks nye pakketerminal. Det betyder arbejdspladser og det betyder liv til hele kommunen, når store som små virksomheder vælger at placere sig her. Jeg er sikker på, at PostNord har valgt rigtigt, da de så, at Køge kan noget særligt, og ser frem til samarbejdet, siger Marie Stærke, borgmester i Køge Kommune.

Terminalen er arbejdsplads for 400 ansatte, og får hele døgnet besøg af chauffører, der kører til og fra med gods fra PostNords kunder, så der er konstant aktivitet i det strategisk placerede logistikmekka.

Placeringen er sammen med det nye TPL-lager valgt ud fra den lette adgang til motorveje med forbindelse til resten af landet samt internationalt både nord- og sydgående.

Den nye terminal er den fjerde af PostNords nye terminaler i Danmark, som PostNord har opført for at imødekomme den stærke vækst i nethandel og pakkedistribution samt sikre kapacitet til at kunne håndtere den fremtidige vækst på godsområdet.

-hawin

16/4 2018
  • Norwegian skal flyve første 'grønne' indenrigsrute

    Norwegian skal flyve første 'grønne' indenrigsrute

    transport ›Selskabet har sammen med sine samarbejdspartnere vundet statens udbud om at flyve med 40% Sustainable Aviation Fuel (SAF) mellem Aalborg og København. Udbuddet er det første af sin slags i EU
  • AI hjælper med flådestyringen

    AI hjælper med flådestyringen

    transport ›Flåderådgiver fra Webfleet er en ny AI-drevet løsning, der skal gøre det enklere, hurtigere og mere effektivt for flådeteams at få adgang til drifts- og performance-data
  • Styrker sikkerhedsparkering for tung trafik

    Styrker sikkerhedsparkering for tung trafik

    transport ›Sikkerhedsparkeringen til 35 lastbiler er resultatet af et strategisk samarbejde mellem Drivers First, Venturi Fastigheter og Øresundsbron
  • Fisketransport i kasser af forbrugerplast

    Fisketransport i kasser af forbrugerplast

    transport ›Fossile råvarer er erstattet med BASF-pyrolyseolie fra forbrugerplast i de transportkasser fra Knauf Industries, som blandt andre er taget i brug af en spansk seafood-leverandør
  • Leman styrker sit air & sea-netværk

    Leman styrker sit air & sea-netværk

    transport ›Det danskfunderede, globale transport- og logistikfirma, Leman opkøber Raben Groups Air & Sea-aktiviteter i Tyskland og Polen med virkning fra 1. januar 2026
  • Forenklet varebilskørsel skrottet

    Forenklet varebilskørsel skrottet

    transport ›Transportministeren vil alligevel ikke afskaffe uddannelses- og prøvekrav for de varebilschauffører, som kører gods for fremmed regning
  • Solceller er næste skridt

    Solceller er næste skridt

    transport ›Green Energy har gang i et pilotprojekt med DHL Freight Sverige, hvor avancerede solcellesystemer testes på ti lastbiler drevet af HVO og flydende biogas, LBG.
  • Ruder er trumf i Taulov

    Ruder er trumf i Taulov

    transport ›Tilslutningsanlægget 61 ved Taulov er ombygget til et dynamisk ruderanlæg. Fredag den 10. oktober 2025 åbner anlægget for trafik