Pris til Brother for teknisk emballage

Pris til Brother for teknisk emballage

Brother Industries har vundet prisen for bedste teknisk emballage for sin nydesignede beskyttelsespude støbt i papirmasse ved Japan Packaging Contest 2024, som er arrangeret af Japan Packaging Institute

Japan Packaging Contest, der i år afholdes for 46. gang, har til formål at bidrage til udviklingen og udbredelsen af fremragende emballage og emballageteknologi ved at evaluere bidrag fra forskellige perspektiver og udvælge innovative løsninger.

Priserne er inddelt i tre kategorier:

  • Hovedprisen, Japan Star
  • Packaging Technology Award, som gives til løsninger, der forbedrer emballagens funktionalitet gennem fremragende knowhow
  • Packaging Category Award, som gives til løsninger, der bidrager væsentligt til strømlining og forbedring af emballagen.

Hver kategori omfatter omkring 10 priser.

Den "Technical Packaging Award", som Brother modtog i år, er en af priserne i kategorien Packaging Technology Award.

Prisen gives til emballageløsninger, der teknisk set udmærker sig med hensyn til beskyttelse, konservering og funktionalitet.

Brothers støbte papirmasse blev anerkendt for at opnå kompakthed og lethed, samtidig med at støddæmpningsevnen opretholdes, hvilket reducerer CO2-udledningen under produktionen og andre processer.

Baggrund og kendetegn ved løsningen
Brother er engageret i at bruge ressourcer med omtanke og med fokus på miljøet samt at fremme brugen af andre genbrugsmaterialer end plast.

For at beskytte produkter som printere har Brother udviklet puder af støbt papirmasse som et alternativ til plastskummet polystyren.

Traditionel støbt papirmasse havde problemer med øget størrelse og vægt, som var nødvendigt for at opretholde støddæmpende ydeevne, hvilket førte til højere CO2-udledning under produktionen og andre processer.

Derfor ville Brother forsøge at udvikle beskyttelsespuder i en lettere type papirmasse.

Forbedret holdbarhed
Den nydesignede beskyttelsespude af papirmasse, som modtog prisen, optimerer placering og form, så den effektivt kan absorbere stød ved kun at være placeret i de fire hjørner af printerens under- og overside.

Designet forbedrer holdbarheden og reducerer samtidig størrelsen i forhold til det traditionelle design, hvilket fører til en reduktion i det anvendte papirmateriale og en reduktion på 33 % i den støbte papirmasses vægt.

Derudover gør den nye beskyttelsespude det muligt at reducere størrelsen på emballagekasser med 7 %.

Reduktionen i størrelse og vægt af beskyttelsespuden reducerer mængden af ressourcer, der er nødvendige til produktionen, og sammenlignet med det traditionelle design reduceres CO2-udledningen med 33 %.

Fælles form til hjørneproduktion
De mindre emballagekasser forbedrer endvidere transporteffektiviteten, hvilket bidrager yderligere til CO2-reduktionen.

Og hvor det tidligere design indebar en kombination af forskellige former for støbt papirmateriale, bruger det nye design en fælles form til de nederste hjørner og en fælles form til de øverste hjørner, hvilket forbedrer produktionseffektiviteten, og gør det muligt at stable den mere kompakt under opbevaring og bortskaffelse.

I udviklingen af den nye beskyttelsespude brugte Brother også proprietær teknologi til at simulere påvirkninger som f.eks. fald, hvilket reducerede antallet af nødvendige prototyper.

Det forkortede udviklingsperioden med ca. 90 % sammenlignet med at udføre tests som f.eks. faldanalyse kun med fysiske prototyper og reducerede også CO2-udledningen i forbindelse med prototypeproduktion og andre processer.

Den nydesignede støbte papirmasse har været i brug i Australien siden marts 2024 og skal efter planen rulles ud i flere regioner i fremtiden.

-hawin

 

27/9 2024
  • Dansk Distribution A/S bygger ny terminal i Taulov

    Dansk Distribution A/S bygger ny terminal i Taulov

    transport ›- Et markant skridt ind i fremtidens logistik, kalder virksomheden opførelsen af en ny cross-docking-teminal. Den er første etape af et større byggeri, der skal sikre håndteringen og høj performance af de fortsat stigende godsmængder
  • Specialfartøj forsinker Fehmernforbindelsen

    Specialfartøj forsinker Fehmernforbindelsen

    transport ›Klargøringen af et specialbygget fartøj, der skal sænke og samle tunnelelementerne på havbunden, er nu så forsinket, at Fehmern Bælt-forbindelsen nok alligevel ikke kan åbne i 2029
  • Klimaaftrykket kortlagt

    Klimaaftrykket kortlagt

    transport ›Nu kan man se klimaaftrykket på de varer, man lægger i kurven, når man handler online hos Brødrene Dahl. Det gælder også for udledningen under transporten
  • Transportkasser af bl.a. genanvendte drikkekartoner

    Transportkasser af bl.a. genanvendte drikkekartoner

    transport ›Tetrapak og Recoma, som producerer cirkulære byggeplader af genanvendte drikkekartoner og industriaffald, udvider samarbejdet med projekt, som skal erstatte traditionelle trækasser til transport
  • Mulighed for lavaromatisk brændstof skal undersøges

    Mulighed for lavaromatisk brændstof skal undersøges

    transport ›Luftfartens Klimapartnerskab har nedsat en arbejdsgruppe, der skal undersøge, hvad der skal til for, at lavaromatisk brændstof kan anvendes i de danske lufthavne
  • Webshops fordobler brevmængden

    Webshops fordobler brevmængden

    transport ›Selvom PostNord forlader brevmarkedet, har nogle af landets store webshops fordoblet brevmængden på et år, oplyser Postbuddy. Dao opruster med nyt sorteringsanlæg for at styrke kapaciteten
  • Midlertidigt loft over emballagegebyrer

    Midlertidigt loft over emballagegebyrer

    transport ›Virksomhedernes udvidede producentansvar træder først i kraft om to uger, men nu får de allerede en midlertidig hjælpepakke fra regeringen. Den skal sænke prisen på de gebyrerne for håndtering af affaldet fra emballagen
  • Nyt jernbanespor skal styrke trimodaliteten

    Nyt jernbanespor skal styrke trimodaliteten

    transport ›Copenhagen Malmö Port vil med et nyt spor på terminalen i Malmø optimere den fleksible brug af transportformerne vej, jernbane og søfart. Den nye løsning gør det muligt at håndtere flydende bulk på området