Stor besøgsfremgang på TransportmessenTransportmessen samlede branchen i MCH Messecenter Herning. (Foto: MCH/Lars Møller)

Stor besøgsfremgang på Transportmessen

Med 28.903 besøgende oplevede Transportmessen en besøgsfremgang på 22% i forhold til 2023-udgaven af messen, og det kunne mærkes hos udstillerne, der beretter om tre særdeles udbytterige dage. Skandinaviens førende transportmesse fandt sted i MCH Messecenter Herning 3.-5. april 2025

Personlige møder, konstruktive dialoger og perspektivrige leads udgør tilsammen en central del af det udbytte, som udstillerne melder om på Transport 2025. 

327 udstillere og et tidsaktuelt sceneprogram klædte branchen på med ny viden og nye løsninger, og administrerende direktør i MCH A/S Georg Sørensen gør status ovenpå tre dynamiske dage.

- Det har været en fornøjelse at mærke, hvordan det fællesskab og sammenhold, som jeg ved åbningen nævnte nødvendigheden af i denne tid, har vist sig og samler branchen.

- Jeg glæder mig samtidig over de mange positive tilbagemeldinger, der viser, at messens mange personlige møder med kendte og nye kunder igen har skabt nye muligheder og perspektiver, lyder det fra Georg Sørensen, der fortsætter:

- Samtidig glæder jeg mig over, hvordan udstillerne med deres engagement og innovative løsninger sammen med de 28.903 faginteresserede besøgende har skabt den helt rigtige messestemning i vores haller og en platform, hvor de i fællesskab baner vejen for fremtidens transportbranche.

Tre entydigt opløftende dage
Hos Sawo, der med et samlet udstillingsområde på over 3.000 kvadratmeter ude og inde var den arealmæssigt største udstiller på Transport 2025, glæder man sig også over tre entydigt opløftende dage.

- Vi har plejet eksisterende kontakter og fået stribevis af interessante nye leads, og så er vi faktisk lykkedes med direkte salg på messestanden, hvilket er en stor, positiv overraskelse. Generelt er det gået rigtig godt, og vi har haft virkelig mange besøgende, så vores tilstedeværelse har bestemt været en succes.

- Det gælder også vores udestand, vores fokus på potentielle medarbejdere og vores nye event-tiltag, der blandt andet bød Jan Magnussen at holde fire velbesøgte oplæg, konstaterer Ivan Chrost, administrerende direktør, Sawo, der allerede glæder sig til næste udgave af messen:

- Det giver sig selv, at vi naturligvis vender tilbage i 2027. Vi skal være repræsenteret på Transportmessen, fordi vi her kan fremvise nyheder og personligt møde kunderne, og fordi messen er en rigtig god anledning til at mødes på tværs i virksomheden - vi har 13 afdelinger landet over, så det sociale element spiller en stor rolle for os.

"Leads", beslutningstagere og en stemning i top
Også hos Volvo Trucks Danmark er begejstringen stor, og her hæfter man sig også ved den betydelige besøgsfremgang, som messen har oplevet i år.

- Vi har haft rigtig mange besøgende, og det er vi ekstremt glade og taknemmelige for. Det er blevet til virkelig mange gode dialoger med ikke mindst beslutningstagerne, og vi vender hjem med en masse spændende leads, så vi er superglade og meget tilfredse.

- Stemningen på messen har været rigtig god, og vi har tydeligt kunnet mærke, at der har været væsentligt flere besøgende end i 2023 - vores stand har boblet af liv alle tre dage, smiler Jan Hjørne-Larsen, marketingchef, Volvo Trucks Danmark.

Hos Europart genkender man billedet med de ekstra mange besøgende og den store iver efter både at bakke op og handle.

- Vi er rigtig godt tilfredse og glade for at se, at besøgstallet er stigende - det betyder meget for os, at der er interesse for messen, og det må man sige, at der er.

- Vi har haft nogle virkelig gode dage, hvor vi har oplevet stor købelyst og haft mange besøg også af beslutningstagerne. Det er blevet til en stor stak gode leads, og generelt har vi nydt tre flotte dage, hvor der undervejs har været helt pakket på vores stand - stemningen har været helt i top, fastslår Anders Alslev, salgsdirektør, Europart.

Alsidigt program og prisuddeling
Transportmessen bød foruden 327 udstillere på et rigt sceneprogram spækket med debatter og oplæg ved toneangivende aktører i branchen.

Udenfor stod den på demokørsler, Convoy Buddy diskede op med veteranlastbiler, og også Lastbiler for børn var på pletten. Messen trakterede blandt andet også med showtrucks, underholdning ved Max Hunt og et landskab med lastbiler i ministørrelse skabt af RC Trucks.

Prisuddelingen Årets Varebil, der blev arrangeret af Danske Motorjournalister, udspillede sig ligeledes på Transportmessen, og i år gik hæderen og æren til Nissan Interstar og Renault Master, der således delte prisen.

Transport 2025 blev besøgt af 28.903. Næste udgave af messen løber af stablen 8.-10. april 2027.

-hawin

7/4 2025
  • 1000 ellastbiler er nået

    1000 ellastbiler er nået

    transport ›Ved månedsskiftet nåede den danske transportbranche en milepæl, da ellastbil nummer 1.000 blev registreret og taget i drift. Mercedes står for en stor del af dem
  • Tre branchepriser til Webfleet

    Tre branchepriser til Webfleet

    transport ›Webfleet, Bridgestones avancerede flådestyringsløsning, har modtaget tre branchepriser i Italien og Polen som anerkendelse af virksomhedens innovative tilgang til flådestyring og kunstig intelligens samt dens bidrag til øget trafiksikkerhed
  • Continental vokser i et marked præget af nye krav og prispres

    Continental vokser i et marked præget af nye krav og prispres

    transport ›Større produktudbud, øget konkurrence fra budgetsegmentet og stigende fokus på totaløkonomi har i 2025 gjort dækmarkedet mere komplekst. Midt i udviklingen leverer Continental Dæk Danmark rekordomsætning og oplever stigende efterspørgsel sine ydelser
  • Dansk-tysk ministerbesøg på Femern Projektet

    Dansk-tysk ministerbesøg på Femern Projektet

    transport ›Den tyske forbundstransportminister Patrick Schnieder har sammen med by-, land- og transportminister Signe Munk (SF) besøgt byggepladserne til Femern Bælt-tunnelen. Slesvig-Holstens transportminister, Claus Ruhe Madsen, var også med
  • Skræddersyet ladekort til el-lastbiler

    Skræddersyet ladekort til el-lastbiler

    transport ›DKV Mobility lancerer et nyt ladekort, som er specialudviklet til transportvirksomheder, der kører med el-lastbiler
  • Pedalkraft-Prisen er uddelt

    Pedalkraft-Prisen er uddelt

    transport ›Herlev og Gentofte Hospital vinder Cyklistforbundets Pedalkraft-Pris 2026. Den årlige pris går til en arbejdsplads, der har gjort en særlig indsats for at fremme cykling blandt sine medarbejdere. Noget, som kommer både ansatte, patienter og pårørende til gode
  • Varevogne forbundet på få minutter

    Varevogne forbundet på få minutter

    transport ›Webfleet har indgået et partnerskab med Volkswagen Group Info Services. Via OEM.connect, Webfleets program for fabriksintegreret ''connektivitet'', kan flådeoperatører nu forbinde de fleste af Volkswagen Groups bilmærker direkte til Webfleet
  • Renteq konverterer dieselkøretøjer til el

    Renteq konverterer dieselkøretøjer til el

    transport ›For nylig trillede Renteq Automotives første konverterede kassevogn på gaden i Hovedstadsområdet. Sprinteq hedder den, og er en brugt Mercedes Sprinter, diesel, som er konverteret til el