Thermo King lancerer miljøforbedrende batterier til køletransporter

Thermo King lancerer miljøforbedrende batterier til køletransporter

Producenten af køleenheder til transportbranchen har udviklet E-COOLPAC der er uafhængig af platform og har 'nul-direkte udledning'. Batterierne kan bruges til elektrificering af kølebiler og -trailere og som miljøvenlig generator til skibscontainere

Thermo King, der er førende inden for temperaturstyringsløsninger til transport og et varemærke under Trane Technologies har udviklet E-COOLPAC-batteriløsninger i et partnerskab med AKSA Würenlos AG), som er en schweizisk udvikler og producent af energisystemer.

E-COOLPAC er en batteriteknologi uden direkte emission, som giver kunderne mulighed for at elektrificere deres kølelastbiler og -trailere og bruge den som batterigeneratorløsning til kølecontainere. E-COOLPAC tilbyder en række batterimoduler samt udvidelsespakker, der leverer strøm fra 15kWh til 105kWh.

Batterierne kan monteres eller eftermonteres på hybrid-, LNG-, el- eller dieseldrevne lastbiler, trailere og chassis til skibscontainere, hvor der i øjeblikket er plads til et generatoranlæg.

Kundernene kan overholde krave i zoner med ultralav og nul-emission
Batteripakkerne er kompatible med front- og undermonterede køleenheder til lastbiler og trailere, herunder Thermo Kings selvdrevne, køretøjsdrevne og udvalgte Frigoblock-løsninger. E-COOLPAC er også kompatibel med Thermo Kings marinekøleenheder, herunder CFF og Magnum Plus, samt andre mærker af ISO1496-2-køleenheder.

-Sammen med AKSA har vi kombineret årtiers indsigt og ekspertise i branchen og skabt meget effektive, pålidelige og fleksible løsninger til elektrificering af transportkøling, siger Eneko Fernandez, produktchef for lastbiler hos Thermo King.

Eneko Fernandez uddyber:
-Vores fokus var at levere et produkt med robusthed og kvalitet, der var testet og valideret i forhold til strenge standarder. Med E-COOLPAC kan vores kunder opgradere deres lastbil-, trailer- og containerflåde, så de overholder kravene i zoner med ultralav og ingen emission, områder med dieselforbud og områder med lavt støjniveau (PIEK). Designets modularitet fremtidssikrer også kundernes investering og giver dem ro i sindet, fordi de til enhver tid kan udvide batteriets rækkevidde, hvis deres behov ændrer sig. 

E-COOLPAC's kompakte dimensioner omfatter al effektelektronik, styring og batterimoduler i den samme pakke, uanset om det er 15 kWh-, 20 kWh-, 25 kWh- eller 35 kWh-modellen. Alle enheder har det samme robuste ydre kabinet og deler komponentmoduler.

Basisenheden kan til enhver tid kobles sammen med plug-and-play-batteriudvidelsesmoduler. Batteriforlængelsesmoduler leverer enten yderligere 35 kWh eller 70 kWh oven i basisenheden på 35 kWh, hvilket øger effekten til 70 kWh eller maksimalt 105 kWh. Batteriforlængelsesmoduler indeholder kun battericellerne og et batteristyringssystem (BMS), da de bruger basisenhedens styring og effektelektronik.

-Transportører af maritime kølecontainere, der kører fra havn til distributionscenter eller daglig transport af kølecontainere, kan bruge E-COOLPAC som et alternativ til dieselgeneratorer for at reducere deres emissioner og overholde lokale regler, siger Peter Hansen, senior produktchef for Thermo King Global Marine, Rail and Bus, og fortsætter:

-E-COOLPAC giver en strømkilde til kølebiler, når de ikke er tilsluttet elnettet eller fartøjet, og den passer på både et EU-flexichassis og et EU-skeletchassis (enten sidemonteret eller centermonteret).

For at give kunderne mulighed for at overvåge deres aktiver og optimere driften bruger E-COOLPAC et telematiksystem, der giver dem mulighed for at se og analysere realtidsdata og historiske data om køretøjets placering, drift af E-COOLPAC-enheden, batteriets opladningstilstand og meget mere.

Chaufføren kan også overvåge og styre enheden med et intuitivt kontrolpanel, der gør det muligt for chaufføren at kontrollere batteristatus, begrænse ladestrømmen, ændre driftsfrekvensen mellem 50 Hz og 60 Hz og modtage driftsalarmer.

Batteripakkerne kan oplades via almindelige kommercielle/letindustrielle elnet eller type 2/type 3 ladestationer til elbiler.

-lipe

9/9 2024
  • Sikkerhed i vejgodsbranchen

    Sikkerhed i vejgodsbranchen

    transport ›Tre chauffører kommer i gennemsnit til skade hver dag, mens de læsser gods af og på. Arbejdstilsynet ønsker at forebygge ulykkerne og sætter derfor fokus på god sikkerhedskultur i godstransport med bl.a. nye virksomhedsforløb og opsøgende møder der, hvor chaufførerne læsser af og på
  •  Investeringer, it-løsninger og internationale reguleringer skal styrke skibsfarten

    Investeringer, it-løsninger og internationale reguleringer skal styrke skibsfarten

    transport ›- Tempo er nøglen, EU skal op i gear og mængden af bøvl og bureaukrati skal nedbringes. Det er erhvervsminister Morten Bødskovs konklusion på de anbefalinger, regeringens vækstteam for Det Blå Danmark netop har afleveret
  • Transportmessen klar med sceneprogrammet

    Transportmessen klar med sceneprogrammet

    transport ›Lærerige og udfordrende indlæg og spændende debatter om blandt andet fremtidens transport og drivmidler er i vente, når Transport 2025 samler toneangivende aktører på messens hovedscene
  • Varestrømmen af farma-produkter i Europa kortlagt

    Varestrømmen af farma-produkter i Europa kortlagt

    transport ›Logistikvirksomheden Logista Freight har analyseret, hvordan handelsstrømmene i lægemiddelsektoren har bevæget sig de seneste ti år, både hvad økonomi og fragtruter angår. Resultaterne er publiceret i en nyligt offentliggjort rapport
  • Lynladepladser skyder i vejret

    Lynladepladser skyder i vejret

    transport ›Vejdirektoratets entreprenør påbegynder nu arbejdet med at bygge ladeparker til elbiler på rastepladserne Ejer Bavnehøj Øst og Ejer Bavnehøj Vest langs E45 Østjyske Motorvej. Ladeparkerne forventes klar til brug i januar 2026
  • Forebyggelse giver transportvirksomheder store besparelser

    Forebyggelse giver transportvirksomheder store besparelser

    transport ›Aldrig før er der registreret så mange skader på biler, varevogne og lastbiler som i 2024. Alligevel er det kun et fåtal af virksomheder i transportbranchen, der arbejder struktureret med forebyggelse af mindre skader på deres bilflåde, hvilket kan resultere i betydelige økonomiske besparelser, viser tal fra Codan
  • Danmarkspremiere på fuldelektrisk lastbil på Transport 2025

    Danmarkspremiere på fuldelektrisk lastbil på Transport 2025

    transport ›IVECO fejrer sit 50 års jubilæum på transportmessen i Herning i næste måned. Her præsenterer bilproducenten samtidig sin første fuldelektriske distributionschassis, S-eWAY
  • Nemmere CSRD-rapportering med ny løsning

    Nemmere CSRD-rapportering med ny løsning

    transport ›Platformen indenfor internationale mobilitetstjenester, DKV Mobility introducerer en ny løsning, der gør det muligt for virksomheder at analysere og dokumentere emissioner fra deres køretøjsflåder i overensstemmelse med EU-reguleringer