BinPick skaber orden i kaos

BinPick skaber orden i kaos

Teknologisk Institut og flere industrivirksomheder var samlet hos Unimec til faglig dialog om bin picking og fremtidens automatiseringsløsninger

Den 23. september dannede Unimec ramme om et fagligt besøg i regi af MADE – Danmarks produktionsklynge.

Deltagere fra Teknologisk Institut, Trelleborg Sealing Systems, Danfoss og Viking Genetics, var samlet for at drøfte konkrete erfaringer med automatisering, herunder bin picking-teknologi og de krav, der følger med, når nye løsninger skal modnes og integreres i industrien.

Med udgangspunkt i en aktuel case fra Unimec gav dagen indsigt i, hvordan virksomheden arbejder med ny teknologi – fra tidlig afsøgning til implementering i kundeløsninger, og værterne var glade for at åbne dørene for deltagerne.

- Dagen gav en værdifuld mulighed for at præsentere vores tilgang til teknologisk udvikling og diskutere konkrete erfaringer med aktører fra både industri og forskning.

- Det er vigtigt for os at kunne dele vores arbejde og samtidig få input, der kan hjælpe os med at kvalificere og videreudvikle vores løsninger, siger Mads E. Kristensen, der er Automation & Service Manager hos Unimec.

Stærkere partner i industrisegmentet
Projektet hos Unimec fokuserer på løsninger, der gør det muligt for robotter at plukke emner op fra kaotiske stakke i en kasse.

Teknologien kombinerer kamerateknik med robotter, som præcist identificerer og opsamler emnerne. Selvom princippet har været kendt i mange år, har det krævet betydelig udvikling og tilpasning at gøre teknologien anvendelig i praksis.

Unimec deltager i projektet for at afklare, hvad der skal til, før den kan implementeres hos kunderne.

- Formålet med projektet er netop at finde ud af, hvor langt teknologien er, og hvad det kræver at få den til at fungere i en industriel kontekst.

- Bin picking har potentiale til at øge produktiviteten og reducere fejl, men for at kunne tilbyde løsningen til kunderne, skal vi forstå alle detaljer i implementeringen, forklarer Mads E. Kristensen.

Teknologisk Institut som facilitator
I rollen som projektleder for MADE-samarbejdet er Teknologisk Institut med til at afsøge, teste og videreudvikle teknologier i de indledende faser og facilitere samarbejdet mellem deltagerne. Instituttets fokus er at fremme produktivitet og teknologisk udvikling på tværs af danske produktionsvirksomheder.

– Som del af projektet har vi fået testet mange spændende og lovende teknologier på et tidligt stadie, hvilket er afgørende for at kunne implementere løsninger på tværs af brancher, der kan øge produktiviteten i dansk industri.

- Dette samarbejde giver mulighed for at afprøve innovative løsninger og få konkret feedback, som er vitalt for at kunne gøre disse løsninger operationelle i praksis, siger Carsten Panch, Teknologisk Institut.

Samarbejdet baner vej for fremtidig vækst
Hos Unimec ser man et stort potentiale i at videreudvikle bin picking-teknologien med henblik på bredere industriel anvendelse og øget eksport.

Samarbejdet med MADE og Teknologisk Institut bidrager ikke blot med teknologisk indsigt, men skaber også værdifulde relationer og ny viden på tværs af brancher.

- Samarbejdet med MADE giver os konkrete indsigter, der styrker det tekniske grundlag for løsningen og gør det lettere at implementere den effektivt hos slutkunden, siger Mads E. Kristensen.

-  MADE fungerer som en stærk platform for innovation og tværgående samarbejde, og det er netop den type partnerskab, der er med til at løfte dansk industris konkurrenceevne i det lange løb, uddyber Lasse Taulborg Madsen, CEO i Unimec.

-hawin

7/10 2025
  • De fem meste læste historier på ltl.dk i 2025

    De fem meste læste historier på ltl.dk i 2025

    logistikloesninger ›Interrolls sorteringslæg på Danske Fragtmænds diistributionscentre, nye kranter på vej til Finland og Hysters comeback på det danske marked via forhandleren Tektra var blandt de mest læste på ltl.dk i det forgangne år
  • Brug af AI halter hos SMV-produktionsvirksomhederne

    Brug af AI halter hos SMV-produktionsvirksomhederne

    logistikloesninger ›Ny rapport fra Teknologisk Institut afdækker, at knap to ud af tre SMV-produktionsvirksomheder er AI-afventende på fabriksgulvet. Det er mangel på viden og ikke teknologierne, der er den største barriere for at indfri potentialet
  • Autostore effektiviserer belgiske hospitaler

    Autostore effektiviserer belgiske hospitaler

    logistikloesninger ›Et Autostoreanlæg på det belgiske Maria Middelares hospitalsvæsens centrale logistikcenter skal effektivisere driften og varehåndteringen for flere hospitaler og reducere trafikale risici. Dematic har leveret systemet
  • Element Logic omstrukturerer i Skandinavien

    Element Logic omstrukturerer i Skandinavien

    logistikloesninger ›Element Logic implementerer én samlet skandinavisk organisation fra 1. januar 2026 med danske Nikolaj Bjørn Eriksen i spidsen
  • Linerfri fragtetiketter - når posten skal ud

    Linerfri fragtetiketter - når posten skal ud

    logistikloesninger ›DHL indfører InNo-Liner-løsning fra cab og Herma og fjerner dermed spild fra etiketteringsprocessen i bl.a. de interne forsendelser for Deutsche Post, som anlægget i Nohra i Thüringen står for
  • Teknologi er afgørende for vækst

    Teknologi er afgørende for vækst

    logistikloesninger ›AI og automatisering er, ifølge Descartes' 2025 Forwarder/Broker Benchmark Study, nøglefaktorer for vækst i et usikkert globalt logistikmiljø
  • Pitstop i himlen

    Pitstop i himlen

    logistikloesninger ›På anbefaling af forsvarschefen er forsvarsforligskredsen orienteret om, at den kommende lufttanknings- og transportkapacitet placeres på Flyvestation Karup
  • Danske Rederier: Lov om krigsforsikring er rettidig omhu

    Danske Rederier: Lov om krigsforsikring er rettidig omhu

    logistikloesninger ›Et enstemmigt folketing har i dag vedtaget lov om krigsforsikring. Loven sikrer, at den danske handelsflåde kan sejle videre i tilfælde af krig og opretholde afgørende forsyningskæder