Transportmessen klar med sceneprogrammet Hovedscenen var også på 2023-udgaven af Transportmessen et horisontudvidende tilløbsstykke. (Foto: MCH/Lars Møller.)

Transportmessen klar med sceneprogrammet

Lærerige og udfordrende indlæg og spændende debatter om blandt andet fremtidens transport og drivmidler er i vente, når Transport 2025 samler toneangivende aktører på messens hovedscene

Den grønne omstilling kommer i fokus på Transportmessens hovedscene, når der eksempelvis dykkes ned i såvel ESG-rapportering som vejafgiften.

Samtidig beskæftiger programmet sig blandt andet med rekruttering, sikkerhed og AI, og scenen har dermed bred relevans for transportbranchen.

- Sammen med vores arbejdsgruppe, der virkelig har fingeren på pulsen i branchen, har vi bestræbt os på at skabe et både aktuelt og fremsynet program, der samlet set appellerer til alle inden for branchen, og vi glæder os meget til at se programmet udfolde sig.

- Publikum kan se frem til at opleve en lang række prominente aktører, der på scenen deler ud af deres store viden - og netop vidensdeling har jo enorm betydning i disse år, hvor udviklingen går så stærkt, som det er tilfældet, konstaterer Nikolaj Pagh, projektleder, Transportmessen.

Han takker alle involverede for opbakningen og samarbejdsviljen og oplyser, at der vil være 8-10 oplæg torsdag og fredag og lidt færre lørdag.

Hovedscenens program, der er tæt på at være færdigudformet, kan ses på messens hjemmeside.  

Stærkt besatte åbningsdebatter
Programmet på hovedscenen lægger stærkt fra land med to åbningsdebatter, der beskæftiger sig med henholdsvis 'Vognmandens hverdag' og 'Udfordringer og muligheder i transportbranchen'.

I førstnævnte, der modereres af journalist Cecilie Beck, deltager Michael Møller Nielsen, administrerende direktør, Dansk PersonTransport, Erik Østergaard, administrerende direktør, Dansk Transport og Logistik, og Stefan Schou, administrerende direktør, International Transport Danmark.

Dernæst gælder det altså 'Udfordringer og muligheder i transportbranchen', der har deltagelse af Hakon Iversen, branchedirektør, Dansk Industri, og Mads Rørvig, administrerende direktør, Mobility Denmark.

Derudover venter altså en lang række oplæg, der blandt andet går i dybden med elektrificering, depotladning og ladeinfrastruktur i det hele taget, fremtidens chauffører, el-lastbiler samt turist- og fjernbusser.

Transport 2025 finder sted 3.-5. april i MCH Messecenter Herning. 

-hawin

25/3 2025
  • GLS' nye distributionscenter i Randers åbnet

    GLS' nye distributionscenter i Randers åbnet

    transport ›I sidste uge slog pakkedistributøren dørene op til centret, der øger kapacitet markant og medfører bl.a. flere arbejdspladser, mindre motorvejskørsel og flere elbiler
  • Norwegian skal flyve første 'grønne' indenrigsrute

    Norwegian skal flyve første 'grønne' indenrigsrute

    transport ›Selskabet har sammen med sine samarbejdspartnere vundet statens udbud om at flyve med 40% Sustainable Aviation Fuel (SAF) mellem Aalborg og København. Udbuddet er det første af sin slags i EU
  • AI hjælper med flådestyringen

    AI hjælper med flådestyringen

    transport ›Flåderådgiver fra Webfleet er en ny AI-drevet løsning, der skal gøre det enklere, hurtigere og mere effektivt for flådeteams at få adgang til drifts- og performance-data
  • Styrker sikkerhedsparkering for tung trafik

    Styrker sikkerhedsparkering for tung trafik

    transport ›Sikkerhedsparkeringen til 35 lastbiler er resultatet af et strategisk samarbejde mellem Drivers First, Venturi Fastigheter og Øresundsbron
  • Fisketransport i kasser af forbrugerplast

    Fisketransport i kasser af forbrugerplast

    transport ›Fossile råvarer er erstattet med BASF-pyrolyseolie fra forbrugerplast i de transportkasser fra Knauf Industries, som blandt andre er taget i brug af en spansk seafood-leverandør
  • Leman styrker sit air & sea-netværk

    Leman styrker sit air & sea-netværk

    transport ›Det danskfunderede, globale transport- og logistikfirma, Leman opkøber Raben Groups Air & Sea-aktiviteter i Tyskland og Polen med virkning fra 1. januar 2026
  • Forenklet varebilskørsel skrottet

    Forenklet varebilskørsel skrottet

    transport ›Transportministeren vil alligevel ikke afskaffe uddannelses- og prøvekrav for de varebilschauffører, som kører gods for fremmed regning
  • Solceller er næste skridt

    Solceller er næste skridt

    transport ›Green Energy har gang i et pilotprojekt med DHL Freight Sverige, hvor avancerede solcellesystemer testes på ti lastbiler drevet af HVO og flydende biogas, LBG.