Vejprojekter meget billigere end budgetteret

Vejprojekter meget billigere end budgetteret

De seneste tre evalueringer viser, at projekterne både har øget fremkommeligheden mere end ventet, og projekterne blev billigere end budgetteret

Af Dan Bjerring
Christiansborg

Gevinsterne ved at forbedre vejinfrastrukturen er større end ventet.

Det viser de evalueringer, som Vejdirektoratet netop har færdiggjort af tre tidligere større anlægsprojekter - udbygningen af Østjyske Motorvej, 2. etape af Kalundborgmotorvejen og etableringen af Haderup Omfartsvej, som blev afsluttet i henholdsvis foråret 2019, efteråret 2019 og efteråret 2020.

Evalueringerne viser, at den samfundsøkonomiske nettogevinst ved alle tre byggerier ikke bare er stor, men også større end det, der oprindeligt blev beregnet i beslutningsgrundlaget for projekterne.

Gode for alle
Transportminister Thomas Danielsen (V) understreger, at Vejdirektoratets evalueringer viser tydeligt, at vejprojekterne ikke kun er gode for den enkelte bilist, men for alle sammen, og gevinsterne for samfundet er højere end ventet.

De faktiske tal viser, at man ved udbygningen fra fire - til seks spor af Østjyske Motorvej mellem Skanderborg og Aarhus har fået en intern rente på 11,8 procent mod de 8,7 procent , der var beregnet i beslutningsgrundlaget.

Den interne rente er således 3,1 proentpoint højere end det, der oprindeligt blev beregnet. Det er reelt en forbedring på godt 35 procent.

Samfundsøkonomisk gevinst
Den interne rente viser, hvor stor forrentning samfundet får af investeringen i projektet. Er den interne rente større end cirka 3,2 procent, betragtes et projekt som en god investering.

2. etape af Kalundborgmotorvejen og etableringen af Haderup Omfartsvej har fået en intern rente på henholdsvis 3,5 procent - og fire point højere end det, der oprindeligt blev beregnet.

De tre projekter har givet større samfundsøkonomisk gevinst end forventet, fordi trafikanterne kommer hurtigere frem, end oprindeligt beregnet.

Store besparelser
Det har også haft en positiv effekt på forrentningen, at alle tre projekter blev billigere end det, der oprindeligt var afsat til dem.

Projekterne er udført mellem 26 procent og 38 procent under budgettet, og det skyldes især tre forhold:

- Vejdirektoratet har ikke haft store uforudsete udgifter, og derfor har det kun i begrænset omfang været nødvendigt at trække på de økonomiske reserver, der var afsat.

- Projekterne er udført i en periode, hvor markedet for at opføre store byggeprojekter var gunstige.

- Slutteligt har Vejdirektoratet undervejs i projekterne fundet billigere anlægsmetoder, end det oprindeligt var forudsat.

4.800 færre kørestøjer gennem by
Yderligere kortlægger evalueringerne, at projekterne har flyttet trafik fra parallelle veje og landeveje.

I Haderup har den nye omfartsvej betydet, at 4.800 færre køretøjer nu kører gennem Haderup, mens udbygningen af Kalundborgmotorvejen har fjernet omkring 17.000 køretøjer fra den gamle landevej ved Nr. Jernløse.

Fakta
Vejdirektoratet har evalueret vejprojekter efter etablering siden 2017. Der er gennemført evalueringer af i alt 11 projekter, hvoraf ti har været mere rentable end ventet.

- Helsingørmotorvejen, fra 5,1 procent i beslutningsgrundlaget til 5,9procent i evalueringen.

- Køge Bugt Motorvejen, fra 11,8 procent i beslutningsgrundlaget til 9,9 procent i evalueringen.

- Frederikssund MV. + Motorring 4, fra 9,4 procent i beslutningsgrundlaget til 11,1 procent i evalueringen.

- Silkeborgmotorvejen fra 5,2 procent i beslutningsgrundlaget til 6,8 procent i evalueringen

- Fynske Motorvej (Nr. Aaby-Middelfart) fra 8,5 procent i beslutningsgrundlaget til 12,7 procent i evalueringen.

- Bredsten-Vandel (Rute 28 Vejle-Billund) fra 2,3 procent i beslutningsgrundlaget til 3,0 procent i evalueringen.

- Næstved Omfartsvej fra 12,9 procent i beslutningsgrundlaget til 18,6 procent i evalueringen.

- Holstebromotorvejen fra 5,1 procent i beslutningsgrundlaget til 11,1 procent i evalueringen.

- Kalundborgmotorvejen, Regstrup fra 6,4 procent i beslutningsgrundlaget til 9,9 procent i evalueringen.

- Østjyske Motorvej (Skanderborg – Aarhus) fra 8,7 i beslutningsgrundlaget til 11,7 procent i evalueringen.

- Haderup Omfartsvej fra 3,8 procent i beslutningsgrundlaget til 7,8 procent i evalueringen.

3/6 2025
  • I offensiven for privatforsendelser

    I offensiven for privatforsendelser

    transport ›Med et udvidet partnerskab og en fælles reklamekampagne vil Bring og Reshopper fjerne friktion i privat-til-privat-forsendelser og gøre det endnu nemmere at sende og modtage secondhandvarer
  • Fra 0 til 4.000

    Fra 0 til 4.000

    transport ›På bare otte år har MAN TGE rundet en milepæl med stort antal varebiler på de danske landeveje
  • Ny ejerkreds af MAN Truck i Danmark

    Ny ejerkreds af MAN Truck i Danmark

    transport ›Tidligere på måneden indgik MAN Truck & Bus Group en aftale om at sælge sit danske datterselskab, MAN Truck & Bus Danmark til Semler Gruppen i Danmark
  • Viljefast godschauffør er årets transportlærling

    Viljefast godschauffør er årets transportlærling

    transport ›Den nyuddannede godschauffør, Mikkel Gregersen har netop fået Transportens Lærlingepris 2025, der uddeles af Transportens Arbejdsgivere, ATL. Trods store uforudsete udfordringer undervejs fuldførte han sin uddannelse
  • Klar ved tasterne

    Klar ved tasterne

    transport ›Danske virksomheder kan søge tilskud til at elektrificere deres lastbiler og etablere ladeløsninger, når puljen til omstilling af tung transport åbner den 3. september. Meget tyder på, at der bliver rift om midlerne
  • Kurerfirma fortsætter leveringer til USA

    Kurerfirma fortsætter leveringer til USA

    transport ›Selvom flere postselskaber har sat levering til USA på pause på grund af nyt dekret fra Donald Trump, kan DHL Express fortsat levere forsendelser til USA og Puerto Rico
  • Pakkevolumen vokser

    Pakkevolumen vokser

    transport ›Bring fortsætter med at tage markedsandele på det danske pakkemarked. På trods af hård konkurrence er Brings pakkevolumen i Danmark steget med 28 procent i årets første halvår.
  • GLS Denmark udnævner ny salgsdirektør

    GLS Denmark udnævner ny salgsdirektør

    transport ›Michael Jønsson er hentet i egne rækker hos GLS Denmark og tiltræder sin nye stilling som salgsdirektør pr. 1. september