Vulkan Group overtager Euromasters danske aktiviteter fra 2024

Vulkan Group overtager Euromasters danske aktiviteter fra 2024

Efter at have overvejet flere muligheder for at kunne overdrage sine danske aktiviteter til en anden aktør, overgår Euromaster Danmarks medarbejdere den 1. januar 2024 til Vulkan Group

Euromaster Services and Management har underskrevet en aftale med Vulkan Group ApS, som overtager hele Euromasters Danmarks netværk - herunder 22 centre, salgsafdeling og administration.

Fra den 1. januar 2024 vil Euromaster Danmarks medarbejdere overgå til Vulkan Dæk, hvor de fortsat vil servicere kunder med samme høje kvalitet og services.

Indtil slutningen af december vil både Euromaster Danmark og Vulkan samarbejde for at sikre en glidende overgang for både medarbejdere og kunder. 

- Vi er glade for i dag at kunne offentliggøre aftalen med Euromaster Danmark, da vi har mange ting til fælles. Vi ser frem til fortsat at kunne tilbyde den høje service og kontakt til kunderne. Vi ønsker, at sammenlægningen vil skabe endnu mere værdi for både ansatte og kunder i det nye setup, siger Henrik Nielsen, Administrerende direktør i Vulkan Dæk.

Benoît Heubert, CEO i Euromaster Group udtaler:

- Euromaster Danmark og Vulkan kender allerede hinanden godt, da Vulkan i flere år har produceret og solgt Michelins regummierede produktlinje, Recamic, gennem Euromaster Danmark.

- Jeg er glad for, at vores danske medarbejdere snart overgår til Vulkan A/S. Vi ved, at deres unikke ekspertise og know-how bliver anerkendt.

- De kommer alle til at spille en central rolle for at opretholde serviceniveauet for alle forretningssegmenter og kunder.

- Jeg ser positivt på fremtiden, da Euromaster Danmark og Vulkan A/S deler samme passion for både medarbejdere og kunder.

-hawin

 

Om Euromaster 
Euromaster er en europæisk kæde ejet af Michelin. Euromaster tilbyder dæk- og autoservice for både privat- og erhvervskunder, fordelt ud på 2.600 lokationer i 19 lande.  


Om Vulkan Group
Vulkan Group er et familieejet dansk selskab, som ejer Vulkan Dæk, etableret i 1963. Vulkan Dæk producerer regummierede dæk til transportindustrien og servicerer kunder i Danmark, Sverige og Norge – og specialiserer sig i Michelins Recamic og Marangonis RingTread system.

27/11 2023
  • GLS' nye distributionscenter i Randers er åbnet

    GLS' nye distributionscenter i Randers er åbnet

    transport ›I sidste uge slog pakkedistributøren dørene op til centret, der øger kapacitet markant og medfører bl.a. flere arbejdspladser, mindre motorvejskørsel og flere elbiler
  • Grøn flyrute er helt sort

    Grøn flyrute er helt sort

    transport ›Norwegians kommende indenrigsrute med biobrændsel udleder ifølge rapport mere CO2 end traditionelt flyfuel. Forbrugerrådet TÆNK kalder grøn betegnelse for Greenwashing
  • Den bedste - for femte år i træk

    Den bedste - for femte år i træk

    transport ›DHL Express' omkring 45.000 medarbejdere har endnu engang kårets deres arbejdsplads til Europas bedste
  • Norwegian skal flyve første 'grønne' indenrigsrute

    Norwegian skal flyve første 'grønne' indenrigsrute

    transport ›Selskabet har sammen med sine samarbejdspartnere vundet statens udbud om at flyve med 40% Sustainable Aviation Fuel (SAF) mellem Aalborg og København. Udbuddet er det første af sin slags i EU
  • Nye dækregler i Danmark og Sverige – allerede nu

    Nye dækregler i Danmark og Sverige – allerede nu

    transport ›I Danmark gælder nye dækregler også for lastbiler og busser til denne vinter – og i Sverige er lovgivningen strammet væsentligt, hvilket kan udfordre den tunge sektor
  • AI hjælper med flådestyringen

    AI hjælper med flådestyringen

    transport ›Flåderådgiver fra Webfleet er en ny AI-drevet løsning, der skal gøre det enklere, hurtigere og mere effektivt for flådeteams at få adgang til drifts- og performance-data
  • Styrker sikkerhedsparkering for tung trafik

    Styrker sikkerhedsparkering for tung trafik

    transport ›Sikkerhedsparkeringen til 35 lastbiler er resultatet af et strategisk samarbejde mellem Drivers First, Venturi Fastigheter og Øresundsbron
  • Fisketransport i kasser af forbrugerplast

    Fisketransport i kasser af forbrugerplast

    transport ›Fossile råvarer er erstattet med BASF-pyrolyseolie fra forbrugerplast i de transportkasser fra Knauf Industries, som blandt andre er taget i brug af en spansk seafood-leverandør