Bedre uddannelse til chauffører – erhvervsskoler i nyt samarbejde

Bedre uddannelse til chauffører – erhvervsskoler i nyt samarbejde

Kørelærere fra Uddannelsescenter Holstebro skal nu undervise i Viborg og Skive, mens Mercantec overtager kurser i brug af teleskoplæssere

Chaufførerne i Midt- og Vestjylland får nu endnu bedre muligheder for at uddanne sig.

Det skyldes et nyt samarbejde mellem Uddannelsescenter Holstebro og Mercantec. Fremover vil kørelærere fra Holstebro undervise på Mercantecs afdelinger i Viborg og Skive, og de vil tage moderne udstyr og biler med sig.

De to erhvervsskoler har indgået en aftale om at udnytte stordriftsfordele. Det indebærer også, at Uddannelsescenter Holstebro nedlægger sine kurser i brug af teleskoplæssere. I stedet henvises der til de uddannelser, som Mercantec gennemfører på sin afdeling i Ulfborg.

Ved at samle kræfterne kan skolerne tilbyde mere uddannelse. For eksempel vil der fremover begynde et kursus til lastbilkørekort i Viborg hver anden uge. Holdene går i gang, uanset hvor mange der tilmelder sig.

Samarbejdsaftalen mellem erhvervsskolerne træder i kraft den 1. april, og allerede den 4. april begynder det første kursus i Viborg.

Uddannelsescenter Holstebro overtager biler og andet udstyr fra Mercantec og lejer sig fremover ind i de hidtidige lokaler i Viborg og Skive. Kommende kursister kan også stadig rette henvendelse i Viborg og Skive.

Uddannelsescenter Holstebro har i forvejen et samarbejde med Herningsholm Erhvervsskole.
Det indebærer, at der nu udbydes chaufførkurser med undervisning i Herning. Tidligere har chauffører i Herning måttet rejse efter uddannelse, hvis de ville på en erhvervsskole.

Chauffører skal hvert femte år gennem en efteruddannelse, som EU forlanger. Derfor er der et stort behov for kurser.

Undervisningen er både rettet mod chauffører i job og ledige.

- Vi har i forvejen 8-9 kørelærere og andre lærere i Holstebro, og den stab vil vi udvide og udnytte bedre gennem det nye samarbejde, siger direktør Ann Østergaard fra Uddannelsescenter Holstebro.

Direktør Kirsten Holmgaard fra Mercantec siger, at det vigtigt, at der fortsat findes et bredt udbud af kørekortgivende kurser i Skive og Viborg.

- Det har vi sikret via samarbejdsaftalen med Uddannelsescenter Holstebro. Vi har også fremtidssikret udbuddet af kurser i brug af teleskoplæssere, fordi vi nu kan samle deltagere fra et større geografisk område på vores afdeling i Ulfborg, siger Kirsten Holmgaard.


-mklarlund

21/3 2016
  • Innovationsfonden investerer 40 mio. kr. i danske robotter og AI-løsninger

    Innovationsfonden investerer 40 mio. kr. i danske robotter og AI-løsninger

    uddannelse ›Danske og europæiske produktionsvirksomheder er under et stigende pres i en verden under konstant forandring. Gennem det nye forsknings – og innovationsprojekt, MADE skal industrien hjælpes til at blive modstandsdygtige - bl.a. ved at bruge og udvikle nye digitale løsninger
  • Faglært arbejdskraft på vej – nye svende fra UCH

    Faglært arbejdskraft på vej – nye svende fra UCH

    uddannelse ›Uddannelsescenter Holstebro, UCH har netop afsluttet forårets svendeprøver for eleverne på lager- og logistikuddannelserne
  • Aabenraa Kommune og Padborg Transportcenter hjælper udsatte unge

    Aabenraa Kommune og Padborg Transportcenter hjælper udsatte unge

    uddannelse ›Aabenraa Kommune har indgået et partnerskab med Padborg Transportcenter om en indsats for primært udsatte unge, der ikke er i beskæftigelse eller uddannelse. Målsætningen er, at flere unge kommer ud af offentlig forsørgelse.
  • Lov skal stoppe vildledende, grøn markedsføring

    Lov skal stoppe vildledende, grøn markedsføring

    uddannelse ›Ord som "grøn”, ”bæredygtig” og ”miljøvenlig” skal fra september næste år være ulovligt at bruge for virksomheder, hvis de ikke kan dokumentere det. Påstande om planlagt klimaneutralitet bliver også forbudt. Det er indholdet i et lovforslag, regeringen nu fremsætter i Folketinget
  • Flere unge vil være faglærte fra EUC Sjælland

    Flere unge vil være faglærte fra EUC Sjælland

    uddannelse ›Netop opgjorte ansøgningstal viser en markant fremgang i antallet af unge, der ønsker at tage en faglært uddannelse på EUC Sjælland. Ifølge uddannelseschef Ole Holm, hænger det sammen med, at de unge har fået øje på de mange karrieremuligheder, som erhvervsuddannelserne giver
  • Forberedelserne til HI-messen er i fuld gang

    Forberedelserne til HI-messen er i fuld gang

    uddannelse ›Med cirka syv måneder til 2025-udgaven af messen er udstillerne allerede i gang med at forberede deres stande og generelle indsats på messen. Og forventningerne er i top hos f.eks. Lemvigh-Müller, som blandt andet vil fokusere på VMT-løsninger via sit SMARTLager-koncept
  • Nyt AI-kursus til industriens medarbejdere

    Nyt AI-kursus til industriens medarbejdere

    uddannelse ›God, brugbar og relevant hjælp fra en AI kræver, at man som bruger kan skrive de rigtige spørgsmål og anmodninger til den kunstige intelligens på de rigtige måder. Og det vil det nye AMU-kursus ’Brug af AI prompting i industrien’ klæde industriens faglærte og ufaglærte medarbejdere på til
  • Det begyndte med en uge på prøve – det blev en kæmpe succes

    Det begyndte med en uge på prøve – det blev en kæmpe succes

    uddannelse ›Trods intensiv markedsføring er det svært at skaffe lærlinge nok i nogle brancher. Nu har en erhvervsskole opnået opsigtsvækkende succes ved at hjælpe eleverne over i ”ny mesterlære”-ordningen