''Historisk løft til erhvervsuddannelserne sikrer flere faglærte''Kasper Munk Rasmussen er uddannelseschef i SMVdanmark.

''Historisk løft til erhvervsuddannelserne sikrer flere faglærte''

Ja, sådan lyder det fra SMVdanmark, der roser ny politisk aftale, som med et historisk stort beløb skal løfte kvaliteten på erhvervsuddannelserne. Det vil nemlig kunne mærkes hos tusindvis af unge over hele landet og sikre flere faglærte, lyder vurderingen

En ny, bred politisk aftale fordeler over 500 mio. kr. årligt til landets erhvervsuddannelser. Heraf går størstedelen til et direkte løft af økonomien på uddannelserne. 

- Den her aftale er et historisk stort løft af erhvervsuddannelserne målt på kroner og ører. Erhvervsuddannelserne har desværre været økonomisk underprioriterede.

- Den her aftale betyder, at fremtidige elever vil blive mødt af en højere kvalitet i form af blandt andet bedre og mere moderne udstyr.

- Det vil tusindvis af elever kunne mærke i hverdagen, så det glæder jeg mig meget over, siger Kasper Munk Rasmussen, uddannelseschef i SMVdanmark. 

Bedre hjælp til elever med udfordringer 
Initiativerne i aftalen har især fokus på at reducere frafaldet, der har ligget relativt højt på erhvervsuddannelserne. Blandt andet sætter man ind med bedre specialpædagogisk støtte (SPS) til elever med ordblindhed samt psykiske og fysiske diagnoser.  

- Antallet af elever med særlige udfordringer er i eksplosiv vækst, og på nogle uddannelser udgør gruppen faktisk flertallet. Vi kan se, at hjælp virker, så eleverne gennemfører deres uddannelser i langt højere grad, hvis de får den nødvendige støtte.

- Hjælpen mangler især ude på lærepladserne, men den kommer med nu, og på den måde får vi flere faglærte og færre unge uden uddannelse i Danmark, siger Kasper Munk Rasmussen.  

SMVdanmark fremhæver også eud-fleks-ordningen som et værdifuldt tiltag, der gør det muligt at tage en erhvervsuddannelse på nedsat tid for elever, der af forskellige grunde har nedsat arbejdsevne. 

Internationale erhvervsuddannelser 
Med aftalen bliver der også bedre muligheder for at tage en erhvervsuddannelse på engelsk eller tysk.   

- På nogle videregående uddannelser er næsten halvdelen af de studerende udenlandske, og den elevsammensætning har vi endnu til gode at se på erhvervsuddannelserne.

- Der ligger et kæmpe potentiale i at få flere udlændinge ind på danske erhvervsuddannelser, som undervisning på engelsk og tysk kan være med til at indfri, siger Kasper Munk Rasmussen.  

SMVdanmark forventer, at internationale elever på sigt kan blive et vigtigt bidrag til flere faglærte i Danmark.   

På trods af en positiv modtagelse, er der én ting, SMVdanmark savner i aftalen i forhold til fokus på talenter.  

- De danske erhvervsuddannelser er af virkelig høj kvalitet, og det skal vi værne om. Aftalen mangler målrettede initiativer, der fokuserer på talenterne og på at få de dygtigste unge til at vælge en erhvervsuddannelse.

- Vi havde håbet på øremærkede midler til faglig opkvalificering af underviserne på uddannelserne, siger Kasper Munk Rasmussen.  

-hawin

7/5 2025
  • - For få unge kommer i juniormesterlære

    - For få unge kommer i juniormesterlære

    uddannelse ›Opgørelse fra SMVdanmark viser, at regeringens forventning om, at 5 procent af en årgang skal i juniormesterlære, langt fra er indfriet. Organisationen efterlyser, at alle kommuner løfter ansvaret - især i de kommuner, hvor behovet er størst
  • Dancert godkendt til ny typeafprøvning af farlige maskiner

    Dancert godkendt til ny typeafprøvning af farlige maskiner

    uddannelse ›Personløftere, visse typer af hydrauliske pressere og maskiner med kunstig intelligens er nogle af de særligt farlige maskiner, som Teknologisk Instituts certificeringsorgan nu - som de eneste i Danmark - kan CE-certificere
  • Det skal være lettere at investere i produktionsanlæg

    Det skal være lettere at investere i produktionsanlæg

    uddannelse ›Virksomhedsguidens SMV-rettede vejledning får suppleret en ny digital indsats, som skal gøre det lettere og hurtigere for produktionsvirksomheder at etablere og udvide
  • Dansk medaljerekord ved årets EuroSkills

    Dansk medaljerekord ved årets EuroSkills

    uddannelse ›Det danske landshold ved EuroSkills Herning 2025 i sidste uge er kommet hjem med 27 medaljer - 1 guld, 6 sølv, 6 bronze og 14 Medallion for Excellence
  • Godt nyt for den grønne omstilling

    Godt nyt for den grønne omstilling

    uddannelse ›Diplomingeniøruddannelsen i Elektrisk energiteknologi på AU Herning er i voldsom vækst. På to år er antallet af førsteprioritetsansøgere vokset med mere end 200 procent
  • 20 danske startups præsenterer sig på HI

    20 danske startups præsenterer sig på HI

    uddannelse ›Når årets store teknologi-event, Technomania igen i år er en del af messen i næsten måned, vil en række teknologibaserede startup-virksomheder både udstille og pitche deres opfindelser
  • Kong Frederik besøger EuroSkills Herning 2025

    Kong Frederik besøger EuroSkills Herning 2025

    uddannelse ›Når 597 af Europas dygtigste, unge faglærte samles til Danmarks største uddannelsesevent i Herning fra på onsdag til fredag, kan de udover konkurrencerne se frem til besøg af Hans Majestæt, Kongen, som har meddelt sin ankomst på torsdag
  • Fokus på fremtidens faglærte

    Fokus på fremtidens faglærte

    uddannelse ›Gammel Havn i Middelfart blev atter forvandlet til et pulserende centrum for faglærte, for uddannelse, håndværk og karriereinspiration. Craftfestival 2025 samlede for fjerde år i træk kommunens 7.-10. klasser til to dage fyldt med oplevelser