Retningen er der, men initiativerne manglerKasper Munk Rasmussen, uddannelseschef i SMVdanmark.

Retningen er der, men initiativerne mangler

Ny politisk aftale tilfører tiltrængte midler til landets erhvervsskoler. Men selvom erhvervsuddannelserne dermed bliver gearet til at bidrage til den grønne omstilling, mener SMVdanmark af aftalen mangler initiativer der kan gøre erhvervsuddannelserne mere attraktive for de unge

Et flertal i Folketinget har i dag indgået en politisk aftale, der tilfører flere midler til erhvervsskolerne.

Det skal sikre, at skolerne kan bidrage til den grønne omstilling, og at erhvervsuddannelserne gøres mere attraktive gennem bl.a. bedre muligheder for at komme til udlandet. 

Konkret fordeles over 500 mio. kr. over de næste seks år. Bl.a. er der enighed om at bevilge 200 mio. kr. til et grønt udstyrsløft og 90 mio. kr. til efteruddannelse af lærere.

Derudover skal alle erhvervsskoler fremover i udgangspunktet tilbyde studieture til alle elever som en del af uddannelsesforløbet.

Samlet set er det positivt at erhvervsskolerne endelig får nogle af de penge, de er blevet lovet i mange år. Sådan lyder vurderingen fra SMVdanmark på dagens aftale. SMVdanmark repræsenterer 18.000 små og mellemstore virksomheder. 

- Uden flere faglærte med de rigtige kompetencer går Danmark glip af vækst og velstand, samtidig med at den grønne omstilling risikerer at blive både forsinket og væsentligt dyrere.

- Derfor er dagens aftale et vigtigt grønt løft af vores erhvervsuddannelser og et skridt i den rigtige retning, siger uddannelseschef i SMVdanmark Kasper Munk Rasmussen. 

Midler skal fordeles på mange skoler og mange uddannelser

Ifølge SMVdanmark er vi dog langt fra i mål.

- 200 mio. kr. til udstyr lyder af mange penge, men det er fordelt på 40 skoler og over en årrække, så reelt vil den enkelte skole have måske 1-1,5 mio. kr. til udstyr.

- Når det så skal fordeles ud på 10-20 uddannelser på hver enkelt skole, er pengene hurtigt brugt, siger Kasper Munk Rasmussen.

Han siger videre:

- Regeringen bør derfor være klar til at bruge mere af råderummet til et løft af erhvervsuddannelserne og ikke først i 2030, da det haster med at få uddannet flere faglærte.

Udlandsophold er vigtigt for ligestillingen med med gymnasiet

Udover et økonomisk løft af uddannelserne er det et hovedelement i aftalen, at flere unge kan komme til udlandet som en del af deres erhvervsuddannelse. Denne del er ifølge SMVdanmark helt afgørende. 

- Studieture og udlandsophold er vigtigt for at ligestille mulighederne på erhvervsuddannelserne med dem, man har på gymnasierne.

- Samtidig afsættes der midler til, at flere unge kan møde rollemodeller fra erhvervsuddannelserne i øjenhøjde. Det er også et virkelig godt initiativ, som vil gøre en forskel, siger Kasper Munk Rasmussen.

De største problemer på erhvervsuddannelserne med et for lavt optag og for højt frafald er dog stadig uløste med dagens aftale ifølge SMVdanmark.

I erhvervsorganisationen håber man, at politikerne er klar til at tænke nyt, når de efter sommerferien tager fat på næste runde af forhandlingerne om erhvervsuddannelserne.

- Vi mangler initiativer, der for alvor rykker noget i forhold til at få en større andel til at overveje at tage en erhvervsuddannelse. 

- Her skal regeringen have ros for arbejdet med at oprette en ny ungdomsuddannelse, HPX. Vi tror på, at den kan blive et attraktivt alternativ til gymnasiet for de unge, og som samtidig kan bygge bro til erhvervsuddannelserne,” siger Kasper Munk Rasmussen.

- Vi mener også, at der er brug for at gøre det mere økonomisk attraktivt at ansætte lærlinge ved at øge det tilskud, man får som læreplads.

- Det er helt afgørende, hvis vi skal sikre fremtiden for erhvervsuddannelserne i Danmark. Og som det sidste så bør politikerne sikre initiativer, der får elever tidligere ind på erhvervsuddannelserne.

- Eleverne på de danske erhvervsuddannelser er blandt Europas ældste, og her kunne man med fordel give et ekstra fradrag til de lærlinge, der starter tidligere på deres erhvervsuddannelse, siger Kasper Munk Rasmussen.

-hawin

7/6 2024
  • Innovationsfonden investerer 40 mio. kr. i danske robotter og AI-løsninger

    Innovationsfonden investerer 40 mio. kr. i danske robotter og AI-løsninger

    uddannelse ›Danske og europæiske produktionsvirksomheder er under et stigende pres i en verden under konstant forandring. Gennem det nye forsknings – og innovationsprojekt, MADE skal industrien hjælpes til at blive modstandsdygtige - bl.a. ved at bruge og udvikle nye digitale løsninger
  • Faglært arbejdskraft på vej – nye svende fra UCH

    Faglært arbejdskraft på vej – nye svende fra UCH

    uddannelse ›Uddannelsescenter Holstebro, UCH har netop afsluttet forårets svendeprøver for eleverne på lager- og logistikuddannelserne
  • Aabenraa Kommune og Padborg Transportcenter hjælper udsatte unge

    Aabenraa Kommune og Padborg Transportcenter hjælper udsatte unge

    uddannelse ›Aabenraa Kommune har indgået et partnerskab med Padborg Transportcenter om en indsats for primært udsatte unge, der ikke er i beskæftigelse eller uddannelse. Målsætningen er, at flere unge kommer ud af offentlig forsørgelse.
  • Lov skal stoppe vildledende, grøn markedsføring

    Lov skal stoppe vildledende, grøn markedsføring

    uddannelse ›Ord som "grøn”, ”bæredygtig” og ”miljøvenlig” skal fra september næste år være ulovligt at bruge for virksomheder, hvis de ikke kan dokumentere det. Påstande om planlagt klimaneutralitet bliver også forbudt. Det er indholdet i et lovforslag, regeringen nu fremsætter i Folketinget
  • Flere unge vil være faglærte fra EUC Sjælland

    Flere unge vil være faglærte fra EUC Sjælland

    uddannelse ›Netop opgjorte ansøgningstal viser en markant fremgang i antallet af unge, der ønsker at tage en faglært uddannelse på EUC Sjælland. Ifølge uddannelseschef Ole Holm, hænger det sammen med, at de unge har fået øje på de mange karrieremuligheder, som erhvervsuddannelserne giver
  • Forberedelserne til HI-messen er i fuld gang

    Forberedelserne til HI-messen er i fuld gang

    uddannelse ›Med cirka syv måneder til 2025-udgaven af messen er udstillerne allerede i gang med at forberede deres stande og generelle indsats på messen. Og forventningerne er i top hos f.eks. Lemvigh-Müller, som blandt andet vil fokusere på VMT-løsninger via sit SMARTLager-koncept
  • Nyt AI-kursus til industriens medarbejdere

    Nyt AI-kursus til industriens medarbejdere

    uddannelse ›God, brugbar og relevant hjælp fra en AI kræver, at man som bruger kan skrive de rigtige spørgsmål og anmodninger til den kunstige intelligens på de rigtige måder. Og det vil det nye AMU-kursus ’Brug af AI prompting i industrien’ klæde industriens faglærte og ufaglærte medarbejdere på til
  • Det begyndte med en uge på prøve – det blev en kæmpe succes

    Det begyndte med en uge på prøve – det blev en kæmpe succes

    uddannelse ›Trods intensiv markedsføring er det svært at skaffe lærlinge nok i nogle brancher. Nu har en erhvervsskole opnået opsigtsvækkende succes ved at hjælpe eleverne over i ”ny mesterlære”-ordningen