Retningen er der, men initiativerne manglerKasper Munk Rasmussen, uddannelseschef i SMVdanmark.

Retningen er der, men initiativerne mangler

Ny politisk aftale tilfører tiltrængte midler til landets erhvervsskoler. Men selvom erhvervsuddannelserne dermed bliver gearet til at bidrage til den grønne omstilling, mener SMVdanmark af aftalen mangler initiativer der kan gøre erhvervsuddannelserne mere attraktive for de unge

Et flertal i Folketinget har i dag indgået en politisk aftale, der tilfører flere midler til erhvervsskolerne.

Det skal sikre, at skolerne kan bidrage til den grønne omstilling, og at erhvervsuddannelserne gøres mere attraktive gennem bl.a. bedre muligheder for at komme til udlandet. 

Konkret fordeles over 500 mio. kr. over de næste seks år. Bl.a. er der enighed om at bevilge 200 mio. kr. til et grønt udstyrsløft og 90 mio. kr. til efteruddannelse af lærere.

Derudover skal alle erhvervsskoler fremover i udgangspunktet tilbyde studieture til alle elever som en del af uddannelsesforløbet.

Samlet set er det positivt at erhvervsskolerne endelig får nogle af de penge, de er blevet lovet i mange år. Sådan lyder vurderingen fra SMVdanmark på dagens aftale. SMVdanmark repræsenterer 18.000 små og mellemstore virksomheder. 

- Uden flere faglærte med de rigtige kompetencer går Danmark glip af vækst og velstand, samtidig med at den grønne omstilling risikerer at blive både forsinket og væsentligt dyrere.

- Derfor er dagens aftale et vigtigt grønt løft af vores erhvervsuddannelser og et skridt i den rigtige retning, siger uddannelseschef i SMVdanmark Kasper Munk Rasmussen. 

Midler skal fordeles på mange skoler og mange uddannelser

Ifølge SMVdanmark er vi dog langt fra i mål.

- 200 mio. kr. til udstyr lyder af mange penge, men det er fordelt på 40 skoler og over en årrække, så reelt vil den enkelte skole have måske 1-1,5 mio. kr. til udstyr.

- Når det så skal fordeles ud på 10-20 uddannelser på hver enkelt skole, er pengene hurtigt brugt, siger Kasper Munk Rasmussen.

Han siger videre:

- Regeringen bør derfor være klar til at bruge mere af råderummet til et løft af erhvervsuddannelserne og ikke først i 2030, da det haster med at få uddannet flere faglærte.

Udlandsophold er vigtigt for ligestillingen med med gymnasiet

Udover et økonomisk løft af uddannelserne er det et hovedelement i aftalen, at flere unge kan komme til udlandet som en del af deres erhvervsuddannelse. Denne del er ifølge SMVdanmark helt afgørende. 

- Studieture og udlandsophold er vigtigt for at ligestille mulighederne på erhvervsuddannelserne med dem, man har på gymnasierne.

- Samtidig afsættes der midler til, at flere unge kan møde rollemodeller fra erhvervsuddannelserne i øjenhøjde. Det er også et virkelig godt initiativ, som vil gøre en forskel, siger Kasper Munk Rasmussen.

De største problemer på erhvervsuddannelserne med et for lavt optag og for højt frafald er dog stadig uløste med dagens aftale ifølge SMVdanmark.

I erhvervsorganisationen håber man, at politikerne er klar til at tænke nyt, når de efter sommerferien tager fat på næste runde af forhandlingerne om erhvervsuddannelserne.

- Vi mangler initiativer, der for alvor rykker noget i forhold til at få en større andel til at overveje at tage en erhvervsuddannelse. 

- Her skal regeringen have ros for arbejdet med at oprette en ny ungdomsuddannelse, HPX. Vi tror på, at den kan blive et attraktivt alternativ til gymnasiet for de unge, og som samtidig kan bygge bro til erhvervsuddannelserne,” siger Kasper Munk Rasmussen.

- Vi mener også, at der er brug for at gøre det mere økonomisk attraktivt at ansætte lærlinge ved at øge det tilskud, man får som læreplads.

- Det er helt afgørende, hvis vi skal sikre fremtiden for erhvervsuddannelserne i Danmark. Og som det sidste så bør politikerne sikre initiativer, der får elever tidligere ind på erhvervsuddannelserne.

- Eleverne på de danske erhvervsuddannelser er blandt Europas ældste, og her kunne man med fordel give et ekstra fradrag til de lærlinge, der starter tidligere på deres erhvervsuddannelse, siger Kasper Munk Rasmussen.

-hawin

7/6 2024
  • Her er industriens danmarksmestre 2026

    Her er industriens danmarksmestre 2026

    uddannelse ›Efter tre intense konkurrencedage kulminerede dette års DM i Skills 2026 lørdag med kåringen af danmarksmestrene i 48 forskellige fag. Se vinderne fra industriens ni konkurrencefag
  • EU-topchef fremhæver Femern som vækstmotor

    EU-topchef fremhæver Femern som vækstmotor

    uddannelse ›Store investeringer i infrastruktur skal også skabe vækst i lokale virksomheder. Det budskab lød fra Sofia Alves fra Europa-Kommissionen ved afslutningen på Erhvervsfyrtårn Femern i Rødby
  • Fem projekter i spil til Plastprisen

    Fem projekter i spil til Plastprisen

    uddannelse ›3D-plastprint i storskala, digital beregning af klimaaftryk, strækhætte med 35 % certificeret genanvendt plast, filtersystem til mikroplast og omdannelse af CO2 til plast er i finalen til Plastindustriens pris
  • Kompetencerne løftes med teleskoplæssere

    Kompetencerne løftes med teleskoplæssere

    uddannelse ›AMU Syd tilbyder uddannelseskurser til kørsel med teleskoplæssere, og afholder dem på både på dansk, engelsk og polsk. Fornylig leverede Scantruck tre nye Manitou-teleskoplæssere til uddannelsesinstitutionen
  • Mere fondsstøtte til grønnere erhvervsuddannelser

    Mere fondsstøtte til grønnere erhvervsuddannelser

    uddannelse ›Villum Fonden har for tredje gang afsat 50 mio. kr. til at uddanne grønnere frontløbere på tværs af brancher - fra fødevareproduktion til transport
  • Kommuner sjofler juniormesterlære

    Kommuner sjofler juniormesterlære

    uddannelse ›Langt de fleste kommuner lever stadig ikke op til regeringens målsætning om, at mindst fem procent af eleverne i 8. og 9. klasse skal være i juniormesterlære
  • Seks ud af 10 kommende autolakerere er kvinder

    Seks ud af 10 kommende autolakerere er kvinder

    uddannelse ›Flere kvinder vælger traditionelle mandefag som f.eks. autolakerer, procesoperatør og lastbilchauffør. Det viser analyse fra Danske Erhvervsskoler og -Gymnasier
  •  Talenter fra 48 fag klar til DM i Skills

    Talenter fra 48 fag klar til DM i Skills

    uddannelse ›285 automatikteknikere, mekanikere, procesoperatører med mange flere stiller op til årets Danmarksmesterskab for unge faglærte til april