Uddannelse i value chain management på Sjælland

Uddannelse i value chain management på Sjælland

Erhvervsakademiet Copenhagen Business Academy vil med oprettelsen af uddannelse som professionsbachelor sætte fokus på bæredygtighed i hele værdikæden. Det første hold studerende starter i Lyngby til sommer

Uddannelsen er en 3,5-årig videregående uddannelse, som kommer omkring hele værdikæden med fokus på bæredygtighed, grøn omstilling og innovation.

– Uddannelsen henvender sig især til virksomheder, der skal have mere gang i den grønneomstilling og bedre styr på deres værdikædeledelse i et bæredygtigt perspektiv. Det kan være virksomheder, som måske er en del af en global værdikæde, samarbejder på tværs af grænser ogproducerer i udlandet, siger Line Louise Hansen, uddannelsesdirektør på Cphbusiness.

Stigende behov med øget lovgivning
Uddannelsen i value chain management er oprettet for at imødegå de behov, erhvervsakademiet ser hos danske virksomheder - heriblandt krav om ESG-rapportering.

– Det betyder, at de virksomheder, som vi uddanner til, har et øget fokus på hele værdikædeledelsen og på bæredygtighed. Både det grønne og f.eks produktionsvilkår hos alle de underleverandører, der indgår i værdikæden. De miljømæssige og sociale mål står man som mellemstor virksomhed i Danmark i dag til regnskab for. Ikke blot for ens egen virksomhed, men for hele værdikæden, siger Line Louise Hansen og fortsætter:

-– Der er kommet og kommer meget mere lovgivning for transport, produktion, affaldshåndtering og alt muligt andet, så kompetencer inden for værdikædeledelse og procesoptimering, som uddannelsen netop giver, er superrelevante for de små og mellemstore virksomheder i Danmark, som vi uddanner til.

Attraktiv uddannelse for virksomhederne
Uddannelsen udbydes allerede på VIA i Aarhus og Horsens, men med åbningen af uddannelsen på Cphbusiness til sommer 2024 får også virksomheder i Region Hovedstaden adgang til dimittender med de efterspurgte kompetencer. Det bliver taget godt imod.

82% af 203 virksomheder i Region Hovedstaden svarede i en Epinion-undersøgelse foretaget op til oprettelsen af uddannelsen i Lyngby, at de har behov for, at flere bliver uddannet med kompetencer inden for value chain management. 62% af virksomhederne forventer desuden, at det behov er endnu større om fem år.

Niels Østenkær, som er CEO for Copenhagen Chocolate Factory, udtaler i en støtteerklæring til oprettelsen af uddannelsen på Cphbusiness.

– En uddannelse, der vedrører procesoptimering i hele værdikæden og samtidig har stærkt fokuspå bæredygtighed og grøn omstilling, vil være attraktiv, ikke kun for Copenhagen Chocolate Factory, men for virksomheder generelt, som står over for at skulle implementere de mange vigtige strategier inden for ESG med så stor hensyntagen til både effektivitet og økonomi som muligt.

-lipe

11/3 2024
  • Ny uddannelse skal styrke forsyningskæderne

    Ny uddannelse skal styrke forsyningskæderne

    uddannelse ›En nytænkt diplomuddannelse i supply chain management starter til januar og skal give supply chain- og logistikmedarbejdere de kompetencer, som virksomhederne i stigende grad efterspørger
  • - For få unge kommer i juniormesterlære

    - For få unge kommer i juniormesterlære

    uddannelse ›Opgørelse fra SMVdanmark viser, at regeringens forventning om, at 5 procent af en årgang skal i juniormesterlære, langt fra er indfriet. Organisationen efterlyser, at alle kommuner løfter ansvaret - især i de kommuner, hvor behovet er størst
  • Dancert godkendt til ny typeafprøvning af farlige maskiner

    Dancert godkendt til ny typeafprøvning af farlige maskiner

    uddannelse ›Personløftere, visse typer af hydrauliske pressere og maskiner med kunstig intelligens er nogle af de særligt farlige maskiner, som Teknologisk Instituts certificeringsorgan nu - som de eneste i Danmark - kan CE-certificere
  • Det skal være lettere at investere i produktionsanlæg

    Det skal være lettere at investere i produktionsanlæg

    uddannelse ›Virksomhedsguidens SMV-rettede vejledning får suppleret en ny digital indsats, som skal gøre det lettere og hurtigere for produktionsvirksomheder at etablere og udvide
  • Dansk medaljerekord ved årets EuroSkills

    Dansk medaljerekord ved årets EuroSkills

    uddannelse ›Det danske landshold ved EuroSkills Herning 2025 i sidste uge er kommet hjem med 27 medaljer - 1 guld, 6 sølv, 6 bronze og 14 Medallion for Excellence
  • Godt nyt for den grønne omstilling

    Godt nyt for den grønne omstilling

    uddannelse ›Diplomingeniøruddannelsen i Elektrisk energiteknologi på AU Herning er i voldsom vækst. På to år er antallet af førsteprioritetsansøgere vokset med mere end 200 procent
  • 20 danske startups præsenterer sig på HI

    20 danske startups præsenterer sig på HI

    uddannelse ›Når årets store teknologi-event, Technomania igen i år er en del af messen i næsten måned, vil en række teknologibaserede startup-virksomheder både udstille og pitche deres opfindelser
  • Kong Frederik besøger EuroSkills Herning 2025

    Kong Frederik besøger EuroSkills Herning 2025

    uddannelse ›Når 597 af Europas dygtigste, unge faglærte samles til Danmarks største uddannelsesevent i Herning fra på onsdag til fredag, kan de udover konkurrencerne se frem til besøg af Hans Majestæt, Kongen, som har meddelt sin ankomst på torsdag