330.000 nye, tiltrængte kvadratmeter til Kalundborg HavnDet nye havneområde bliver opført ved siden af Asnæsværket på den sydlige del af Kalundborg Fjord til højre i billedet.

330.000 nye, tiltrængte kvadratmeter til Kalundborg Havn

Nye virksomheder har allerede henvendt sig for at reservere arealer

Af Lisbeth Petersen

- Hvis jeg i dag fik en henvendelse fra en virksomhed, som ville opføre en fabrik på Kalundborg Havn, ville jeg være nødt til at sige, at den i så fald max. måtte være på 25.000 m2. Mere plads har vi ikke.

Sådan siger havnedirektør Bent Rasmussen, som til gengæld kan glæde sig over, at trængslen på den Vestsjællandske vandside er et resultat af en langsigtet vækststrategi, og at der om to år er næsten en halv gang så meget havneareal som i dag.

Med lånegaranti fra kommunalbestyrelsen i Kalundborg Kommune og alle godkendelser i hus bliver der om godt et halvt år taget første spadestik til en udvidelse på et – i første omgang – 330.000 kvadratmeter stort område.

Ny Vesthavn er navnet, og den bliver opført på den sydlige del af Kalundborg Fjord, lige ved siden af Asnæsværket, som sammen med eksempelvis Statoil, Novo Nordisk og Novozymes har udgjort de gamle vækstmotorer, der har været med til at tiltrække endnu flere virksomheder gennem de senere år, hvor Kalundborg Havn har genemgået forvandlingen fra færgehavn til erhvervshavn.

- Det har været vores største succes at få ’konverteret’ størsteparten af de i alt 800.000 m2, vi råder over på det nuværende havneareal. Virksomheder som NOV Flexibles, som producerer pipelines til offshoreindustrien, lejer eksempelvis ca. 150.000 m2 havneareal, og kemigiganten BASF og Avista Oil, som renser spildolie til genanvendelse, lejer hver omkring 50.000 kvadratmeter og har bygget meget store fabrikker med op til 500 medarbejdere. Det er jo noget, som ikke blot kommer havnen men hele byen og kommunen til gode. Nu opruster vi med flere kvadratmeter, så havnen og den omkringliggende erhvervsklynge kan fortsætte med at bidrage aktivt til erhvervsudviklingen og beskæftigelsen, siger Bent Rasmussen.

Bedre forhold for containerskibe

Hvor den nuværende havn kan modtage skibe med en max. dybde på 11,4 meter, bliver Ny Vesthavn med sine15 meter Sjællands dybeste, og det giver ikke blot mulighed for nye skibstyper, men vil også gavne dem, som allerede sejler fast på havnen.

- Kalundborg Havn er Danmarks største kornhavn, og flere kornskibe sejler i øjeblikket ikke med fuld last, da de i så fald ville stikke for dybt. Nu vil de kunne laste mere på hvert skib. Og det første, vi kommer til at flytte over til det nye areal, er containerhavnen, fortæller Bent Rasmussen, som allerede har fået henvendelser fra virksomheder, som gerne vil reservere et område efter udvidelsen.

Havnens bestyrelse har gennem hele processen bakket op om udvidelsen, og ser den som en afgørende investering i fremtiden.

- Vi har i mange år kæmpet for at forbedre infrastrukturen til og fra Kalundborg, og den investering kommer kun, hvis vi vækster og øger bosætningen. På Kalundborg Havn vil vi gerne fortsætte med at bidrage til vækst og flere arbejdspladser, men det kræver forbedrede vilkår i form af mere plads, og derfor har vi valgt at udvide med Ny Vesthavn, siger bestyrelsesformand på Kalundborg Havn Jakob Beck Jensen (V).

 


Fakta om Ny Vesthavn

Ny Vesthavn kommer i første omgang til at brede sig over 330.000 kvadratmeter på

sydsiden af Kalundborg Havn vest for Asnæsværket

Der bliver opført 60.000 kvadratmeter til kajer, vej, parkering mv., og de resterende cirka 270.000 kvadratmeter kan benyttes til alle former for udlejning til havnebrugende industri

Projekt Ny Vesthavn er godkendt af diverse myndigheder og miljøinstanser

Byggeriet begynder i sommeren 2017 og forventes klar til drift i efteråret 2018.

11/11 2016
  • Kæmpe elfærger bestilt til Frederikshavn-Göteborg ruten

    Kæmpe elfærger bestilt til Frederikshavn-Göteborg ruten

    havne ›Det bliver verdens to første fossilfrie RoPax-færger i den størrelse, Stenaline vil indsætte på Kattegat senest i 2030. Aftalen er indgået mellem rederiet, Frederikshavn Kommune og Frederikshavn Havn
  • Opjusterede forventninger i Aarhus Havn

    Opjusterede forventninger i Aarhus Havn

    havne ›Erhvervslivets positive udvikling har sammen med en styrkelse af Aarhus Havns rutenetværk bidraget til stigende godsmængder og en høj aktivitet i første halvår af 2026. Det får havnen til at opjustere forventningerne til hele 2026
  • Landstrømsanlæg på vej i Aalborg

    Landstrømsanlæg på vej i Aalborg

    havne ›Port of Aalborg har indgået kontrakt med den danske Leap Solutions ApS om levering af et nyt hybridt landstrøms- og batterilagringssystem som skal bidrage til havnens overordnede elektrificeringsprojekt
  • Esbjerg Havn blandt verdens 25 mest innovative

    Esbjerg Havn blandt verdens 25 mest innovative

    havne ›Den vestjyske havn er, som den eneste danske, på en global Top 30-liste over innovative startup- og havnemiljøer. Anerkendelsen er vigtig for både konkurreceevnen og de 200 virksomheder på havnen
  • Danskerne strømmede til Göteborg - med færgen 

    Danskerne strømmede til Göteborg - med færgen 

    havne ›Antallet af danske passagerer på Stena Lines rute mellem Frederikshavn og Göteborg steg med 19 % fra juni til august sammenlignet med samme periode sidste år. Alene i juli var fremgangen på 26 %
  • Logistikområder er i høj kurs i energibyen

    Logistikområder er i høj kurs i energibyen

    havne ›Massive investeringer i den grønne omstilling og gasfelter giver stor efterspørgsel på lokaler og områder til lager og let produktion, men har ifølge Nordicals Esbjerg bredt sig til kontorer og boligejendomme
  • Kontrakt på forlængelsen af Vestmolen

    Kontrakt på forlængelsen af Vestmolen

    havne ›Hirtshals Havn har indgået kontrakt med Aarsleff om forlængelsen af Vestmolen. Entreprenøren bringer erfaringer fra flere europæiske havne- og kystanlæg til det største anlægsprojekt i Hirtshals Havns historie
  • Første kælderetage i Fehmern Bælt-forbindelsen

    Første kælderetage i Fehmern Bælt-forbindelsen

    havne ›Specialfartøjet IVY har gennemført en afgørende belastningstest, så man nu er klar til at nedsænke det første specialelement med kælderetage i tunnelarbejdet