Aarhus Havn styrker forretningen med ny projektdirektørHenrik Munch Jensen tiltræder som ny cpo hos Aarhus Havn.

Aarhus Havn styrker forretningen med ny projektdirektør

Aarhus Havn udvider direktørgruppen med en ny cpo, der skal styrke arbejdet med større, strategiske infrastruktur- og udviklingsprojekter. Det bliver den nuværende cfo, Henrik Munch Jensen, der udnævnes som ny cpo hos Danmarks største erhvervshavn

Aarhus Havn har over de seneste år oplevet markant fremgang og er i dag Danmarks største erhvervshavn, hvor der årligt sendes omkring 10 millioner ton gods over kajerne.

I de kommende år står Aarhus Havn over for en række større infrastruktur- og udviklingsprojekter, der skal bidrage til at sikre den fortsatte udvikling i Aarhus Havns kerneforretning.

Det sker ikke mindst som følge af en omdannelse til aktieselskab fra 1. april 2025. Det kræver en styrket indsats, som Thomas Haber Borch, ceo hos Aarhus Havn, glæder sig over, at Henrik Munch Jensen har takket ja til at stå i spidsen for.

- Det glæder mig utrolig meget, at Henrik Munch Jensen har takket ja til at blive vores nye cpo og stå i spidsen for arbejdet med nogle af vores mest afgørende projekter.

- Vi er udfordret på at kunne imødekomme den stigende efterspørgsel efter kajnære arealer, og det er derfor helt afgørende, at vi lykkes med at gennemføre nogle af de projekter, der allerede er på tegnebrættet, men også at identificere nye områder, som kan bidrage til vores fremtidige udvikling.

- Vi ved, at det kræver en vedholdende og kompetent indsats i samarbejde med samarbejdspartnere, myndigheder, politikere og borgere, og det er jeg ikke i tvivl om, at Henrik Munch Jensen er den rette til at stå i spidsen for, lyder det fra Thomas Haber Borch.

Henrik Munch Jensen har været ansat hos Aarhus Havn siden 1983 og har siden haft forskellige ledende stillinger. Han har siden 1991 været cfo, hvor han blandt andet har været ansvarlig for Aarhus Havns økonomifunktion og digitalisering.

- Jeg er glad for at få muligheden for at arbejde med noget af det, der på mange måder kan blive definerende for Aarhus Havns fremtid. Vi ser i øjeblikket, at havne har stor bevågenhed hos både regeringen og politikerne.

- Men vi møder også udfordringer, når vi skal udvikle vores arealer og vores forretning, og dem skal vi kunne håndtere.

- Det er svære opgaver, der ligger forude, men jeg er klar og glæder mig til at tage hul på dem sammen med vores samarbejdspartnere og dygtige kollegaer i vores organisation, siger Henrik Munch Jensen.

Henrik Munch Jensen tiltræder den nye stilling som cpo 1. april 2025. Aarhus Havn igangsætter nu rekrutteringen af en ny cfo.

-hawin

26/2 2025
  • Ny containerrekord i Aarhus Havn

    Ny containerrekord i Aarhus Havn

    havne ›I årets første ni måneder har Aarhus Havn haft en containervækst på 27 procent. Og i årets tredje kvartal har havnen opnået den højeste containeromsætning nogensinde
  • Bølgetestet havnebyggeri

    Bølgetestet havnebyggeri

    havne ›I et bølgebassin på Aalborg Universitet, tester forskere hvordan den kommende udvidelse af Hirtshals Havn bliver påvirket af elementernes rasen. Resultaterne giver kritisk information om konstruktionen
  • Test af autonom rengøring af containere

    Test af autonom rengøring af containere

    havne ›Helsingborg Havn og virksomheden MCS Robotics AB undersøger de kommende måneder, om en robotløsning med AI-styret billedegenkendelse kan bidrage til et bedre arbejdsmiljø og et mindre miljøaftryk
  • Ny cfo hos Aarhus Havn

    Ny cfo hos Aarhus Havn

    havne ›Rikke Bjørn Sørensen er ny økonomidirektør i Aarhus Havn. Med sig har hun masser af erfaring fra dansk erhvervsliv
  • Stærk efterårsferie for Molslinjen

    Stærk efterårsferie for Molslinjen

    havne ›Mange passagerer valgte vandvejen i efterårsferien. Og flere af dem benyttede Molslinjen. Rederiets ti færgeruter var blot 363 passagerer fra at slå rekorden fra 2019, som er det seneste normale år før corona
  • Esbjerg Havn bliver del af globalt innnovationsnetværk

    Esbjerg Havn bliver del af globalt innnovationsnetværk

    havne ›Havnen er blevet medlem af Port Innovators Network, som hjælper havne fra hele verden med at accelerere udviklingen af grønne teknologier og løsninger i den maritime sektor
  • Nuuk Havn skal have etableret en orlogskaj

    Nuuk Havn skal have etableret en orlogskaj

    havne ›Den grønlandske havn mangler tilgængelig kajplads. Derfor samarbejder Forsvarsministeriet og det selvstyreejede selskab, Sikuki Nuuk Harbour A/S om en orlogskaj, som også vil kunne anvendes af civile skibe
  • Containerterminal indviet i Fredericia

    Containerterminal indviet i Fredericia

    havne ›Lørdag den 4. oktober markerede ADP og Fredericia Shipping indvielsen af Fredericia Havns nye containerterminal. Den skal styrke havnens rolle som et effektivt og fremtidssikret logistikknudepunkt