Bornholmslinjen og Rønne Havn går sammen om nye færgesimuleringer

Bornholmslinjen og Rønne Havn går sammen om nye færgesimuleringer

De to parter vil nu sammen foretage de simuleringer af ind- og udsejlingsforholdene i havnen med rederiets skibe i vejrforhold, som ikke tidligere har været simuleret

Beslutningen er resultatet af  af et dialogmøde mellem havnen, rederiet og Ministeriet for Samfundssikkerhed og Beredskab (kontoret for 'Sikre Farvande')

Årsagen til mødet, som blev afholdt forrige fredag,  var rederiets rapporter om hændelser i og ved havnen, som er ved at blive bygget om.

Og resultatet blev en aftale om, at Bornholmslinjen og Rønne Havn nu i fællesskab vil gennemføre de færgesimuleringer, som Bornholmslinjen er i gang med forberedelserne til.

Det vil være færgesimuleringer med deltagelse af alle rederiets færger i trafikken til og fra Bornholm, som skal simuleres og testes i forhold til de kontraktuelt bestemte vejrminima.

- Vi var enige om, at der har været en række hændelser, som havde haft indflydelse på færgedriften. Disse hændelser er der både løbende og nu taget hånd om, så den slags situationer fremadrettet forsøges elimineret, siger Molslinjens administrerende direktør, Kristian Durhuus.

Han fortsætter:

-Vi var også enige om, at der er forhold, som ikke er simuleret, inden anlægsarbejderne begyndte i december 2023 - ligesom de skibe, der blev anvendt i simuleringerne - ikke er de skibe, som nu besejler Rønne Havn. Med det på plads kan vi nu sammen holde fokus på sikker besejling af havnen, mens anlægsarbejderne foregår. Så vi er tilfredse med mødet.

Myndigheder kvitterer for konstruktivt samarbejde
Kontoret for Sikre Farvande er glad for, at samarbejdet om at koordinere indsatsen under byggeriet har udviklet sig positivt, og også Rønne Havn er tilfreds:

- I Rønne Havn ser vi positivt på dialogmødet, hvor alle parter blev beriget med faktuelle forhold om hinandens observationer og processer i relation til anlægsarbejdet, siger Thomas Bay Jensen, COO på Rønne Havn A/S, og uddyber:

- Vi ser også positivt på Molslinjens behov for at gennemføre besejlingssimuleringer med de færger, der besejler Rønne Havn, hvilket er helt naturligt. Vi er meget tilfredse med, at også myndighederne kvitterer for, at de ser et konstruktivt samarbejde parterne imellem, og at de er tilfredse med den måde, anlægsarbejdet er koordineret med havnens brugere.

-lipe

1/3 2025
  • Afsluttet havneudvidelse og rekordresultat

    Afsluttet havneudvidelse og rekordresultat

    havne ›Rønne Havns største udbygning nogensinde er nu afsluttet, og selskabet bag præsenterer samtidig det hidtil bedste årsresultat
  • Aarhus Havn har ansat ny direktør

    Aarhus Havn har ansat ny direktør

    havne ›Havnebestyrelsen har udpeget Ulrik Andersen som CEO. Han kommer fra en stilling som kommunaldirektør i Thisted Kommune og tiltræder stillingen i Aarhus 1. maj
  • Tættere på globalt center for skibsreparationer

    Tættere på globalt center for skibsreparationer

    havne ›Danske Hoyer VMS Group styrker sin tilstedeværelse i Asien med et nyt regionalt hovedkontor tæt på Zhoushan Island – et af verdens vigtigste centre for skibsreparation og maritime services
  • Skagen Havn øger trafiksikkerheden

    Skagen Havn øger trafiksikkerheden

    havne ›Forud for krydstogtsæsonen etablerer havnen et nyt shuttlestoppested. Det skal gøre færdslen mere sikker for både de over 250.000 sejlende gæster og alle andre
  • EU-støttet kajudvidelse tager form i Aalborg

    EU-støttet kajudvidelse tager form i Aalborg

    havne ›CO2-fangst og -lagring er en af ambitionerne for projet i Port og Aalborg, som forleden markerede fremdriften i et kajareal, der bliver en vigtig del af et kommende modtagefacilitet for CO2
  • En af verdens største el-fragtfærger i drift

    En af verdens største el-fragtfærger i drift

    havne ›Scandlines nye færge, The Baltic Whale, blev tirsdag morgen sat i drift på Rødby-Puttgardenoverfarten. Hermed øger rederiet fragtkapaciteten med 27 procent på ruten
  • Ny havneterminal har nået sin fulde længde

    Ny havneterminal har nået sin fulde længde

    havne ›Selv om der stadig er et stykke vej til den kommende omniterminal i Aarhus Havn, er en milepæl nået med etableringen af 800 meter spuns
  • Hanstholm Havn overtager Hanstholm Stevedore

    Hanstholm Havn overtager Hanstholm Stevedore

    havne ›Øget kapacitet, driftsfordele og kundebetjening skal udvikles målrettet i et tættere samarbejde og styrke Hanstholm Havns position i Nordatlanten