Bornholmslinjen og Rønne Havn går sammen om nye færgesimuleringer

Bornholmslinjen og Rønne Havn går sammen om nye færgesimuleringer

De to parter vil nu sammen foretage de simuleringer af ind- og udsejlingsforholdene i havnen med rederiets skibe i vejrforhold, som ikke tidligere har været simuleret

Beslutningen er resultatet af  af et dialogmøde mellem havnen, rederiet og Ministeriet for Samfundssikkerhed og Beredskab (kontoret for 'Sikre Farvande')

Årsagen til mødet, som blev afholdt forrige fredag,  var rederiets rapporter om hændelser i og ved havnen, som er ved at blive bygget om.

Og resultatet blev en aftale om, at Bornholmslinjen og Rønne Havn nu i fællesskab vil gennemføre de færgesimuleringer, som Bornholmslinjen er i gang med forberedelserne til.

Det vil være færgesimuleringer med deltagelse af alle rederiets færger i trafikken til og fra Bornholm, som skal simuleres og testes i forhold til de kontraktuelt bestemte vejrminima.

- Vi var enige om, at der har været en række hændelser, som havde haft indflydelse på færgedriften. Disse hændelser er der både løbende og nu taget hånd om, så den slags situationer fremadrettet forsøges elimineret, siger Molslinjens administrerende direktør, Kristian Durhuus.

Han fortsætter:

-Vi var også enige om, at der er forhold, som ikke er simuleret, inden anlægsarbejderne begyndte i december 2023 - ligesom de skibe, der blev anvendt i simuleringerne - ikke er de skibe, som nu besejler Rønne Havn. Med det på plads kan vi nu sammen holde fokus på sikker besejling af havnen, mens anlægsarbejderne foregår. Så vi er tilfredse med mødet.

Myndigheder kvitterer for konstruktivt samarbejde
Kontoret for Sikre Farvande er glad for, at samarbejdet om at koordinere indsatsen under byggeriet har udviklet sig positivt, og også Rønne Havn er tilfreds:

- I Rønne Havn ser vi positivt på dialogmødet, hvor alle parter blev beriget med faktuelle forhold om hinandens observationer og processer i relation til anlægsarbejdet, siger Thomas Bay Jensen, COO på Rønne Havn A/S, og uddyber:

- Vi ser også positivt på Molslinjens behov for at gennemføre besejlingssimuleringer med de færger, der besejler Rønne Havn, hvilket er helt naturligt. Vi er meget tilfredse med, at også myndighederne kvitterer for, at de ser et konstruktivt samarbejde parterne imellem, og at de er tilfredse med den måde, anlægsarbejdet er koordineret med havnens brugere.

-lipe

1/3 2025
  • Så til søs - sikkerhedskurset er i havn

    Så til søs - sikkerhedskurset er i havn

    havne ›Molslinjen har lavet et øvelsesbassin ved Odden Færgehavn. Dermed kan de nemt sende interne kursister på sikkerhedskursus
  • Nye arealer til havvindmøllers komponenter

    Nye arealer til havvindmøllers komponenter

    havne ›Nyt kajnært oplagringsareal til sværgods på Thyborøn Havn er indviet til oplagring af stålkonstruktioner til installation på Danmarks største havvindmøllepark Thor
  • Brookfield bliver minoritetsejer i ADP

    Brookfield bliver minoritetsejer i ADP

    havne ›Med en kapitalindsprøjtning på 700 millioner kroner opnår en af verdens største infrastrukturforvaltere en ejerandel på 14,1 % i Associated Danish Ports. Investeringen skal gøre ADP til en af de førende havnevirksomheder i Norden
  • Mulige CO2-reduktioner for sejlførende handelsskibe

    Mulige CO2-reduktioner for sejlførende handelsskibe

    havne ›Ny målinger under virkelige sejladsforhold skal give indsigt i den reelle effekt af vindsejl på handelsskibe. Fire moderne sejl er netop installeret på Uni-Tankers’ M/T Jutlandia Swan, og snart skal Cleanship-projektet samle ny data til hele den maritime branche
  • El-færges batterier går i land

    El-færges batterier går i land

    transport ›Ærø el-færgen Ellens 26.000 battericeller er slidte. I stedet for at skrotte dem vil to SDU-forskere bruge batterierne i et nyt projekt, hvor de skal lagre sol og vind
  • Port of Aalborg indgår aftale med entreprenør om kæmpe kajudvidelse

    Port of Aalborg indgår aftale med entreprenør om kæmpe kajudvidelse

    havne ›En underskrevet entreprisekontrakt mellem Munck Havne & Anlæg og Port of Aalborg baner vej for etableringen af en kajudvidelse på 500 kajmeter og hele 60.000 kvadratmeter kajareal. Den nye kaj skal understøtte Nornes kommende CO2-modtagefacilitet og åbner samtidig for en markant udvidelse af havnens kajnære erhvervsarealer til fx vindindustrien
  • Nyt kulturhus bringer liv til Hirtshals Havn

    Nyt kulturhus bringer liv til Hirtshals Havn

    havne ›Moonshine er det nye samlingssted for kultur og fællesskab i Hirtshals. Det er det tidligere smedjeværksted på Sydvestkajen 5 på Hirtshals Havn som lægger lokaler til. Tirsdag den 17. juni var der officiel åbning
  • Driftssikkerhed i højsædet: CMP satser igen på Terberg

    Driftssikkerhed i højsædet: CMP satser igen på Terberg

    truck ›Der er ingen grund til at ændre på noget, der fungerer. Det er filosofien hos Copenhagen Malmö Port, CMP, der netop har modtaget ni fabriksnye Terberg RT283 terminaltraktorer fra N.C. Nielsen. Faktisk er de blåmalede terminaltraktorer tredje generation hos CMP, og maskinvalget understreger at den dansk-svenske havneoperatør fortsat har skarpt fokus på driftssikkerhed, stabilitet og maksimal oppetid