Den Perfekte Storm giver røde tal på bundlinjen i Thyborøn

Den Perfekte Storm giver røde tal på bundlinjen i Thyborøn

Thyborøn Havn aflægger regnskab med den næststørste omsætning i havnens historie i 2024. Samtidig viser det første gang underskud efter et udfordrende år for fiskeriet - bl.a. som følge af øget vedligeholdelse og det britiske stop for topisfiskeriet

Efter en lang årrække med sund udvikling og stabilt millionoverskud er Thyborøn Havn løbet ind i et år med underskud for første gang.

- Man kan sige, at vi er løbet ind i den perfekte storm under vores udvikling, men vi ryster ikke på hånden af den grund, siger formanden for Thyborøn Havns bestyrelse, Karl Kristian Bro.

Thyborøn Havns regnskab 2024 ender på et resultat på den næsthøjeste omsætning i havnens historie efter omsætningsrekorden fra 2023, og lander for anden gang over 51,53 mio.kr. Alligevel viser regnskabet et underskud på 3,6 millioner kroner. Det er der flere årsager til.

Et udfordret fiskeri
De velkendte udfordringer i fiskeriet, hvor Storbritannien har valgt at lukke for tobis-fiskeriet på Dogger Banke, som var det primære fiskeområde for industrifiskerne rammer Thyborøn hårdt, for vi har en lang tradition for gode landinger af tobis, udtaler Karl Kristian Bro, formand for Thyborøn Havns bestyrelse.

Pga. omstruktureringer af fiskeriet og faldende kvoter kom også konsumfiskeriet i tilbagegang i 2024. Sammenlignet med de seneste 12 år har 2024 samlet set været det dårligste år for fiskeriet på Thyborøn Havn.
Tilbagegangen i fiskeriet har været en generel tendens i Danmark. Thyborøn Havn fastholder sin position som Danmarks andenstørste fiskerihavn i 2024.

Ekstraordinære udgifter og solid egenkapital
Oven i tilbagegangen i fiskeriet har havnen afholdt væsentlige vedligeholdelsesudgifter til blandt andet oprensning i indsejlingen og havnens indre bassiner.

- Og så har vi haft ekstra udgifter for at finde en ny direktør. Vi har dels haft professionel hjælp til at finde den rette direktør Kjartan Ross, og i en indkøringsperiode har vi haft lønninger til to direktører, siger Karl Kristian Bro.

- Vi har haft en lang periode med stabilt overskud på havnen, og egenkapitalen på 151 mio. kr. gør, at vi sagtens kan tage sådan et udsving, siger Karl Kristian Bro.

- På den lange bane - allerede i år - forventer vi at få positive resultater igen, siger formanden.

Både tilbagegang og fremgang i godsmængder
Sammenlignet med 2023, som var et ekstraordinært år, hvor store tunge komponenter til det største havvindmøllepark projekt i Thyborøn Havns historie blev indskibet før installation på havvindmølleparken Vesterhav Nord og Syd, så gik den samlede godsmængde en anelse tilbage i 2024. Godsmængden endte dog samlet set gennemsnitligt på niveau med tidligere år, med 1,625 mio. tons gods.

Sten og grus, som pr definition vejer tungt i godsstatistikken, havde en mindre tilbagegang i 2024. Til gengæld var højværdi godstyper som kemikalier og olie i fremgang.

Over de seneste 10 år er godsomsætningen vokset fra 0,8 mio. tons om året til over 1,6 mio. tons gods og Thyborøn Havn placerer sig derfor som en betydningsfuld godshavn, der nærmer sig pladsen som Danmarks 10. største godshavn.

Fremtiden tegner lys og byder på mere aktivitet
Offshore segmentet og herunder installation og drift af havvindmølleparker har i dag udviklet sig til at være en stabil forretning på Thyborøn Havn også i år uden havvindmøllepark installations projekter på havnen. Offshore forretningen udgjorde således 14% af Thyborøn Havns omsætning i 2024.

Selvom fiskeriet er et stort fokusområde for havnen, ventes erhvervet fortsat at være udfordret i 2025. Til gengæld er der udvikling på en række andre områder, hvor havnen gennem de senere år har satset.

- Vi er jo en infrastrukturhavn, der skal levere arealer, kajanlæg og vanddybder. Får man trykket på de rigtige steder, kan vi også være med til at fremme en erhvervsudvikling, siger Karl Kristian Bro.

Det kan allerede ses på landarealerne i Sydhavnen, hvor blandt andet vindmølleproducenten Siemens Gamesa Renewable Energy A/S i øjeblikket anvender arealer til midlertidig oplagring af tårn sektioner til forsinkede amerikanske havvindmølleparker.

Og det tyske energiselskab RWE benytter i øjeblikket havnen i Thyborøn som installationshavn til fundamentdele, der skal installeres på Danmarks kommende største havvindmøllepark Thor. Faktisk endnu et rekordstort projekt i havnens historie, denne gang med komponenter til hele 72 vindmøller.

-2025 bliver således igen et år med et stort havvindmøllepark installationsprojekt på havnen i Thyborøn. Og så er den nye sydhavnsmølle kommet i drift, hvilket også er med til at sikre havnen en stabil indtægt, lyder det fra havnebestyrelsen.

-lipe

 

17/3 2025
  • Kystsikring i Esbjerg Havn viser tegn på øget biodiversitet

    Kystsikring i Esbjerg Havn viser tegn på øget biodiversitet

    havne ›Et kystsikringsprojekt i Esbjerg Havn, der på sigt skal omfatte flere hundrede betonenheder, der er designet specifikt til formålet, viser allerede efter ti uger et sundt biologisk miljø under havoverfladen
  • Ændringer i direktionen på Aarhus Havn

    Ændringer i direktionen på Aarhus Havn

    havne ›Aarhus Havn har besluttet at ændre sammensætningen af direktionen og nedlægger derfor stillingen som chief project officer, cpo. På den baggrund fratræder Henrik Munch Jensen sin stilling
  • Forskning i fremtidens maritime sektor

    Forskning i fremtidens maritime sektor

    havne ›Lektor i politik og forvaltning Lena Brogaard står i spidsen for et nyt forskningsprojekt, der samler eksperter fra hele universitetet om fremtidens maritime udfordringer
  • Elektrisk fremtid er på plads

    Elektrisk fremtid er på plads

    havne ›To enorme batteripakker bliver hjertet i Molslinjens grønne omstilling af hurtigfærgerne. BOS Power er valgt til at bygge batterierne til verdens største elektrificeringsprojekt til søs
  • Molslinjen går elektrisk sommer i møde

    Molslinjen går elektrisk sommer i møde

    havne ›Med næsten 30.000 afgange venter der en travl sommer for Molslinjens færgeruter over hele Danmark. Og denne sommer vil næsten 58 % af alle de afgange blive sejlet på strøm. Den kommende højsæson bliver dermed den mest elektriske færgesommer nogensinde.
  • Rekordår for investeringer og innovation i Esbjerg Havn

    Rekordår for investeringer og innovation i Esbjerg Havn

    havne ›Esbjerg Havn lukkede 2025 med et overskud på 76,5 mio. kr. og en omsætning på 339 mio. kr. Et solidt resultat, men det er de rekordstore investeringer, den høje innovationsaktivitet og den fortsatte udvikling af havnens faciliteter, der kendetegner året
  • Krydstogtgæster bruger over 87 millioner kroner i Aarhus

    Krydstogtgæster bruger over 87 millioner kroner i Aarhus

    havne ›En ny undersøgelse viser, at de besøgende fra krydstogtskibene i Aarhus i 2025 brugte over 87 millioner kroner i Aarhus og regionen. Samtidig viser undersøgelsen, at over hver tredje gæst har lyst til at besøge Smilets By igen på en landbaseret ferie
  • ADP tonser derudaf

    ADP tonser derudaf

    havne ›ADP har i maj 2026 rundet en million tons gods på en måned. Det sker for første gang siden 2014 og afspejler en markant ændring i sammensætningen af gods, hvor flere segmenter nu bidrager til det samlede aktivitetsniveau