Et godt midlertidigt håndværkertilbud

Et godt midlertidigt håndværkertilbud

Når en del af de mange håndværkere fra Femern-Bælt-forbindelsen skal hjem og slappe af efter en lang arbejdsdag bliver det til den nye Adapteo Femern-camp, som Adapteo har opført i Rødby. Fælles for de 500 pavilloner er det høje komfortniveau og den hyggelige atmosfære. I oktober 2023 kunne de første 250 boliger bosættes

Opførslen af de 500 midlertidige pavilloner i Rødby sker på grund af den stigende erhvervsaktivitet i Rødby, hvor mange virksomheder har brug for midlertidig indkvartering af deres medarbejdere.

Og selvom Adapteos modulbygninger ikke kan måle sig med håndværkernes egne hjem, så er missionen fra pavillionleverandørens side stadig at skabe trygge og behagelige rammer til håndværkerne:

- Håndværkerne skal tilbringe adskillige uger adskilt fra deres familier for at arbejde. Tendensen synes ofte at være, at midlertidige løsninger ikke behøver at være af høj kvalitet.

- Men personligt mener jeg, at vi i midlertidige boliger som vores bør prioritere ekstraordinær komfort og tryghed.

- Det er nemlig med til at skabe en følelse af hjemlighed hos beboerne, fastslår Jens Schmidt, seniorprojektleder og Head of Camp and Accommodation hos Adapteo.

Specifikke krav og specifikke udfordringer
Campen, som allerede har opnået anerkendelse med sin energicertificering, har stillet pavillonleverandøren over for forskellige udfordringer.

Foruden kravene til at opføre en energicertificeret camp, har de også skullet håndtere boligspecifikke krav fra bygherrens side:

- Eftersom pavillonerne skal anvendes til beboelse, har der fra bygherrens side været en række krav, der skulle tages højde for. Blandt andet har der været krav om et minimumsareal pr. bolig, adgang til eget badeværelse og adgang til fællesrum.

- Det er klart, at specifikke krav som disse udfordrer os som pavillionleverandør, men det er også med til at gøre opgaven spændende, udtaler Jens Schmidt.

Ud over de nødvendige krav til indretningen har der også været andre initiativer målrettet til at forme en mere komfortabel og varieret hverdag for gruppen af håndværkere.

Som en del af denne ambition har Adapteo indgået et samarbejde med Lalandia, der udover at administrere selve området også giver adgang til en række faciliteter.

Det betyder, at håndværkerne nu kan besøge deres nabo, når arbejdsdagen er ovre, hvilket bidrager til at skabe en mere social ramme:

- Lalandia har stillet deres badeland, fitness og padelbaner til rådighed for håndværkerne. For håndværkerne betyder det, at de ikke er begrænset til deres boliger på samme måde, men også har mulighed for at komme ud og opleve forskellige aktiviteter.

- Det betyder, at de kan etablere en daglig rutine i Rødby, og det er med til at forbedre deres midlertidige ophold i Rødby, forklarer Jens Schmidt, seniorprojektleder hos Adapteo.

Forventningen er en hurtig afsætning
Den første halvdel af boligerne forventes klar til brug fra 1. oktober og består af 250 boliger: 50 boliger på 37 m2 og 200 værelser på 18 m2.

Alle boligerne er enkeltværelser med køkken/tekøkken samt toilet og bad – og så er de 500 pavilloner udstyret med solpaneler og varmepumper. Hos Adapteo forventer man at have fyldt godt op allerede ved slutningen af året:

- Vi forventer allerede at have indkvarteret de første 250 pavilloner fra den første fase ved slutningen af året, fortæller Jens Schmidt.

Adapteo arbejder samtidig på renoveringen af de næste 250 pavillioner, der udgør anden fase. Det vides endnu ikke, hvornår anden fase af Adapteo Camp – Femern forventes færdig.

-hawin

10/10 2023
  • Nyt ejerskab markeret i Hanstholm Havn

    Nyt ejerskab markeret i Hanstholm Havn

    havne ›Den 1. august blev snoren klippet som symbol på det nye partnerskab mellem ADP og Thisted Kommune, der nu ejer Hanstholm Havn med henholdsvis 51 og 49 procent. Ejerskabet skal styrke havnens konkurrencekraft og realisere potentialet i den nordvestjyske havn
  • Elektriske kæmpe-færger i sigte på Kattegat

    Elektriske kæmpe-færger i sigte på Kattegat

    havne ›Molslinjen har bestilt to batteridrevne katamaraner til ruten mellem Sj. Odde og Aarhus, og dermed skudt verdens største elektrificeringsprojekt til søs i gang. Australske Incat skal bygge færgerne, som sammen med en tredje ventes til Danmark i løbet af 2027 og 2028
  • Så til søs - sikkerhedskurset er i havn

    Så til søs - sikkerhedskurset er i havn

    havne ›Molslinjen har lavet et øvelsesbassin ved Odden Færgehavn. Dermed kan de nemt sende interne kursister på sikkerhedskursus
  • Nye arealer til havvindmøllers komponenter

    Nye arealer til havvindmøllers komponenter

    havne ›Nyt kajnært oplagringsareal til sværgods på Thyborøn Havn er indviet til oplagring af stålkonstruktioner til installation på Danmarks største havvindmøllepark Thor
  • Brookfield bliver minoritetsejer i ADP

    Brookfield bliver minoritetsejer i ADP

    havne ›Med en kapitalindsprøjtning på 700 millioner kroner opnår en af verdens største infrastrukturforvaltere en ejerandel på 14,1 % i Associated Danish Ports. Investeringen skal gøre ADP til en af de førende havnevirksomheder i Norden
  • Mulige CO2-reduktioner for sejlførende handelsskibe

    Mulige CO2-reduktioner for sejlførende handelsskibe

    havne ›Ny målinger under virkelige sejladsforhold skal give indsigt i den reelle effekt af vindsejl på handelsskibe. Fire moderne sejl er netop installeret på Uni-Tankers’ M/T Jutlandia Swan, og snart skal Cleanship-projektet samle ny data til hele den maritime branche
  • El-færges batterier går i land

    El-færges batterier går i land

    transport ›Ærø el-færgen Ellens 26.000 battericeller er slidte. I stedet for at skrotte dem vil to SDU-forskere bruge batterierne i et nyt projekt, hvor de skal lagre sol og vind
  • Port of Aalborg indgår aftale med entreprenør om kæmpe kajudvidelse

    Port of Aalborg indgår aftale med entreprenør om kæmpe kajudvidelse

    havne ›En underskrevet entreprisekontrakt mellem Munck Havne & Anlæg og Port of Aalborg baner vej for etableringen af en kajudvidelse på 500 kajmeter og hele 60.000 kvadratmeter kajareal. Den nye kaj skal understøtte Nornes kommende CO2-modtagefacilitet og åbner samtidig for en markant udvidelse af havnens kajnære erhvervsarealer til fx vindindustrien