Mere gods, større skibe og flere anløb hos Port of Aalborg

Mere gods, større skibe og flere anløb hos Port of Aalborg

Godsomsætningen via Port of Aalborg steg med knap 20 procent i 2024, og det skyldes blandt andet større eksport af elementer til den grønne omstilling, korn og foderstoffer samt byggematerialer

2024 bød på øget aktivitet både til lands og til vands på Port of Aalborgs arealer. Godsomsætningen landede på 2,5 millioner tons, og det er en anselig stigning sammenlignet med de 2,1 millioner tons gods, som Port of Aalborg håndterede i 2023.

Den positive udvikling skyldes blandt andet, at der er kommet flere skibe til Aalborg – 901 skibe mod 808 året før – og særligt at skibene gennemsnitligt set er større og dermed kan fragte mere gods end tidligere.

- Det er meget tilfredsstillende, at antallet af skibsanløb nu igen er stigende og er steget med over 10 procent fra 2023 til 2024, mens skibene fortsat bliver større, siger adm. direktør i Port of Aalborg, Kristian Thulesen Dahl og fortsætter:

- Den grønne omstilling er et godt eksempel på udviklingen, da eksempelvis komponenter til vindmølleindustrien bliver større og større.

- Vi har i 2024 håndteret mere stykgods til den grønne omstilling, blandt andet som følge af at flere virksomheder på havnen er leverandører til nogle af verdens største havvindmølleparker. Og vi forventer, at den udvikling vil fortsætte over de kommende år.

Foruden elementer til den grønne omstilling oplevede havnen en markant godsvækst inden for korn, foderstoffer og materialer til byggebranchen.

Modsat blev der importeret mindre benzin og diesel, hvilket blandt andet kan tilskrives det stigende antal elbiler.

Derudover har havnen håndteret færre godstog som følge af, at Banedanmark i efteråret renoverede jernbanesporene mellem Aarhus og Aalborg.

Containerterminal er økonomisk bæredygtig
Containertrafikken ind og ud af Aalborg bød også på fremgang. I oktober overgik antallet af håndterede containere niveauet fra hele 2023.

Kristian Thulesen Dahl er godt tilfreds med udviklingen af containerterminalen, som havnen har driftet siden 2023.

- I dag drives terminalen med det formål at levere optimale betingelser for erhvervslivet, og vi oplever fortsat stigende interesse fra rederier, speditører og de nordjyske virksomheder.

- Vi er på blot to år lykkedes med at gøre containerterminalen økonomisk bæredygtig, og vi skal bare fortsætte, for potentialet er rigtig stort, siger Kristian Thulesen Dahl og fortsætter:

- Det tager tid for virksomheder at omstille deres logistik-setup, men kunderne og godset er der.

- Vi ved, at vi er konkurrencedygtige, og at virksomheder potentielt kan spare både tid og penge ved at tilvælge Aalborg Containerterminal, fordi vi har et setup, der gør os meget fleksible.

- Samtidig har terminalens lokale forankring stor betydning, fordi virksomhederne ikke behøver at sende containerne ud på landevejene til andre landsdele. Dermed kan de spare CO2 og aflaste det i forvejen pressede vejnet.

Containertrafikken ind og ud af Aalborg håndteres primært via ugentligt anløb til og fra Hamburg, der er et afgørende knudepunkt for den globale containertrafik.

-hawin

25/2 2025
  • Nuuk Havn skal have etableret en orlogskaj

    Nuuk Havn skal have etableret en orlogskaj

    havne ›Den grønlandske havn mangler tilgængelig kajplads. Derfor samarbejder Forsvarsministeriet og det selvstyreejede selskab, Sikuki Nuuk Harbour A/S om en orlogskaj, som også vil kunne anvendes af civile skibe
  • Containerterminal indviet i Fredericia

    Containerterminal indviet i Fredericia

    havne ›Lørdag den 4. oktober markerede ADP og Fredericia Shipping indvielsen af Fredericia Havns nye containerterminal. Den skal styrke havnens rolle som et effektivt og fremtidssikret logistikknudepunkt
  • Visuel opdatering af havneidentiteten

    Visuel opdatering af havneidentiteten

    havne ›En ny visuel identitet og hjemmeside markerer Kalundborg Havns strategiske retning som en grøn, international og digital erhvervshavn
  • Milliardaftale om CO2-lager på Grenaa Havn

    Milliardaftale om CO2-lager på Grenaa Havn

    havne ›Havnen har indgået aftale med virksomheden, Normod Carbon, som nu er eneret til trinvis udvikling af et mellemlager på 10 millioner tons CO2 om året
  • Aarhus Havn opjusterer forventningerne

    Aarhus Havn opjusterer forventningerne

    havne ›Et solidt, økonomisk resultat i første halvår og stigning på over 13 procent på containeromsætningen får landets største erhvervshavn til at opjustere forventninger med 23 millioner kr.
  • Stena Line i historisk aftale 

    Stena Line i historisk aftale 

    havne ›Stena Line har indgået en langsigtet aftale med Frederikshavn Kommune om driften af færgehavnen i Frederikshavn de næste 50 år
  • Kaj på vej til havnen

    Kaj på vej til havnen

    havne ›430 meter ny kaj er på vej til havnen i Aarhus. Byggeriet af projektet, som er godkendt af Trafikstyrelsen, begynder nu her i uge 39
  • Port of Aalborg opjusterer

    Port of Aalborg opjusterer

    havne ›Udvikling i udlejningsforretningen i den voksende erhvervspark og fortsat stor godsaktivitet er de primære årsager til, at Port of Aalborg har leveret et solidt første halvår af 2025 og derfor opjusterer forventningerne