Ny landingsrekord på Danmarks største fiskerihavn

Ny landingsrekord på Danmarks største fiskerihavn

De nyeste tal fra Fiskeristyrelsen viser at den positive tendens med øgede landede mænger fisk og værdien af disse fortsætter. Allerede i slutningen af 3. kvartal nærmer Skagen Havn sig hele sidste års landingsværdi.

Særligt det pelagiske fiskeri har haft fremgang. Det er tydeligt, at det er industrifisk som tobis og blåhvilling der trækker læsset. Dette fordi de samlet set er gået markant op på både mængden af den landede fisk, samt værdien heraf.

For konsum- og rejefiskeriet er status lidt mere blandet. Her har der været en betydelig nedgang i rejelandinger, mens landinger af særligt hvidfisk og fladfisk samlet set har fremgang.

Direktør for Skagen Havn Willy B. Hansen udtaler:

-Øjebliksbilledet med samlet fremgang i landinger af fisk i indeværende år er rigtig godt. Positivt er det også, at følgeerhverv, som servicevirksomheder og fabrikker på havnen i høj grad nyder godt af fremgangen.

Et eksempel på følgeerhverv der har haft fremgang i år er Cosmos Trawl A/S.

Michael Lassen, Direktør for Cosmos Trawl supplerer:

-2023 har for os været et år med en højere aktivitet end sidste år. Særligt har vi haft en fremgang i eksport af trawl til svenske og norske fiskefartøjer. I øjeblikket er vi ved at bygge nye moderne og tidssvarende rammer, hvor selv de største fiskeredskaber kan håndteres effektivt under tag af medarbejderne.

Skagen Havn arbejder forsat fokuseret med at udvikle og forbedre faciliteter til fiskeriet, som også kan understøtte den grønne omstilling. Herunder investeres i yderligere forskellige landstrømsanlæg, såvel som analyser af mulighed for levering af grønt brændstof til flåden af fiskefartøjer. Havnen forventer forsat at kunne være en attraktiv plads for både landinger, servicering og nybygning af fiskefartøjer.

-lipe

4/10 2023
  • Kystsikring i Esbjerg Havn viser tegn på øget biodiversitet

    Kystsikring i Esbjerg Havn viser tegn på øget biodiversitet

    havne ›Et kystsikringsprojekt i Esbjerg Havn, der på sigt skal omfatte flere hundrede betonenheder, der er designet specifikt til formålet, viser allerede efter ti uger et sundt biologisk miljø under havoverfladen
  • Ændringer i direktionen på Aarhus Havn

    Ændringer i direktionen på Aarhus Havn

    havne ›Aarhus Havn har besluttet at ændre sammensætningen af direktionen og nedlægger derfor stillingen som chief project officer, cpo. På den baggrund fratræder Henrik Munch Jensen sin stilling
  • Forskning i fremtidens maritime sektor

    Forskning i fremtidens maritime sektor

    havne ›Lektor i politik og forvaltning Lena Brogaard står i spidsen for et nyt forskningsprojekt, der samler eksperter fra hele universitetet om fremtidens maritime udfordringer
  • Elektrisk fremtid er på plads

    Elektrisk fremtid er på plads

    havne ›To enorme batteripakker bliver hjertet i Molslinjens grønne omstilling af hurtigfærgerne. BOS Power er valgt til at bygge batterierne til verdens største elektrificeringsprojekt til søs
  • Molslinjen går elektrisk sommer i møde

    Molslinjen går elektrisk sommer i møde

    havne ›Med næsten 30.000 afgange venter der en travl sommer for Molslinjens færgeruter over hele Danmark. Og denne sommer vil næsten 58 % af alle de afgange blive sejlet på strøm. Den kommende højsæson bliver dermed den mest elektriske færgesommer nogensinde.
  • Rekordår for investeringer og innovation i Esbjerg Havn

    Rekordår for investeringer og innovation i Esbjerg Havn

    havne ›Esbjerg Havn lukkede 2025 med et overskud på 76,5 mio. kr. og en omsætning på 339 mio. kr. Et solidt resultat, men det er de rekordstore investeringer, den høje innovationsaktivitet og den fortsatte udvikling af havnens faciliteter, der kendetegner året
  • Krydstogtgæster bruger over 87 millioner kroner i Aarhus

    Krydstogtgæster bruger over 87 millioner kroner i Aarhus

    havne ›En ny undersøgelse viser, at de besøgende fra krydstogtskibene i Aarhus i 2025 brugte over 87 millioner kroner i Aarhus og regionen. Samtidig viser undersøgelsen, at over hver tredje gæst har lyst til at besøge Smilets By igen på en landbaseret ferie
  • ADP tonser derudaf

    ADP tonser derudaf

    havne ›ADP har i maj 2026 rundet en million tons gods på en måned. Det sker for første gang siden 2014 og afspejler en markant ændring i sammensætningen af gods, hvor flere segmenter nu bidrager til det samlede aktivitetsniveau