Ny vicedirektør ved Skagen HavnHer er det, til venstre, den ny vicedirektør i Skagen Havn, Mikal Nielsen sammen med bestyrelsesleder i Skagen Havn, Niels Arnold Lund.

Ny vicedirektør ved Skagen Havn

Mikal Nielsen er pr. 1. januar 2024 udnævnt til vicedirektør ved Skagen Havn. Mikal har været ansat ved havnen siden 2004, først med funktion som Havneassistent og siden 1. maj 2015 med titel af Driftschef

Mikal Nielsen glæder sig til den nye rolle og ikke mindst det strategiske samarbejde med bestyrelsen.

- Det er fantastisk at være en del af holdet, der har været med til at udvikle havnen. Muligvis står vi stærkere end nogensinde.

- Skagen Havn er en arbejdsplads i kæmpe forandring – der er en fornuftig økonomi, vi står stærkt på bæredygtighed, vi har de rigtige rammer og en organisation med dygtige medarbejdere, der alle er med til at styrke relationer til eksisterende såvel som nye kunder.

- Jeg vil gerne takke bestyrelsen og direktør Willy B. Hansen for tilliden – jeg ser frem til de nye udfordringer, siger Mikal Nielsen. 

Bestyrelsesleder Niels Arnold Lund udtaler:

- Som bestyrelsesleder i Skagen Havn er jeg rigtig godt tilpas med, at vi med virkning fra årsskiftet 2024 har ansat Mikal Nielsen som kombineret Vicedirektør/Driftschef i Skagen Havn.

- For bestyrelsen har det været vigtigt at skabe øget beslutningskraft og sikkerhed i forhold til ledelsessituationen, ligesom det har været et fokus at der altid vil være en stedfortræder for den administrerende direktør i fraværssituationer.

- Med forfremmelsen af Mikal Nielsen som vicedirektør fastholder vi nogle stærke kompetencer og værdier i forhold til den fremadrettede ledelse af Skagen Havn.

- Det er samtidig et godt signal til havnens kunder om, at der i konkurrenceudsatte markeder tænkes strategisk i forhold til havnens organisation og udvikling, og derigennem kunne være med til at sikre fortsat vækst også for kunderne.

- Mikal Nielsen vil i den kommende periode udbygge den teoretiske platform og skabe nye netværk ved gennemførelse af en MBA, hvilket naturligvis også kommer Skagen Havn til gode.

Skagen Havn ser frem til fortsat godt samarbejde med Mikal Nielsen og ønsker ham samtidig tillykke med 20-års jubilæum som ansat ved Skagen Havn.

-hawin

9/1 2024
  • Nye kontrolfaciliteter på havnen

    Nye kontrolfaciliteter på havnen

    havne ›ADP investerer 5 mio. kr. i en modernisering og udbygning af veterinær-, grænse- og toldfaciliteterne på Fredericia Havn for at være klar til fremtiden og sikre en mere effektiv håndtering af importeret gods
  • Danmarks største fiskerihavn fortsætter udvikling

    Danmarks største fiskerihavn fortsætter udvikling

    havne ›I 2025 har Skagen Havn øget sin markedsandel med yderligere 2 procentpoint. Det betyder, at 62 procent af den samlede mængde landede fisk i Danmark, nu landes i Skagen
  • Bilterminal i omdrejninger

    Bilterminal i omdrejninger

    havne ›Wallenius Wilhelmsen har netop påbegyndt driften af bilterminalen i Göteborg Havn, der nu hedder ”Gothenburg International Auto & RoRo Terminal”, GIART
  • Thyborøn Havn konstituerer ny bestyrelse

    Thyborøn Havn konstituerer ny bestyrelse

    havne ›Med genudpegning af formanden og to nye politiske profiler sætter Thyborøn Havn en klar kurs for fortsat vækst og lokal jobskabelse
  • Vordingborg Havn vil overtage byggeplads på Masnedø

    Vordingborg Havn vil overtage byggeplads på Masnedø

    havne ›Efter byggeriet af den nye Storstrømsbro står en stor byggeplads og fire store haller tilbage på. Og dem kan havnen bruge til at tiltrække mere erhverv
  • Flest anløb i 10 år i Aabenraa Havn

    Flest anløb i 10 år i Aabenraa Havn

    havne ›Selvom 2025 ikke gav rekord i samlet godsomsætning, oplever flere af havnens virksomheder et højt aktivitetsniveau. Og talt 396 anløb blev det højeste siden 2014
  • Tank billig strøm i færgelejet

    Tank billig strøm i færgelejet

    havne ›Molslinjen gør det muligt for elbilsejere at tanke billig strøm fra helt nye superchargere, når de venter på færgen i Aarhus og snart er Odden også med
  • Ny bestyrelse for Hirtshals Havn

    Ny bestyrelse for Hirtshals Havn

    havne ›Michael Lundgaard Thomsen fra Aalborg Portland tager endnu en periode som bestyrelsesformand med Hjørring Kommunes borgmester, Søren Smalbro som næstformand