Offshoreindustrien samles om synergien Glenda Napier, CEO i Offshoreenergy.dk

Offshoreindustrien samles om synergien

Når den danske offshoreindustri har årsmøde i Odense torsdag, er det både olie/gas og vind, som samles. Synergien på tværs er nemlig forudsætningen for innovationen

Den grønne omstilling kan være en abstrakt størrelse. Torsdag er den helt konkret, når topfolk i 85 virksomheder fra hele den danske offshoreindustri mødes til Offshoreenergy.dk’s årsmøde i Odense.

Virksomhederne repræsenterer de 28.000 danskere, som hver dag går på arbejde i den danske offshoresektor, og den omfatter hele viften af kompetencer på tværs af offshoreindustrien – olie/gas, vind og bølge. Det er der rigtig god mening i:

- Synergien mellem de forskellige grene af offshoreindustrien er det, der driver innovationen og udviklingen, siger Glenda Napier, CEO i Offshoreenergy.dk:

- Flere end 60 procent af medlemmerne arbejder i dag på tværs af offshoreindustrien, altså både i olie/gas og vind, og stort set alle medlemmer indikerer, at de følger både offshore olie/gas og vind. Man er engageret på tværs, fordi det giver værdi og udvikling. Der er så mange kompetencer og læring, der kan anvendes i hele branchen, siger hun.

Eksempelvis bruger specialister som Bladt Industries, der har 40 års erfaring i at levere komplekse stålkonstruktioner til olie- og gasidustrien, de samme kompetencer til at bygge fundamenter til havmøller og transformerstationer.

Semco Maritime, som gennem 30 år har specialiseret sig i løsninger og kompetencer til produktionsplatformene i Nordsøen, leverer nu også fullservice koncepter til offshore vindindustrien.

- Analyser har vist, at offshoreindustrien er mere innovativ end andre industrier og blandt de fremmeste i Danmark til at skabe innovation. Det er helt oplagt, at synergien i at samarbejde om innovation på tværs af brancher er en medvirkende faktor hertil, siger Glenda Napier.

-hawin

 

FAKTA:

Klyngeorganisationen Offshoreenergy.dk har 240+ medlemmer og er en af de største klyngeorganisationer i Europa. Medlemmer inkluderer store internationale virksomheder som Maersk Oil, Siemens Gamesa Renewables, MHI Vestas og over 200 underleverandører til offshoreindustrien. Klyngeorganisationen har en projektportefølje på 250+ mio. kroner.

10/10 2017
  • Hanstholm Havn overtager Hanstholm Stevedore

    Hanstholm Havn overtager Hanstholm Stevedore

    havne ›Øget kapacitet, driftsfordele og kundebetjening skal udvikles målrettet i et tættere samarbejde og styrke Hanstholm Havns position i Nordatlanten
  • Hirtshals Havn fastholder kursen med positiv vækst

    Hirtshals Havn fastholder kursen med positiv vækst

    havne ›2025 bøde på et år med et stigende antal besøgende og gennemrejsende på Hirtshals Havn. Den nye opgørelse skaber optimisme og store forventninger til den forestående havneudvidelse med Nordhavnen
  • Østhavnen melder udsolgt i terminalområdet

    Østhavnen melder udsolgt i terminalområdet

    havne ›Allerede inden færdiggørelsen af første og anden etape af terminalområdet på Østhavnen i Port of Aalborg var det hele udlejet, og derfor er man gået i gang med at udvide yderligere
  •  Bedre affaldssortering på Skagen Havn

    Bedre affaldssortering på Skagen Havn

    havne ›Et nyt, mobilt sorteringssystem målrettet anløbende skibe skal gøre det nemmere at sortere affald direkte på kajen
  • Droner effektiviserer havnedriften

    Droner effektiviserer havnedriften

    havne ›Esbjerg Havn har med integreringen af droner fået skabt helt nye udviklingsmuligheder. for udvikling. Virksomheder som Vestas og DanPilot har store forventninger til teknologien
  • Et stærkere totalberedskab er nødvendigt

    Et stærkere totalberedskab er nødvendigt

    havne ›Danske Rederier bakker op om regeringens akutpakke til at styrke totalberedskabet i Danmark og slår samtidig et slag for at tænke dansk skibsfart ind
  • Alle afdelinger i ét domicil

    Alle afdelinger i ét domicil

    havne ›I år kan Port of Aalborg fejre sit 550-års jubilæum. Jubilæumsåret er skudt i gang med en flytning, der har samlet alle havnens knap 110 medarbejdere i ét domicil med kontor- og lagerfaciliteter helt ud til fjorden.
  • Rekordmange sejlture til skidestinationen

    Rekordmange sejlture til skidestinationen

    havne ›Interessen for skirejser til Sverige fortsætter med at stige markant, og for tredje år i træk når Stena Line nye højder når det gælder danske gæster, der ønsker at opleve de svenske fjelde