Port of Aalborg indgår aftale med entreprenør om kæmpe kajudvidelse

Port of Aalborg indgår aftale med entreprenør om kæmpe kajudvidelse

En underskrevet entreprisekontrakt mellem Munck Havne & Anlæg og Port of Aalborg baner vej for etableringen af en kajudvidelse på 500 kajmeter og hele 60.000 kvadratmeter kajareal. Den nye kaj skal understøtte Nornes kommende CO2-modtagefacilitet og åbner samtidig for en markant udvidelse af havnens kajnære erhvervsarealer til fx vindindustrien

Munck Havne & Anlæg har vundet Port of Aalborgs udbud om opførelsen af en 500 meter lang kaj med 60.000 kvadratmeter kajareal på Østhavnen i Aalborg.

Dermed er havnen klar til næste fase af et projekt, der vil gøre Aalborg til et knudepunkt for CO2-håndtering på europæisk jord.

Kajen er nemlig en central del af den infrastruktur, der skal understøtte Norne Carbon Storage Hubs kommende CO2-modtagefacilitet på havnen.

Modtagefaciliteten vil i første omgang blive bygget til at have kapacitet til fem mio. tons CO2, og Norne-arealet giver mulighed for at udvide anlægget til at modtage op imod 15. mio. tons CO2 på sigt.     

- Den nye kaj er en forudsætning for, at vi sammen med Norne kan realisere den CO2-modtagefacilitet, der vil gøre Aalborg til et af Europas førende områder for CO2-håndtering, og vi er glade for, at vi med aftalen med Munck Havne & Anlæg nu er klar til at sætte skub i udviklingen.

- Mindst lige så vigtigt giver kajudvidelsen mulighed for at udvide vores erhvervspark markant og dermed for at tilbyde mange flere kajnære kvadratmeter til de industrier – og det gælder særlig vindindustrien – der efterspørger det, siger Kristian Thulesen Dahl, der er adm. direktør i Port of Aalborg.

Hos Munck Havne & Anlæg ser man ligeledes frem til projektet.

- Vi ser meget frem til samarbejdet med Port of Aalborg om en anlægsopgave med stor strategisk og teknisk betydning.

- Med den valgte samarbejdsmodel får vi mulighed for at bringe vores viden og erfaring i spil allerede i projekteringsfasen, og det giver det bedst mulige udgangspunkt for at skabe et holdbart og fremtidssikret kajanlæg, siger Patrick Justesen, afdelingschef i Munck Havne & Anlæg.

Anlægsarbejdet går i gang til efteråret, og den nye kaj forventes at stå klar ultimo 2027.

Integreret samarbejde
Anlægsprojektet gennemføres som en totalentreprise med en forudgående samarbejdsfase baseret på modellen "integreret anlæg", der er udviklet af Molt Wengel.

Det betyder konkret, at Munck Havne & Anlæg, Port of Aalborg og den rådgivende ingeniør COWI nu sætter sig sammen for at projektere og skabe projektet i en samarbejdsfase med åben kalkulation, fælles risikohåndtering og et generelt åbent samarbejde.

- Vi har valgt at bruge "integreret anlæg" for at bringe både de rådgivende og udførende kompetencer i spil lige fra projektering til aflevering. Det giver os en unik mulighed for at udfordre hinanden og øge kvaliteten hele vejen igennem projektet, siger projektleder i Port of Aalborg, Mikkel Guldhammer.

Anlægsopgaven har været i EU-udbud, og Port of Aalborg modtog syv ansøgninger om prækvalifikation, hvor fire blev udvalgt til at afgive endeligt tilbud. Munck Havne & Anlæg afgav det mest fordelagtige tilbud og blev derfor tildelt kontrakten.

Det samlede budget for hele kajudvidelsen løber op i flere hundrede millioner kroner, og EU har via EU-programmet CEF (Connecting Europe Facilitiy) støttet projektet med knap 80 millioner kroner.

-hawin

19/6 2025
  • Hirtshals Havn fastholder kursen med positiv vækst

    Hirtshals Havn fastholder kursen med positiv vækst

    havne ›2025 bøde på et år med et stigende antal besøgende og gennemrejsende på Hirtshals Havn. Den nye opgørelse skaber optimisme og store forventninger til den forestående havneudvidelse med Nordhavnen
  • Østhavnen melder udsolgt i terminalområdet

    Østhavnen melder udsolgt i terminalområdet

    havne ›Allerede inden færdiggørelsen af første og anden etape af terminalområdet på Østhavnen i Port of Aalborg var det hele udlejet, og derfor er man gået i gang med at udvide yderligere
  •  Bedre affaldssortering på Skagen Havn

    Bedre affaldssortering på Skagen Havn

    havne ›Et nyt, mobilt sorteringssystem målrettet anløbende skibe skal gøre det nemmere at sortere affald direkte på kajen
  • Droner effektiviserer havnedriften

    Droner effektiviserer havnedriften

    havne ›Esbjerg Havn har med integreringen af droner fået skabt helt nye udviklingsmuligheder. for udvikling. Virksomheder som Vestas og DanPilot har store forventninger til teknologien
  • Et stærkere totalberedskab er nødvendigt

    Et stærkere totalberedskab er nødvendigt

    havne ›Danske Rederier bakker op om regeringens akutpakke til at styrke totalberedskabet i Danmark og slår samtidig et slag for at tænke dansk skibsfart ind
  • Alle afdelinger i ét domicil

    Alle afdelinger i ét domicil

    havne ›I år kan Port of Aalborg fejre sit 550-års jubilæum. Jubilæumsåret er skudt i gang med en flytning, der har samlet alle havnens knap 110 medarbejdere i ét domicil med kontor- og lagerfaciliteter helt ud til fjorden.
  • Rekordmange sejlture til skidestinationen

    Rekordmange sejlture til skidestinationen

    havne ›Interessen for skirejser til Sverige fortsætter med at stige markant, og for tredje år i træk når Stena Line nye højder når det gælder danske gæster, der ønsker at opleve de svenske fjelde
  • Fødevareleverandør cruiser videre

    Fødevareleverandør cruiser videre

    havne ›Go Nordic Cruiseline har netop indgået en fireårig aftale med Dagrofa Foodservice, der fortsætter som fødevareleverandør til skibene Nordic Crown og Nordic Pearl på ruten mellem København og Oslo