Rekordmange sejlture til skidestinationen

Rekordmange sejlture til skidestinationen

Interessen for skirejser til Sverige fortsætter med at stige markant, og for tredje år i træk når Stena Line nye højder når det gælder danske gæster, der ønsker at opleve de svenske fjelde

I årets skisæson har efterspørgslen været ekstra stor, og bookingniveauet hos Stena Line overgår endnu en gang sidste år. 

Antallet af danske bookinger i januar steg med 9 procent sammenlignet med samme periode sidste år, hvilket indebærer en ny rekord for rederiet.

En medvirkende faktor er, at mange rejsende sætter pris på fleksibiliteten og komforten ved at tage bilen med ombord, samtidig med at færgerejsen bliver en naturlig start på ferien. 

Kombinationen af tilgængelighed, god værdi for pengene samt muligheden for at rejse på egne vilkår betyder, at stadig flere familier vælger denne rejseform.

- Vi er utroligt glade for den rekordstore interesse for skirejser til Sverige. De svenske fjelde appellerer til danske rejsende af flere grunde – afstanden til Danmark, den gode værdi for pengene samt muligheden for at rejse med bil, hvilket skaber fleksibilitet og frihed. 

- Vores ambition er at gøre hele skioplevelsen så attraktiv som muligt, og vores succesfulde samarbejde med SkiStar bidrager til, at vi igen i år kan slå volumenrekord for tredje år i træk, siger Ulf Staaff, der er travel commercial manager i Stena Line.

Stena Line har i løbet af de seneste år fortsat styrket deres tilbud til skirejsende gennem målrettede kampagner, pakkeløsninger og samarbejder, der gør det nemmere at booke hele rejsen. 

Den positive udvikling viser, at Danmark fortsat er et af de vigtigste internationale markeder for svensk vinterturisme - og at Stena Line spiller en central rolle i denne sammenhæng.

-hawin


17/2 2026
  • Løftecylindre under lup

    Løftecylindre under lup

    havne ›I februar gav rampen på Fanø Havn efter og faldt ned. Nu skal nyt design af løftecylinderne sikre, at uheldet ikke gentager sig
  • Høj aktivitet og styrket likviditet i Skagen

    Høj aktivitet og styrket likviditet i Skagen

    havne ›Skagen Havn afleverer årsregnskab med et resultat på 32,9 mio. og en omsætning på 97,4 mio kr. Det er et solidt resultat efter investeringer på samlet en milliard de seneste 10 år
  • Aalborg Havn fortsætter positiv udvikling

    Aalborg Havn fortsætter positiv udvikling

    havne ›Stabil, høj godsaktivitet, arealsalg og en voksende udlejningsforretning, der særligt er drevet af vindindustrien, betyder, at Port of Aalborg i 2025 satte omsætningsrekord for andet år i træk
  • 25.000 tons træpiller over kajen i Aabenraa

    25.000 tons træpiller over kajen i Aabenraa

    havne ›Grovvareselskabet Ewers øger aktiviteterne markant på Aabenraa Havn. Satsningen er del af virksomhedens strategi om at få en stærkere position inden for bioenergi
  • Forrygende start på 2026

    Forrygende start på 2026

    havne ›Kulde, voldsomt stigende brændstofpriser, elbiler, tidlig påske og en stærk markedsposition har bidraget til det bedste første kvartal nogensinde for Molslinjens hurtigfærger
  • ADP øger aktivitet, omsætning og indtjening

    ADP øger aktivitet, omsætning og indtjening

    havne ›Første kvartal af 2026 viser en betydelig stigning i aktivitet på tværs af havneselskabet sammenlignet med første kvartal i 2025. bl.a. har Hanstholm Havn oplevet et markant løft i omsætningen og aktivitetsniveauet
  • Havneudvidelse sendes i udbud

    Havneudvidelse sendes i udbud

    havne ›Etape 1 af havneudvidelsen i Hirtshals Havn sendes nu i EU-udbud med forventet byggestart i 2027. Dermed går det største anlægsprojekt havnens historie ind i en ny fase.
  • Kystsikring beskytter havnen og øger biodiversiteten

    Kystsikring beskytter havnen og øger biodiversiteten

    havne ›Som den første erhvervshavn vil Esbjerg Havn sammen med virksomheden, ECOncrete genanvende leret fra uddybning til miljøvenlig havneinfrastruktur