Skagen Havn styrker organisationen Lars Lundholm tiltrådte som specialarbejder ved Skagen Havn.

Skagen Havn styrker organisationen

To nye medarbejdere blev hen over sommeren ansat ved Skagen Havn. Lars Lundholm tiltrådte som specialarbejder den 13. Juni, mens Julian Horsens 1. august blev ansat som teknisk projektleder

Lars Lundholm, 52 år, kommer fra en mangeårig ansættelse ved Jørn Lyth i Skagen til et job ved Skagen Havn, hvor den primære funktion er vedligeholdelse af havnens områder og anlæg, samt serviceydelser til havnens virksomheder, fiskefartøjer samt fragt- og krydstogtskibe.

Driftschef ved Skagen Havn, Mikal Nielsen udtaler:

- Med Lars' solide baggrund i entreprenørbranchen og øvrige profil, er han et stærkt aktiv for Skagen Havn - vi er glade for han valgte os.

Skagen Havn har i en nyoprettet stilling, som teknisk projektleder, ansat 34-årige Julian Horsens, der startede den første august.

Julian Horsens har en baggrund som civilingeniør og har blandt andet arbejdet som projektleder og bygherrerådgiver i forbindelse med byggeprojekter og som rådgiver i beton og stål branchen.

Julian Horsens blev i august ansat i Skagen Havns tekniske afdeling.

- Skagen Havn investerer i disse år markant i vores bygningsmasse, både i form af nybyggeri og renovering med fokus på bæredygtighed, og her er vi rigtig glade for at få Julian med på holdet, hvor han med sin profil og erfaring vil bidrage med et stærkt teknisk og strategisk helhedssyn på virksomhedens bygningsportefølje, siger Mikal Nielsen.

Som projektleder bliver Julian Horsens en del af Skagen Havns tekniske afdeling og vil blandt andet være ansvarlig for planlægning og styring af bygningsvedligeholdelse, bygningssyn og miljøledelse.

 

Julian Horsens har nu været i gang med det nye job i et par måneder, og er kommet godt i gang med sin nye hverdag.

- En af mine opgaver er den nye havnebygning, hvor der også er fokus på både bæredygtighed og miljøledelse - det er rigtig spændende og jeg ser frem til flere nye udfordringer.

-hawin

5/10 2022
  • Kystsikring i Esbjerg Havn viser tegn på øget biodiversitet

    Kystsikring i Esbjerg Havn viser tegn på øget biodiversitet

    havne ›Et kystsikringsprojekt i Esbjerg Havn, der på sigt skal omfatte flere hundrede betonenheder, der er designet specifikt til formålet, viser allerede efter ti uger et sundt biologisk miljø under havoverfladen
  • Ændringer i direktionen på Aarhus Havn

    Ændringer i direktionen på Aarhus Havn

    havne ›Aarhus Havn har besluttet at ændre sammensætningen af direktionen og nedlægger derfor stillingen som chief project officer, cpo. På den baggrund fratræder Henrik Munch Jensen sin stilling
  • Forskning i fremtidens maritime sektor

    Forskning i fremtidens maritime sektor

    havne ›Lektor i politik og forvaltning Lena Brogaard står i spidsen for et nyt forskningsprojekt, der samler eksperter fra hele universitetet om fremtidens maritime udfordringer
  • Elektrisk fremtid er på plads

    Elektrisk fremtid er på plads

    havne ›To enorme batteripakker bliver hjertet i Molslinjens grønne omstilling af hurtigfærgerne. BOS Power er valgt til at bygge batterierne til verdens største elektrificeringsprojekt til søs
  • Molslinjen går elektrisk sommer i møde

    Molslinjen går elektrisk sommer i møde

    havne ›Med næsten 30.000 afgange venter der en travl sommer for Molslinjens færgeruter over hele Danmark. Og denne sommer vil næsten 58 % af alle de afgange blive sejlet på strøm. Den kommende højsæson bliver dermed den mest elektriske færgesommer nogensinde.
  • Rekordår for investeringer og innovation i Esbjerg Havn

    Rekordår for investeringer og innovation i Esbjerg Havn

    havne ›Esbjerg Havn lukkede 2025 med et overskud på 76,5 mio. kr. og en omsætning på 339 mio. kr. Et solidt resultat, men det er de rekordstore investeringer, den høje innovationsaktivitet og den fortsatte udvikling af havnens faciliteter, der kendetegner året
  • Krydstogtgæster bruger over 87 millioner kroner i Aarhus

    Krydstogtgæster bruger over 87 millioner kroner i Aarhus

    havne ›En ny undersøgelse viser, at de besøgende fra krydstogtskibene i Aarhus i 2025 brugte over 87 millioner kroner i Aarhus og regionen. Samtidig viser undersøgelsen, at over hver tredje gæst har lyst til at besøge Smilets By igen på en landbaseret ferie
  • ADP tonser derudaf

    ADP tonser derudaf

    havne ›ADP har i maj 2026 rundet en million tons gods på en måned. Det sker for første gang siden 2014 og afspejler en markant ændring i sammensætningen af gods, hvor flere segmenter nu bidrager til det samlede aktivitetsniveau