Stor udviklingsplan for Gedser Havn på vej

Stor udviklingsplan for Gedser Havn på vej

Et offentligt-privat partnerskab vil forvandle den østlige del af Danmarks sydligste havn til et nyt attraktivt udviklingsområde. Alle muligheder står åbne, både for erhverv, boliger og hotel, og Scandlines, Guldborgsund Kommune og Visit Lolland-Falster bidrager til finansiering

I løbet af foråret skal landskabsarkitekter udfærdige en plan, der der bl.a. skal tiltrække nye investorer til den østlige del af havnen på Danmarks sydspids på Falster.

-Der er gang i en stor og positiv udvikling her på Lolland-Falster, og det glæder mig, at der nu også er interesse for at se på Gedser Havn. Den rummer et enormt potentiale, som vi nu skal til at udvikle, siger borgmester Simon Hansen, Guldborgsund Kommune.

Tiden er moden til revitalisering
Sammen med rederiet Scandlines og erhvervs- og turismeorganisationerne Business Lolland-Falster og Visit Lolland-Falster har kommunen igangsat en revitalisering af det, der engang var en af Danmarks mest aktive fiskerihavne.

-Vi er meget positive over for samarbejdet og sætter gerne vores grunde og bygninger i spil for de rette projekter, siger Anette Ustrup Svendsen, Kommunikationschef i Scandlines, der ejer Gedser Havn, og uddyber:

-I forbindelse med indsættelsen af de to nye hybridfærger til ruten Gedser-Rostock investerede vi over 300 millioner kroner i færgeterminalen i Gedser. Men den østlige del af havnen bruger vi ikke aktivt, og da lejemålet med Guldborgsund Kommune udløber med udgangen af 2023, har vi absolut en interesse i at finde en anvendelse for det areal, der kan tilbyde en af Danmarks bedste udsigter.

Øget interesse for investeringsprojekter
Hos Visit Lolland-Falster ser man frem til en udvikling af havnen, der støtter op omkring den stadigt voksende strøm af turister, der hvert år gæster Lolland-Falster, og hos søsterorganisationen Business Lolland-Falster ser man ligeledes muligheder for at tiltrække investeringer og erhverv.

-Vi ser i disse år en markant stigende interesse i at investere i vores landsdel, både i forhold til turisme og traditionelt erhverv, så det er helt oplagt at kigge på et område som Gedser Havn, der kan tilbyde både udsigt, historie og infrastruktur, siger Mikkel Wesselhoff, adm. direktør i Business Lolland-Falster.

Konkrete investorprojekter
Scandlines, Guldborgsund Kommune og Visit Lolland-Falster parter bidrager hver især til finansieringen af et projektforslag til udviklingen af havneområdet, som leveres af landskabsarkitekterne Schønherr.

Landskabsarkitekterne har fået frie rammer for projektet, men det er et krav, at der skal skabes en helhedsplan for havnen samt et eller to meget konkrete og realiserbare projektforslag, som en interesseret investor vil kunne arbejde videre på.

-lipe

28/3 2022
  • Elektriske kæmpe-færger i sigte på Kattegat

    Elektriske kæmpe-færger i sigte på Kattegat

    havne ›Molslinjen har bestilt to batteridrevne katamaraner til ruten mellem Sj. Odde og Aarhus, og dermed skudt verdens største elektrificeringsprojekt til søs i gang. Australske Incat skal bygge færgerne, som sammen med en tredje ventes til Danmark i løbet af 2027 og 2028
  • Så til søs - sikkerhedskurset er i havn

    Så til søs - sikkerhedskurset er i havn

    havne ›Molslinjen har lavet et øvelsesbassin ved Odden Færgehavn. Dermed kan de nemt sende interne kursister på sikkerhedskursus
  • Nye arealer til havvindmøllers komponenter

    Nye arealer til havvindmøllers komponenter

    havne ›Nyt kajnært oplagringsareal til sværgods på Thyborøn Havn er indviet til oplagring af stålkonstruktioner til installation på Danmarks største havvindmøllepark Thor
  • Brookfield bliver minoritetsejer i ADP

    Brookfield bliver minoritetsejer i ADP

    havne ›Med en kapitalindsprøjtning på 700 millioner kroner opnår en af verdens største infrastrukturforvaltere en ejerandel på 14,1 % i Associated Danish Ports. Investeringen skal gøre ADP til en af de førende havnevirksomheder i Norden
  • Mulige CO2-reduktioner for sejlførende handelsskibe

    Mulige CO2-reduktioner for sejlførende handelsskibe

    havne ›Ny målinger under virkelige sejladsforhold skal give indsigt i den reelle effekt af vindsejl på handelsskibe. Fire moderne sejl er netop installeret på Uni-Tankers’ M/T Jutlandia Swan, og snart skal Cleanship-projektet samle ny data til hele den maritime branche
  • El-færges batterier går i land

    El-færges batterier går i land

    transport ›Ærø el-færgen Ellens 26.000 battericeller er slidte. I stedet for at skrotte dem vil to SDU-forskere bruge batterierne i et nyt projekt, hvor de skal lagre sol og vind
  • Port of Aalborg indgår aftale med entreprenør om kæmpe kajudvidelse

    Port of Aalborg indgår aftale med entreprenør om kæmpe kajudvidelse

    havne ›En underskrevet entreprisekontrakt mellem Munck Havne & Anlæg og Port of Aalborg baner vej for etableringen af en kajudvidelse på 500 kajmeter og hele 60.000 kvadratmeter kajareal. Den nye kaj skal understøtte Nornes kommende CO2-modtagefacilitet og åbner samtidig for en markant udvidelse af havnens kajnære erhvervsarealer til fx vindindustrien
  • Nyt kulturhus bringer liv til Hirtshals Havn

    Nyt kulturhus bringer liv til Hirtshals Havn

    havne ›Moonshine er det nye samlingssted for kultur og fællesskab i Hirtshals. Det er det tidligere smedjeværksted på Sydvestkajen 5 på Hirtshals Havn som lægger lokaler til. Tirsdag den 17. juni var der officiel åbning