Vinderfoto fra Thyborøn Havn

Vinderfoto fra Thyborøn Havn

Dette foto, taget af Jens Nørgaard Larsen, fik 1. prisen, da Danske Havne i sidste uge afslørede resultatet af den fotokonkurrence, som organisationen havde udskrevet i anledning af sit 100 års jubilæum.

Alle tre præmievinderne blev afsløret på Danske Havnes Havnekonference 2018 den 10. april 2018, hvor Transportminister, Ole Birk Olesen, overrakte præmierne til de tre stolte vindere.

Vinderen af 1. pladsen i Danske Havnes fotokonkurrence vandt med følgende begrundelse fra dommerpanelet:

- Dygtigt komponeret og flot indfangelse af en hverdagssituation, der både forener billedet med dynamik og appellerer til iagttagerens nysgerrighed. Hvad var dagens fangst? Hvad taler de om?

Kontrasten mellem de hvide fiskekasser og fiskernes gule beklædning suger opmærksomheden til sig og kobler automatisk beskuerens tankerækker i retning af det fiskerierhverv, de fleste af os traditionelt forbinder med havneaktiviteter. Dette billede er valgt som det bedste, da det opfylder alle konkurrencens kriterier. Billedet har i høj grad havnens funktion i centrum, ligesom det har fokus på de mennesker, som er vigtige for havnens virke.

Anden pladsen som går til ADP – Fredericia Havn, hvor Jesper Blæsild har taget billedet, er valgt med følgende begrundelse:

- Meget smukt fotografi – nærmest malerisk. Fyldt med stemning. Man kan næsten dufte kornet og mærke varmen fra solen, der skinner igennem vinduerne og rammer den arbejdende maskine, som ensomt holder styr på kornet. God komposition, fint styr på teknikken. God vinkel at vise, hvad der sker bag facaden på havnen.

Trediepladsen går til Aarhus Havn, hvor havneassistent Søren Corndrup har taget et billede, og er valgt med følgende begrundelse fra dommerne:

- Et traditionelt action-billede, der appellerer til det indre legebarn med skumsprøjt for boven. Der er fart over feltet. Som beskuer kan mærke vinden i håret, dufte havet og få morgensolen i øjnene, mens man sammen med lodsen udfører sit arbejde. Godt arbejde.

Vinderne blev udpeget af et dommerpanel, bestående af:

    Fotograf Asger Ladefoged, Berlingske Tidende, Årets pressefotograf 2017
    Transportpolitisk ordfører Kristian Phil Lorentzen (V)
    Bestyrelsesformand i Aarhus Havn og borgmester, Jacob Bundsgaard (S)
    Direktør i BG Stone, Hans Christian Andersen
    Kommunikationsrådgiver, Sofie Gravers Jacobsen, Danske Havne

Danske Havne takker mange gange for alle de gode bidrag til fotokonkurrencen. Som en del af fotokonkurrencen er 21 af de bedste fotos blevet  valgt til en vandreudstilling, som skal turnere rundt på de danske havne.
-lipe

16/4 2018
  • Havnebydel under forvandling

    Havnebydel under forvandling

    havne ›21 anbefalinger til fremtidens havnebydel i Næstved. Forvandlingen af havneområdet i Næstved skal styrke hele Næstved Kommunes vækstpotentiale
  • Nyt ejerskab markeret i Hanstholm Havn

    Nyt ejerskab markeret i Hanstholm Havn

    havne ›Den 1. august blev snoren klippet som symbol på det nye partnerskab mellem ADP og Thisted Kommune, der nu ejer Hanstholm Havn med henholdsvis 51 og 49 procent. Ejerskabet skal styrke havnens konkurrencekraft og realisere potentialet i den nordvestjyske havn
  • Elektriske kæmpe-færger i sigte på Kattegat

    Elektriske kæmpe-færger i sigte på Kattegat

    havne ›Molslinjen har bestilt to batteridrevne katamaraner til ruten mellem Sj. Odde og Aarhus, og dermed skudt verdens største elektrificeringsprojekt til søs i gang. Australske Incat skal bygge færgerne, som sammen med en tredje ventes til Danmark i løbet af 2027 og 2028
  • Så til søs - sikkerhedskurset er i havn

    Så til søs - sikkerhedskurset er i havn

    havne ›Molslinjen har lavet et øvelsesbassin ved Odden Færgehavn. Dermed kan de nemt sende interne kursister på sikkerhedskursus
  • Nye arealer til havvindmøllers komponenter

    Nye arealer til havvindmøllers komponenter

    havne ›Nyt kajnært oplagringsareal til sværgods på Thyborøn Havn er indviet til oplagring af stålkonstruktioner til installation på Danmarks største havvindmøllepark Thor
  • Brookfield bliver minoritetsejer i ADP

    Brookfield bliver minoritetsejer i ADP

    havne ›Med en kapitalindsprøjtning på 700 millioner kroner opnår en af verdens største infrastrukturforvaltere en ejerandel på 14,1 % i Associated Danish Ports. Investeringen skal gøre ADP til en af de førende havnevirksomheder i Norden
  • Mulige CO2-reduktioner for sejlførende handelsskibe

    Mulige CO2-reduktioner for sejlførende handelsskibe

    havne ›Ny målinger under virkelige sejladsforhold skal give indsigt i den reelle effekt af vindsejl på handelsskibe. Fire moderne sejl er netop installeret på Uni-Tankers’ M/T Jutlandia Swan, og snart skal Cleanship-projektet samle ny data til hele den maritime branche
  • El-færges batterier går i land

    El-færges batterier går i land

    transport ›Ærø el-færgen Ellens 26.000 battericeller er slidte. I stedet for at skrotte dem vil to SDU-forskere bruge batterierne i et nyt projekt, hvor de skal lagre sol og vind